Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?

Fot: Elnur / fotolia.com

Poranne zmęczenie może być jedynie objawem nieprzespanej nocy lub bardzo intensywnego poprzedniego dnia. Jeżeli taka sytuacja często się powtarza, a zmęczenie nie ustępuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu, przyczyny można szukać w niewłaściwej diecie, problemach emocjonalnych, schorzeniach serca czy zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Ciągle chce mi się spać i mam trudności z obudzeniem się - z tym problemem wiele osób boryka się szczególnie jesienią. Jednak w momencie, gdy tego rodzaju zmęczenie staje się chroniczne – nie mija mimo podejmowania środków zaradczych – należy zasięgnąć porady lekarza i zdiagnozować przyczynę.

Objawy porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie manifestuje się następującymi symptomami:

  • osłabienie a nawet zawroty głowy w czasie wstawania z łóżka,
  • suchość w ustach,
  • problemy trawienne,
  • bóle mięśni o niewyjaśnionej przyczynie,
  • dreszcze,
  • suchość oczu, tzw. zespół suchego oka,
  • zmęczenie a nawet wyczerpanie poranne, które nieco mija w ciągu dnia,
  • bardzo niskie ciśnienie krwi szczególnie w godzinach porannych,

Przyczyny porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie przede wszystkim wynika z niedoboru snu, który może być spowodowany, np. nadmiarem kofeiny. Picie kawy lub napojów energetycznych rano oraz w ciągu dnia powoduje dodatkowy i szybki zastrzyk energii, ale trzeba wówczas pamiętać o wzmożonej podaży wody. Na jedną filiżankę kawy trzeba wypić 2 filiżanki wody. Odwodnienie często powoduje osłabienie oraz brak energii w ciągu dnia. Nadmiar kofeiny może być szkodliwy. Przede wszystkim sprawia, że organizm jest nieustannie odwodniony, jak również jest przyczyną porannego zmęczenia czy kłopotów z zasypianiem. Oprócz kawy warto dozować z umiarem takie napoje, jak mocna herbata czy yerba mate.

Zobacz także: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Gdy stan porannego zmęczenia występuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu i nie nadużywania substancji pobudzających, wówczas należy zacząć obserwować swój organizm. Poranne zmęczenie, utrzymujące się co najmniej przez 2 tygodnie, to stan długotrwały, który kwalifikuje się do jak najszybszej konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą go wywoływać następujące przyczyny:

  • Utajone choroby serca: zaburzenia pracy serca najczęściej objawiają się w godzinach porannych, są to zawroty głowy i duża trudność ze wstaniem z łóżka, może pojawiać się nawet zadyszka w trakcie wykonywania zwykłych czynności szczególnie rano.
  • Zaburzenia hormonalne – przede wszystkim niedoczynność tarczycy, niedobór hormonów tarczycy wpływa na ogólne samopoczucie, ale często powoduje trudności z porannym wstawaniem oraz uczucie chronicznego zmęczenia i apatii.
  • Przewlekły stres i problemy emocjonalne – długotrwały stres jest przyczyną nadprodukcji kortyzolu – hormonu, którego nadmiar odczuwany jest jako zmęczenie, a czasem nawet wyczerpanie. Taka sytuacja również może mieć miejsce w pierwszej fazie depresji.
  • Niewłaściwie zbilansowana dieta – restrykcyjne odchudzanie lub objadanie się tuż przed zaśnięciem mogą być przyczynami silnie odczuwanego porannego zmęczenia. Ostatni posiłek najlepiej konsumować 2-3 godziny przed snem. Spożywanie nadmiernej ilości pokarmu w późnych godzinach wieczornych powoduje, że organizm jest przeciążony, nie ma czasu na odpoczynek, dlatego po przebudzeniu odczuwane jest wyczerpanie, w takiej sytuacji trudno jest również obudzić się rano o wyznaczonej godzinie.
  • Bezdech senny – to kolejne schorzenie, które może objawiać się zmęczeniem o poranku. W przypadku bezdechu sennego jakość snu jest bardzo niska, w nocy ma miejsce wiele wybudzeń, dlatego rano odczuwane jest zmęczenie.
  • Anemia – niedobór żelaza jest bezpośrednią przyczyną osłabienia organizmu i niedotlenienia, które powoduje poranne zmęczenie. Brak sił pojawia się wówczas również w ciągu dnia.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Sposoby radzenia sobie z porannym zmęczeniem

Pierwszym krokiem do zwalczenia przewlekłego porannego zmęczenia jest właściwie postawiona diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Natomiast jeżeli zmęczenie o poranku nie jest objawem poważnych zaburzeń, chorób lub schorzeń można sobie z nim radzić na rozmaite sposoby.

  1. Dbanie o higienę snu – wypoczynek jest integralną częścią dobrego samopoczucia. Każda osoba potrzebuje innej liczby godzin na sen. Można stosować zasadę 8 godzin, lub iloczynu 2,5 godzin – najlepiej wypróbować, która jest skuteczniejsza. Na około 2-3 godziny przed snem warto zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych, takich jak: smartfon, laptop, tablet, itp. Dzięki temu oczy i mózg przygotują się do odpoczynku.
  2. Stosowanie bogatej w składniki odżywcze zbilansowanej diety, przestrzeganie godzin posiłków, nie głodzenie się, ale również nie przejadanie się tuż przed snem.
  3. Jedzenie śniadania rano – niedostarczenie dawki kalorii w ciągu 30-60 minut od momentu przebudzenia może skutkować zmęczeniem i poranną apatią.
  4. Nauka odpoczynku – to bardzo ważny element codziennego harmonogramu. Warto w miarę możliwości przeznaczyć na relaks przynajmniej 30-45 minut. Może to być czytanie, spacer, gimnastyka, a nawet drzemka.
  5. Przygotowanie wszystkiego wieczorem daje komfort i czas na śniadanie rano i zapobiega dodatkowej porcji porannego stresu. 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej