Jak naprawdę rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2?

Fot: Milos Dimic / gettyimages.com

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Okazuje się jednak, że zachowanie półtorametrowego dystansu od innych ludzi to może być za mało, aby nie zachorować. Jak w otaczającej nas przestrzeni zachowuje się nowy koronawirus i w jaki sposób się przed nim chronić?

Dopóki nie uda się opracować szczepionki na COVID-19 albo znaleźć leku, który skutecznie wyleczy infekcję, jedyną formą walki z pandemią jest przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń. Trzeba także unikać sytuacji, które mogą skończyć się zakażeniem.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową. Jest bardziej zakaźny niż grypa, ale - na szczęście - mniej niż wirus odry. Nie zmienia to jednak faktu, że na każdym kroku musimy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Zatem, o czym trzeba pamiętać?

  • Koronawirusem zakażamy się głównie od innych ludzi

Teoretycznie wystarczy, aby osoba chora kichnęła czy zaczęła kaszleć w naszej obecności. Jednak, aby wirus mógł zacząć się namnażać i wywołać infekcję musi mieć kontakt z błonami śluzowymi. Oznacza to tyle, że musi się dostać do nosa, ust czy oczu. Dlatego nie należy zbyt blisko podchodzić do osób, które ewidentnie mają objawy infekcji.

Ostrożność i dystans społeczny musimy zachować również przy osobach, które wydają się zdrowe. Wirus - w przeciwieństwie do wirusa grypy - jest aktywny jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Do tego u dużej grupy zakażonych osób choroba cały czas przebiega bezobjawowo i oni też mogą przenosić wirusa na innych ludzi.

  • Koronawirus SARS-CoV-2 utrzymuje się również powietrzu 

Podczas kichania czy kasłania krople zawierające wirusa mogą osiadać nie tylko na przedmiotach, ubraniach czy od razu przedostać się do błon śluzowych osoby, która znajduje się w pobliżu. Większe krople grawitacja ściąga w dół. Mniejsze i dużo lżejsze krople zawierające koronawirusa jeszcze przez pewien czas unoszą się w powietrzu i mogą wywołać zakażenie.

Badania pokazują, że infekcja rozwija się nie tylko u osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także u tych, które stały dalej niż wymagane półtora metra. COVID-19 rozwija się też u osób, które weszły do pomieszczenia, gdzie chwilę wcześniej przebywał chory.

  • Koronawirus - bezpieczna odległość od innych osób to  więcej niż półtora metra

W ocenie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dystans półtorametrowy to zdecydowanie za mało. O ile na dużej przestrzeni to wystarczy, to w zatłoczonym lub źle wentylowanym pomieszczeniu uniknięcie kontaktu z wirusem będzie dużo trudniejsze. Dlatego w takich sytuacjach trzeba nie tylko zachować większy odstęp, ale także zasłonić nos i usta.

  • Koronawirus może się znajdować na przedmiotach codziennego użytku

Musimy pamiętać, że wirusy mogą przylegać do różnych powierzchni. W zależności od jej rodzaju może się na niej utrzymać przez kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. Tym samym dotknięcie ręką, która wcześniej miała kontakt, np. z klamką, na której znajdował się wirus, ust, nosa czy oczu może doprowadzić do zakażenia. Dlatego, tak ważne jest nie tylko częste i dokładne mycie rąk, ale także regularne odkażanie przedmiotów czy rzeczy, które są dotykane wielokrotnie przez różne osoby.

Czy koronawirus może przenosić się na za zwierzęta?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie przenosi się na zwierzęta domowe, jednak, od każdej reguły zdarzają się odstępstwa. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) informowało o pojedynczych przypadkach zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2 psa czy kota. Zwierzaki łapały wirusa w wyniku bliskiego kontaktu z osobą  chorą. 

Co zrobić, aby uniknąć zakażenia?

Mimo że medycyna nie potrafi jeszcze zatrzymać wirusa, to w walce z nim nie jesteśmy tak do końca bezsilni. Co możemy zrobić?

  • trzymać dystans społeczny, najlepiej większy niż półtorametrowy;
  • zasłaniać usta i nos w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie zachowanie bezpiecznej odległości nie jest możliwe; 
  • dezynfekować często dotykane powierzchnie - do ich przetarcia nie wystarczą zwykłe środki, których używamy do codziennych porządków, z wirusem najlepiej poradzą sobie detergenty na bazie alkoholu;
  • unikać zatłoczonych, dusznych i źle wentylowanych pomieszczeń - takie warunki są idealne dla wirusów i mogą one bez przeszkód się namnażać, dlatego warto regularnie wietrzyć pomieszczenia;
  • zostać w domu, jeśli mamy objawy infekcji.

Zakażenie koronawirusm SARS-CoV-2 - jakie daje objawy?

Nowy patogen atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Infekcja prowadzi do zapalenia płuc, które może się zmienić w ostrą niewydolność oddechową. Do częstych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów oraz zaburzenie węchu i smaku. Zgodnie z nowymi badaniami utrata węchu niemal w stu procentach świadczy o zakażeniu koronawirusem. Wystąpienie takich dolegliwości powinno skłonić do samoizolacji i jak najszybszej, najpierw telefonicznej konsultacji z lekarzem. 

Zobacz film i dowiedz się więcej o nowym koronawirusie:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie?  Źródło: x-news

Data aktualizacji: 07.10.2020,
Opublikowano: 07.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej