Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy, rokowanie, karmienie piersią

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Poporodowe zapalenie tarczycy najczęściej mija samo. Jego objawy mogą nie być charakterystyczne. Jeśli nie jest konieczne włączenie prednizonu do leczenia, karmienie piersią można utrzymać mimo choroby.

Poporodowe zapalenie tarczycy stanowi szczególną odmianę powszechnej choroby tarczycy, jaką jest choroba Hashimoto. Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to ujawnia się po porodzie, najczęściej w ciągu pierwszego roku, bez względu na to, jak przebiegał poród. Są to najczęściej zaburzenia przemijające, pojawiające się u kobiet, które w ciąży nie miały żadnych problemów z tarczycą.

Co to jest poporodowe zapalenie tarczycy?

Zapalenie tarczycy po porodzie uznawane jest za odmianę choroby Hashimoto. Charakteryzuje się czterofazowym przebiegiem, a mianowicie:

  • przejściowa nadczynność tarczycy przebiegająca z niewielkim wychwytem jodu,
  • przejściowy stan wyrównanego poziomu hormonów tarczycy,
  • powrót właściwego poziomu hormonów tarczycy.

Zobacz film: Jak rozpoznać, że tarczyca choruje? Źródło: Stylowy Magazyn.

Często zmianom hormonalnym towarzyszą niewielkie wole tarczycowe. Najczęściej choroba ustępuje samoistnie. Są grupy kobiet zdecydowanie bardziej predysponowane do wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy. Zalicza się do nich kobiety chorujące na cukrzycę typu 1, kobiety, u których w pierwszym trymestrze ciąży stwierdzono dodatnie przeciwciała przeciwko topoizomerazie (anty-TPO), a także kobiety ciężarne, u których po poprzedniej ciąży rozpoznano poporodowe zapalenie tarczycy.

Przyczyny poporodowego zapalenia tarczycy

Do rozwoju poporodowego zapalenia tarczycy najczęściej dochodzi u kobiet, u których stwierdzono obecność komórek płodu w tkankach i krwi obwodowej matki, co najprawdopodobniej zainicjowało proces autoimmunologiczny (produkcja w organizmie przeciwciał przeciwko własnym tkankom). Należy też zaznaczyć, że ciąża jest stanem pewnego rodzaju immunosupresji, czyli hamowania aktywności układu odpornościowego. W związku z jej zakończeniem zostają odblokowane reakcje powodujące autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Sam poród również stanowi dość spory stres dla organizmu, a tym samym może stać się czynnikiem spustowym dla procesów autoimmunologicznych.

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy są często ciężkie do uchwycenia i niezbyt charakterystyczne. Obejmują obniżenie nastroju, uczucie kołatania serca, złe samopoczucie ogólne, zmęczenie czy wahania masy cała. W związku z tym mogą być trudne do uchwycenia, ponieważ niejednokrotnie same wahania poziomu hormonów u kobiety czy karmienie piersią mogą przyczyniać się do tego typu objawów klinicznych. Dodatkowo można stwierdzić obecność niewielkiego wola. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie objawów, ale przede wszystkim po wykonaniu badań hormonalnych.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto? Źródło: 36,6.

Poporodowe zapalenie tarczycy – leczenie

Rzadko dochodzi do konieczności farmakoterapii poporodowego zapalenia tarczycy. W przypadku uciążliwego uczucia kołatania serca wskazane jest podawanie beta-blokerów. Karmienie piersią jest jak najbardziej możliwe i pojawienie się zaburzeń funkcji tarczycy nie stanowi przeciwwskazania. Jednak w przypadku poporodowego zapalenia tarczycy w ciężkim stopniu (co zdarza się niezwykle rzadko), kiedy konieczne jest podanie prednizonu, zaleca się przerwanie karmienia piersią.

Przy niedoborze hormonów tarczycy, wysokim poziomie hormonu tyreotropowego przysadki (TSH), czyli laboratoryjnych wykładnikach niedoczynności tarczycy, a także w sytuacji planowania kolejnej ciąży, zaleca się leczenie substytucyjne L-tyroksyną. Należy jednak pamiętać, że choroba ma najczęściej przebieg samoograniczający się. Mimo ustania objawów i normalizacji wyników badań kobiety, u których wystąpiło poporodowe zapalenie tarczycy, są jednak dużo bardziej narażone na rozwój niedoczynności tarczycy w przyszłości. W związku z tym zaleca się kontrolę poziomu TSH przynajmniej raz w roku.

Zobacz film: Za co odpowiada tarczyca? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 13.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej