Polscy więźniowie pomagają walczyć z koronawirusem i szyją maseczki

Getty Images

Najpierw członkowie brazylijskich gangów narkotykowych, a teraz polscy osadzeni włączają się do bitwy z SARS-CoV-2. Więźniowie szyją maseczki ochronne dla szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Przestępcy z Rio de Janeiro wprowadzili w ubogich i gęsto zaludnionych dzielnicach miasta „godzinę policyjną”, a także rozdawali mieszkańcom tych rejonów mydło. Z kolei Polacy mający na sumieniu łamanie prawa, zdecydowali się szyć maseczki.

Polscy więźniowie szyją maseczki dla szpitali

Maseczki jak wiadomo już od kilku tygodni możemy zaliczyć do grupy towarów deficytowych. I to nie tylko w naszym kraju. 17 osadzonych z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim postanowili wziąć więc sprawy w swoje ręce, a co za tym idzie… usiedli do maszyn i rozpoczęli produkcję. Jak się okazuje, pierwsza partia trafiła już do pracowników ostrowskiego szpitala. Lekarze z tamtejszego ośrodka bardzo chwalą sobie jakość tych produktów.

Skąd wzięło maszyny oraz materiał? Jeden z ostrowskich przedsiębiorców dostarczył 900 metrów flizeliny, a sprzęt do szycia przynieśli z domów funkcjonariusze. Szacuje się, że osadzeni mogą stworzyć blisko 8000 masek. Do akcji dołączyli jednak również mieszkańcy, w tym Koło Gospodyń Wiejskich i Środowiskowe Domy Pomocy. Ta współpraca może dostarczyć miejscowemu szpitalowi około 24 000 maseczek.

Dodajmy również, że nie jest to pierwsza styczność więźniów z maszynami do szycia. Od dłuższego czasu szyli oni poduszki i torby na aukcje charytatywne i dla instytucji pomocniczych. Areszt w Ostrowie Wielkopolskim to również nie jedyna jednostka penitencjarna, która angażuje się w tego typu akcje. Do pomocy równie chętni są osadzeni z Zakładu Karnego w Inowrocławiu czy Aresztu Śledczego z Bydgoszczy.

Czego poza maseczkami brakuje polskim szpitalom?

Maseczki to nie jedyne produkty, które znajdują się na liście rzeczy brakujących. Poza nimi placówki medyczne skarżą się też na niewystarczającą ilość kombinezonów. Lekarze martwią się również o to, czy w największym przypływie zachorowań, wystarczy szpitalnych łóżek i respiratorów.

Zobacz film: Prace nad szczepionką. „Zaczęliśmy już szczepić myszy i zaobserwowaliśmy bardzo zadowalający wzrost przeciwciał”

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 31.03.2020,
Opublikowano: 30.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej