Potówki u dorosłych: objawy, przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Fot: Obencem / gettyimages.com

Domowe sposoby na potówki u dorosłych polegają na stosowaniu osuszających i odkażających naparów z ziół oraz zapewnieniu skórze dopływu powietrza, np. dzięki przewiewnej odzieży. Nadkażone, potówki czerwone u dorosłych, leczy się miejscowo antybiotykami. Świąd łagodzą preparaty z mentolem.

Domowe sposoby na potówki u dorosłych polegają na stosowaniu osuszających i odkażających naparów z ziół oraz zapewnieniu skórze dopływu powietrza, np. dzięki przewiewnej odzieży. Nadkażone, potówki czerwone u dorosłych, leczy się miejscowo antybiotykami. Świąd łagodzą preparaty z mentolem.

C: Potówki to skórne zmiany grudkowe, które pojawiają się w wyniku wydzielania dużych ilości potu przez gruczoły potowe w skórze. Zablokowanie ujścia potu na zewnątrz powoduje, że przybiera on formę malutkich, pęcherzykowatych zmian skórnych tuż pod naskórkiem. Potówki u dorosłych mogą występować przewlekle jako skutek nadmiernej potliwości.

Potówki u dorosłych: gdzie i dlaczego się pojawiają? Objawy i rodzaje potówek

Potówki u dorosłych i u dzieci wynikają z nadmiernego pocenia się spowodowanego np. za ciepłym ubieraniem się, wysoką temperaturą otoczenia (np. upały), stresem, silnym strachem, zaburzeniami hormonalnymi czy chorobami zakaźnymi bądź nowotworowymi. Większą tendencję do nadpotliwości mają osoby z nadwagą i otyłe (u diabetyków nadmierne wydzielanie potu powodują hormony).

Potówki u dorosłych mogą pojawiać się w różnych miejscach, co jest zależne m.in. od budowy ciała oraz przyczyny nadmiernego pocenia.

Nadmierna potliwość na całym ciele może być idiopatyczna lub wywołana przez nadczynność tarczycy, otyłość, cukrzycę, gruźlicę, infekcje przebiegające z gorączką, raka trzustki czy choroby nowotworowe układu chłonnego (chłoniaki, białaczka). Potówki u dorosłych w takich przypadkach występują na tych partiach ciała, do których przez długi czas przylega nasiąknięte potem ubranie, np. na plecach, a także w załamaniach ciała, jak pachy, pachwiny czy w okolicach szyi. Mogą pojawiać się na całym ciele.

Potówki u dorosłych na udach występują przeważnie latem, kiedy noszona odzież jest zbyt ciepła i nieprzewiewna. Skutkuje to nadmiernym poceniem ud i pachwin – skóra ma kontakt z potem aż do czasu zdjęcia przepoconej odzieży i umycia ciała. Potówki na nogach u dorosłych mogą występować także pod kolanami, a nawet na stopach (wówczas można je pomylić z objawem infekcji).

Potówki na twarzy u dorosłych, zwłaszcza na czole, często powstają u chorych na cukrzycę oraz kobiet przechodzących menopauzę. Nie są rzadkością u osób, które przegrzewają głowę, nosząc zbyt grube czapki lub wystawiając się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Zwykle w takich przypadkach występują też potówki na szyi u dorosłych. Mogą wyskakiwać na całej szyi, jeśli przegrzewa się tę okolicę np. zbyt ciepłym szalikiem lub wykonanym z materiału, który nie przepuszcza powietrza.

Potówki u dorosłych to przeważnie małe, pęcherzykowate krostki, które powodują świąd skóry. Jeśli dojdzie do infekcji tych zmian, przeistaczają się one w tzw. potówki głębokie, które stają się czerwone i sięgają głębiej niż tylko wierzchnia warstwa naskórka.

Zobacz film: Jak sobie radzić z nadmierną potliwością. Źródło: Dzień Dobry TVN

Domowe sposoby na potówki u dorosłych

Jak samemu leczyć potówki u dorosłych? W nadmiernej potliwości niezbędne jest częste mycie ciała oraz stosowanie antyperspirantów. Powstałych potówek można się pozbyć, stosując:

  • kąpiele z dodatkiem herbatki rumiankowej,
  • okłady z aloesu,
  • do przemywania twarzy naparów z szałwii, melisy, nagietka, brzozy lub mięty pieprzowej czy rumianku.

Napary te działają antyseptycznie (odkażająco) i osuszająco, dodatkowo tonizują skórę, czyli przywracają jej naturalne pH, co przyspiesza leczenie i regenerację cery.

Należy też nosić przewiewną odzież, zapewniać skórze z potówkami dostęp do powietrza oraz wycierać nadmiar potu w ciągu dnia z tych partii ciała, na których pojawiają się zmiany.

To, co na potówki u dorosłych działa łagodząco, to papki z kwasem borowym i mentolem. Zmniejszają świąd i udrażniają zablokowane ujścia gruczołów, oczyszczając je z zalegającego potu. Swędzenie redukują też zimne okłady lub przemywanie skóry zimną wodą.

W większości przypadków te metody pozwalają pozbyć się problemu potówek, ale nie hamują nadpotliwości, która jest przyczyną powstawania tych zmian na skórze. Nadpotliwość można ograniczyć dzięki blokerom potu i silnym antyperspirantom. W przypadku chorób, których objawem jest nadmierne wydzielanie potu, leczenie powinno być przyczynowe, jeśli jest to możliwe.

Leczenie czerwonych potówek u dorosłych

Nadkażone potówki u dorosłych, jeśli są liczne, powinny skłonić do wizyty u lekarza. Pojedyncze i okazjonalne potówki czerwone u dorosłych wystarczy przeważnie odkażać i zapewniać im dopływ powietrza. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie maści z antybiotykiem, którą powinien przepisać lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog. Równolegle stosuje się wspomniane mentol i kwas borowy – można kupić je w aptece bez recepty.

Zobacz film: Walka z nadpotliwością. Źródło: 36, 6

Bibliografia:

1. lek. Agnieszka Zaremba "Potówki u dorosłych" 

2. lic. kosmetologii Dorota Gładkiewic "Potówki na twarzy – jakie są przyczyny i sposoby leczenia potówek?"


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 14.02.2018 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Andrzej Policj 02.09.2018r.

Chodzi mi głównie o szyję

Marcelina 27.08.2018r.

żel z aloesem pomaga, ale najlepiej to ubierać się przewiewnie, nie w syntetyczną odzież. bawełna, len, a nie polyester!

alunia 24.08.2018r.

Krysia52 Potówki może mieć każdy, to co pojawia Ci się na plecach to pewnie one ;)) kup sobie żel z aloesem. Mi pomaga.

krysia52 16.08.2018r.

nie wiedziałam, że dorośli też mogą mieć potówki – zawsze uważałam, że ten problem dotyczy małych dzieci. Czasami mam na plecach kilka drobnych, czerwonych krostek jestem ciekawa czy to potówki...

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej