Naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk stworzyli test przy wsparciu polskiej firm, która dostarczyła niezbędnych komponentów. Władze PAN zapowiedziały, że każde laboratorium, które się do nich zgłosi dostanie od test.
Zobacz film: Raport specjalny o koronawirusie
Kiedy test trafi do laboratoriów?
Naukowcy zapewniają, że opracowany przez nich test jest równie wiarygodny, jak testy stosowane na co dzień przez sanepid. Podobnie jak one wykrywają charakterystyczne geny, które pojawiają się u chorych na COVID-19. Na tę chwilę naukowcy są w stanie stworzyć 20 tysięcy takich testów.
Zanim test trafi do użytku konieczne jest jeszcze otrzymanie zgody od Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Obecnie badacze szukają firmy, która zajmie się produkcją testu.
Pierwszym polskim testem na koronawirusa zainteresowane są także Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju. Rozmowy w sprawie ewentualnej produkcji już trwają.
Jakie testy wykonuje się u osób z podejrzeniem COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:
Koronawirus SARS-CoV-2 - co warto o nim wiedzieć?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może przejść w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Ale nie tylko. Lekarza zwracają uwagę, że u części chorych obserwuje się także biegunkę, wymioty oraz zaburzenia węchu i smaku.