Ponad połowa polskich uczniów miała już kontakt z nikotyną

Fot: Justin Case / gettyimages.com

Moda na papierosy w polskich szkołach nie mija. Najnowsze badania PolNicoYouth przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH pokazują, że ponad połowa polskich uczniów już paliła papierosy, a 10 proc, codziennie sięga po e-papierosy. Co jeszcze wynika z najnowszych badań?

Z okazji obchodzone 31 maja Światowego Dnia bez Tytoniu NIZP-PZH postanowił sprawdzić, czy i po jakie wyroby tytoniowe sięga polska młodzież.  Jakie wnioski płyną z badań PolNicoYouth?

Po jakie papierosy sięgają młodzi ludzie?

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia firmy tytoniowe robią wszystko, aby przyciągnąć młodego człowieka i zachęcić go do palenia papierosów. Badania przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH dowodzą, że te działania - niestety - są bardzo skuteczne. Okazuje się, że

  • ponad 60 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych i prawie połowa 15-latków ma już za sobą wypalenie pierwszego papierosa;
  • dla ponad 30 proc. uczniów pierwszym papierosem był tzw. e-papieros;
  • ponad 50 proc. palących nastolatków kupuje wyroby tytoniowe bez żadnego problemu nie ma problemu;
  • ponad 14 proc. użytkowników e-papierosów używało ich do wdychania innych niż nikotyna substancji psychoaktywnych (najpopularniejsze są kanabinoidy),
  • około 40 proc. młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych.

E-papieros bardziej popularny

Badania pokazały, że ogromną popularnością wśród młodych ludzi cieszą się papierosy elektroniczne. Do palenia e-papierosów przyznaje się ponad 10 proc. respondentów. Po zwykłe papierosy sięga 9,2 proc. pytanych. Dlaczego papierosy elektroniczne cieszą się, aż tak dużą popularnością? Aż 45,8 proc. pytanych odpowiedziało, że "używam bo lubię!", tylko 9 proc. respondentów przyznało, że dzięki e-papierosom pali mniej zwykłych papierosów, 7 proc. dzięki nim przestało palić zwykłe papierosy.

Z badań jednoznacznie wynika, że po papierosy znacznie częściej sięgają chłopcy (szczególnie popularne są wśród nich papierosy elektroniczne). Dziewczyny częściej przyznają się do palenia okazjonalnego. Najbardziej jednaka martwi fakt, że palić zaczynają już 12-14 latki.

Jak pomóc dziecku zerwać z nałogiem nikotynowym? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pomóc dziecku rzucić palenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

#STOPFEJKFRIENDS

Ogromnym problemem jest nie tylko to, że młodzi ludzie sięgają po papierosy, ale fakt, że ogromna większość z nich kupuje wyroby tytoniowe bez większego problemu. Co gorsza, część młodych ludzi sądzi, że wybierając papierosy elektroniczne szkodzi sobie mniej. Tymczasem, jak zgodnie podkreślają lekarze, wszystkie papierosy są równie szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia.

Aby uświadomić młody Polakom do czego może doprowadzić palenie papierosów Ministerstwo Zdrowia wystartowało z kampanią społeczną #STOPFEJKFRIENDS. Mimo że tego rodzaju działania są bardzo potrzebne, to zdaniem lekarzy nie rozwiążą one problemu. Konieczne są bowiem zmiany w prawie, które skutecznie utrudnią kupienie papierosów osobie poniżej 18 roku życia.

Co gorsza, badanie przeprowadzone na zlecenie NIZP-PZH pokazało, że większość palącej młodzieży nigdy nie otrzymała oferty pomocy w wyjściu z nałogu.

Jak szkodzi palenie papierosów?

Palenie papierosów przyczynia się przede wszystkim do rozwoju raka płuc. Szacuje się, że co piąty nowotwór tego narządu spowodowany jest paleniem papierosów. Ale na tym nie koniec. Nałóg to prosta droga do raka krtani, gardła, jamy ustnej, przełyku, wątroby, żołądka, dolnych dróg moczowych, nosa i zatok, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, nerki i białaczki szpikowej.

Palenie papierosów odpowiada za aż 90 proc. przypadków zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jak podkreślają badacze dym papierosowy może przyczynić się do uszkodzenia praktycznie każdego narządu w ludzkim ciele.

Data aktualizacji: 15.06.2020,
Opublikowano: 15.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej