Potworniak dojrzały i niedojrzały – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: blueringmedia / gettyimages.com

Potworniak jajnika może mieć formę dojrzałą, czyli niezłośliwą, bądź niedojrzałą –złośliwą. Leczenie polega na wycięciu guza. Rokowanie zależy od czasu wykrycia nowotworu, złośliwości i możliwości wykonania operacji.

Potworniak to twór, który już samą nazwą wzbudza strach. Jest to bardzo specyficzny nowotwór, który składa się nie z jednego typu komórek, lecz z wielu komórek z różnych części organizmu. Zalicza się do nich komórki skóry, włosów, gruczołów łojowych, ślinianek, tkanki chrzęstnej i kostnej, tkanek nerwowych i mięśniowych. Można w strukturze potworniaka odnaleźć nawet zęby. Niekiedy potworniaki zawierają tkanki o aktywności hormonalnej, przez co w różnym stopniu mogą dawać objawy ogólnoustrojowe. U większości osób potworniak zostaje wykryty przypadkowo podczas wykonywania badania ultrasonograficznego (USG) lub innych badań obrazowych. Zdarza się, że potworniak zostaje wykryty u kobiety w ciąży podczas USG.

Zobacz film: Rak jajnika - jak z nim walczyć? Źródło: 36,6.

Gdzie występuje potworniak?

Potworniak to nowotwór mogący lokalizować się właściwie wszędzie, choć wymieniając kolejne możliwe miejsca jego powstawania, należy kierować się według środkowej linii, wyznaczającej symetrię ciała. Główne narządy, w których powstaje potworniak, to:

  • gonady męskie i żeńskie, czyli jądra i jajniki,
  • kręgosłup,
  • śródpiersie,
  • nosogardziel,
  • pęcherz moczowy,
  • przestrzeń zaotrzewnowa.

Potworniak dojrzały i niedojrzały

Wyróżnia się dwa rodzaje potworniaków, co również wskazuje na ich charakter. Dzieli się potworniaki na dojrzałe i niedojrzałe. Potworniaki dojrzałe zawierają komórki zróżnicowane. Są uznawane raczej za niezłośliwe, choć mogą przekształcić się w formę inwazyjną. Oznacza to, że jedna komórka wchodząca w skład potworniaka ulega dodatkowemu rozrostowi nowotworowemu.

Potworniak dojrzały lokalizuje się przede wszystkim w jajniku i jądrach. Rośnie powoli. Czasem przez wiele lat, osiągając czasami bardzo znaczące rozmiary. Potworniaki niedojrzałe zbudowane są z niedojrzałych komórek, o nieokreślonych jeszcze funkcjach. Podobnie jak w przypadku potworniaków dojrzałych, występują najczęściej w jajnikach. Jednak w przeciwieństwie do nich rosną szybko i naciekają okoliczne tkanki i narządy. Mogą również przerzutować.

Potworniak – przyczyny

Nie określono dokładnej przyczyny powstawania potworniaków. Choć można powiedzieć, że powstają w wyniku „zgubienia się” komórek już w czasie rozwoju organizmu. Organizm człowieka powstaje z trzech listków zarodkowych, przekształcających się stopniowo w różne tkanki ciała ludzkiego. Można uznać, że potworniak to twór, który powstał poprzez nieprawidłowe umiejscowienie się niektórych komórek.

Zobacz film: Jaką profilaktykę zastosować przeciwko nowotworem raka jajnika? Źródło: 36,6.

Potworniak – objawy

Najczęściej potworniak lokalizuje się w gonadach, czyli w jądrach u mężczyzn i w jajnikach u kobiet. Objawy z nim związane są następujące:

  • zaparcia,
  • brak apetytu,
  • uczucie pełności w brzuchu,
  • ból przy oddawaniu stolca i moczu,

Niedojrzałe potworniaki jajnika bardzo często złożone są z komórek tarczycy. Tworzą wole jajnikowe i powodują, że kobieta ma objawy nadczynności tarczycy.

Leczenie potworniaka

Jedyną możliwą i skuteczną metodą leczenia jest operacja i wycięcie potworniaka, szczególnie w przypadku stwierdzenia niedojrzałej formy. Można wykonać zabieg metodą klasyczną lub laparoskopową. Konieczne jest badanie histopatologiczne usuniętych tkanek. Zmiany łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia. Złośliwe mogą obligować do wdrożenia chemioterapii czy radioterapii.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.04.2018,
Opublikowano: 23.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej