Polipy trzonu i szyjki macicy – różnice: objawy i leczenie

Fot: Rido / stock.adobe.com

Polipy macicy mogą być zlokalizowane na szyjce lub trzonie. Pierwsze powodują plamienia międzymiesiączkowe i kontaktowe, drugie – krwawienia acykliczne, kontaktowe, bóle podbrzusza i częste infekcje narządów płciowych. W obu przypadkach objawem polipów macicy jest nadmiar wydzieliny z pochwy.

Polipy macicy to zmiany rozrostowe błony śluzowej macicy. Dzielą się na tzw. polipy siedzące, czyli płasko przylegające do podłoża, oraz uszypułowane – szypuła łączy polip z podłożem. Polipy macicy wykrywane są podczas transwaginalnego (przezpochwowego) badania ultrasonograficznego (USG TV).

Objawy polipów macicy: polipy trzonu macicy i szyjki macicy

Polipy macicy dają różne objawy w zależności od lokalizacji zmian. Polipy trzonu macicy mogą powodować:

  • długie i obfite miesiączki,
  • krwawienia acykliczne, zwłaszcza przed miesiączką
  • krwawienia kontaktowe – po stosunku płciowym lub badaniu ginekologicznym,
  • ból podbrzusza podczas stosunku i po stosunku,
  • bóle podbrzusza wywołane skurczami macicy – podobne do tych, które występują podczas miesiączki,
  • wytwarzanie dużych ilości śluzu przez narządy płciowe,
  • problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem – możliwe poronienia,
  • częste stany zapalne narządów płciowych.

Polipy szyjki macicy powodują podobne dolegliwości, różnią się jednak okolicznościami krwawienia. Polipy szyjki macicy objawiają się:

  • plamieniem między miesiączkami, po stosunku płciowym oraz po badaniu ginekologicznym,
  • nadmiarem wydzieliny pochwowej.

Występuje zależność polipy macicy a ciąża – polipy mogą nie tylko utrudniać zapłodnienie, ale i powodować poronienia. Zarodek może zostać wydalony z organizmu na skutek skurczów macicy, która próbuje pozbyć się w ten sposób polipa. Dlatego kobiety planujące zajście w ciążę powinny zbadać się pod kątem występowania u nich polipów.

Polipy macicy: przyczyny powstawania

Nie wiadomo na pewno, skąd się biorą polipy macicy. Przypuszcza się, że ich powstawanie w macicy i na jej szyjce może mieć związek z nadmiarem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych, a także z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. Najczęściej występują u kobiet od 30. do 50. roku życia.

Leczenie polipów macicy: farmakologia, histeroskopia, usunięcie, łyżeczkowanie

Polipy trzonu macicy płaskie i uszypułowane mogą być leczone hormonalnie – to pierwszy krok w leczeniu polipów macicy. Kuracja trwa kilka miesięcy i może spowodować, że polipy znikną. Czasem jednak zażywane hormony nie skutkują w oczekiwany sposób i konieczne jest wdrożenie leczenia zabiegowego.

Zabiegowe leczenie polipów macicy zależy od ich usytuowania i tego, czy są uszypułowane, czy nie. Polipy trzonu macicy standardowo usuwa się poprzez wyłyżeczkowanie jamy macicy i zbadaniu pozyskanego w ten sposób materiału histopatologicznie.

Leczenie uszypułowanych polipów szyjki macicy polega na usunięciu polipa. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz używa wzierników, by odsłonić szyjkę macicy, a następnie narzędziem łapie uszypułowanego polipa i go ukręca. Następnie łyżeczkuje jamę macicy. Ma to cel diagnostyczny – pobrany materiał bada się histopatologicznie, by ocenić, czy w endometrium nie ma zmian złośliwych. Diagnostyczne łyżeczkowanie przeprowadza się też w przypadku usuwania polipów endometrialnych trzonu macicy.

Dokładniejszym zabiegiem w leczeniu polipów macicy jest histeroskopia. Histeroskopia polega na wprowadzeniu przez drogi rodne kamery pozwalającej na obejrzenie w dużym powiększeniu tkanek. Macicę wypełnia się płynem, by dało się dostrzec nawet niewielkie zmiany. Oprócz kamery i źródła światła histeroskop (urządzenie używane przy histeroskopii), ma też narzędzie pozwalające na usunięcie zmian podczas badania. W ten sposób usuwa się polipy macicy. Po histeroskopii z usunięciem polipów wykonuje się łyżeczkowanie. Pobrane tkanki bada się histopatologicznie. Po zabiegu konieczna jest konsultacja ginekologiczna z wynikiem histopatologicznym.

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Powikłania, zalecenia i rekonwalescencja po leczeniu polipów macicy

W leczeniu polipów macicy możliwe są powikłania. Naruszenie endometrium podczas łyżeczkowania może skutkować przedłużającym się krwawieniem z dróg rodnych. Powodem do niepokoju jest krwawienie utrzymujące się ponad 7 dni. Po zbyt głębokim łyżeczkowaniu macicy możliwe jest też powikłanie w postaci zrostów – to zespół Ashermana.

Zaleca się, by po zabiegu usunięcia polipów macicy kobieta nie zażywała gorących kąpieli ani nie współżyła do czasu ustania krwawienia, a najlepiej do zakończenia pierwszej miesiączki po zabiegu.

Należy dbać o higienę miejsc intymnych po zabiegu zgodnie z zaleceniami lekarza. Po zabiegu łyżeczkowania śluzówka macicy regeneruje się około 5 dni. Aby w pełni się odbudowała i była zdolna do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, potrzeba około 3 miesięcy. Przez 3 miesiące po zabiegu usunięcia polipa macicy nie należy starać się o dziecko.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej