Pomroczność jasna, czyli zaburzenia świadomości i pamięci. Jakie są jej objawy?

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Pomroczność jasna jest jednym rodzajów psychozy. Związane są z nią nagłe zaburzenia świadomości, pamięci i zachowania. Występuje bardzo rzadko, zwykle u chorych na epilepsję, dlatego niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tego schorzenia i jego konsekwencji. Pomroczność jasna stanowi część zespołu zamroczeniowego.

Świadomość to stan psychiczny, w którym dana osoba zdaje sobie sprawę ze zjawisk wewnętrznych i tych zachodzących w środowisku zewnętrznym oraz potrafi na nie odpowiednio reagować. Pamięć natomiast jest zdolnością rejestrowania i przywoływania informacji. Pomroczność jasna to jedno z zaburzeń świadomości i pamięci. Inaczej określa się ją jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne. W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 znajduje się na pozycji F06.5.

Co to jest pomroczność jasna?

Pomroczność jasna określana inaczej jako zamroczenie jasne lub organiczne zaburzenia dysocjacyjne. To zespół objawów związany z zaburzeniami świadomości, pamięci i postępowania przy jednoczesnym zachowaniu zborności (spójności) ruchów i wykonywanych czynności. Stan pomroczny jasny może występować jako część zespołu zamroczeniowego, należącego do jakościowych zaburzeń świadomości. Charakteryzują się one wyraźną zmianą zachowania i przebiegają bez utraty przytomności. Jego początek i koniec są zawsze nagłe i gwałtowne. Stan zamroczenia trwa od kilku minut do kilku tygodni. Zespół zamroczeniowy dzieli się na kilka podtypów:

  • zamroczenie jasne – działania jednostki objętej tym rodzajem zamroczenia są względnie spójne i zorganizowane, ale występują znaczne zaburzenia pamięci; do tej grupy należy pomroczność jasna;
  • zamroczenie wytwórcze – jednostka jest zdezorganizowana i całkowicie podporządkowana urojeniom;
  • stan ekstatyczny – jednostka posiada względną orientację, towarzyszy jej nastrój ekstatyczny, któremu jest całkowicie podporządkowana;
  • stany wyjątkowe – afekt patologiczny (gwałtowne i niezrozumiałe reakcje wywołane konkretną sytuacją) i upojenie alkoholowe.

Pomroczność jasna, rozumiana jako organiczne zaburzenia dysocjacyjne, to częściowa lub całkowita utrata poczucia własnej tożsamości, kontrolowania swojego zachowania, zdolności odbierania bodźców i wrażeń pochodzących z zewnątrz oraz przywoływania zdarzeń i informacji z przeszłości. Nieprawidłowości mają podłoże organiczne, czyli są związane z uszkodzeniem struktur układu nerwowego.

Objawy pomroczności jasnej

Objawy pomroczności jasnej pojawiają się nagle, a moment ich wystąpienia jest trudny do przewidzenia. Zazwyczaj nie są także wywoływane żadną konkretną sytuacją bądź bodźcem zewnętrznym. Aktywność osoby dotkniętej schorzeniem jest spójna, jednak może zachowywać się irracjonalnie i zupełnie inaczej niż zwykle, a motywacja jej czynów nie jest znana. Występują natomiast zaburzenia orientacji, emocji, znacznie ograniczona jest pamięć. Jednostka w stanie pomroczności jasnej jest odbierana przez otoczenie jako roztargniona, zamyślona, nieobecna.

Objawy pomroczności jasnej zwykle mijają po kilku godzinach lub dniach - równie nagle, jak wystąpiły. Po epizodzie zamroczenia pamięć jednostki jest całkowicie zaburzona. Nie potrafi ona sobie przypomnieć większości wydarzeń z okresu choroby, a niekiedy także tych, które ją poprzedzały. Nie zdaje sobie także sprawy z czynów, które dokonała.

Obraz kliniczny zespołu zamroczeniowego może obejmować także:

  • niekomunikatywność,
  • nieprzewidywalność reakcji,
  • zmianę tempa aktywności,
  • dezorientację w czasie, miejscu i własnej tożsamości.

Pomroczność jasna a zaburzenia pamięci

Pamięć pozwala na chwilowe lub stałe zachowanie informacji. Składają się na nią 3 elementy: zapamiętywanie, przechowywanie i odtwarzanie.

Jak jest zbudowany i jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Zaburzenia pamięci dzieli się na:

  • jakościowe – amnezja (niepamięć), hipermnezja (wzmożone zapamiętywanie), hipomnezja (ograniczenie pamięci), ekmnezja (przeżywanie przeszłości jako teraźniejszości);
  • ilościowe – wypowiadanie fałszywych wspomnień (konfabulacje), wspominanie wydarzeń, które nie mogły mieć miejsca, błędne usytuowanie wydarzeń w czasie, zniekształcenie wspomnień.

Pomroczność jasna charakteryzuje się znacznym zaburzeniem pamięci. Po epizodzie zamroczenia osoba chora doznaje całkowitej amnezji. Nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnych wydarzeń z okresu choroby ani tego, co robiła, gdzie była, z kim rozmawiała, jak się czuła i co myślała. Pewne nieprawidłowości związane z pamięcią pojawiają się także już podczas samego ataku zamroczenia jasnego.

Pomroczność jasna a poczytalność

Pomroczność jasna zaliczana jest do zespołu zamroczenia, który zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu karnego spełnia kryteria niepoczytalności. Jest to zakłócenie czynności psychicznych, które nie pozwala jednostce rozpoznać, że popełnia ona czyn zabroniony. Sąd stwierdza niepoczytalność na podstawie opinii biegłych psychiatrów i psychologów.

Bibliografia:

Psychiatria. Podręcznik dla studentów medycyny, red. A. Bilikiewicz, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Data aktualizacji: 18.03.2019,
Opublikowano: 18.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej