Polacy stworzyli czip, który sprawdzi wrażliwość bakterii na antybiotyki

Fot: Guido Mieth / gettyimages.com

Badacze z Instytut Chemii Fizycznej PAN stworzyli czip, który w prosty sposób pozwala określić "czułość" bakterii na dany antybiotyk. Dzięki wynalazkowi będzie można opracować taką  kombinację leków, która pozwoli nie tylko skutecznie wyleczyć zakażenie, ale przede wszystkim będzie bezpieczna dla pacjenta.

Do stworzenia chipa naukowcy wykorzystali np. standardowe techniki fotolitografii i litografii tworzyw sztucznych, powszechnie używane do produkcji tzw. laboratoriów chipowych (LOC) i połączyli je z techniką druku bezkontaktowego na specjalnie zaprojektowanej maszynie.

Chip, który powstała w Instytucie Chemii Fizycznej PAN wykorzystuje mniej odczynników i antybiotyków, niż klasyczny antybiogram. Dodatkowo użytkownik może wybrać sposób wizualizacji wyników, m.in. wykorzystując metaboliczne wskaźniki obecności bakterii, barwniki fluorescencyjne albo efekt kolorymetryczny.

Jak działa czip?

Na specjalnej płytce trzeba umieścić - najlepiej z pomocą zwykłej pipety - roztwór bakterii. Następnie trzeba dodać odrobinę oleju. Tak przygotowany czip należy umieścić w cieplarce. Po upływie 6-12 godzin będzie można odczytać, jaka kombinacja antybiotyków i w jakich stężeniach działa najlepiej na dane bakterie.

Podczas pierwszych badań naukowcy przetestowali na jednej płytce 6 pojedynczych antybiotyków w ośmiu różnych stężeniach.

Jak czip ułatwi leczenie?

Coraz większa grupa bakterii uodporniła się na działanie powszechnie stosowanych antybiotyków, tym samym znalezienie skutecznego leku, który poradziłby sobie z zakażeniem staje się coraz trudniejsze. Dzięki czipowi, który stworzyli polscy naukowcy, lekarz po pobraniu od pacjenta odpowiedniego materiału będzie mógł dobrać taką formę leczenia, która będzie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla danego pacjenta.

Co trzeba wiedzieć o antybiotykach?

Przed odkryciem antybiotyków ludzie umierali na infekcje pooperacyjnych czy na zapaleń płuc. Dzisiaj, dzięki antybiotykom lekarze potrafią leczyć większość chorób o podłożu bakteryjnym. Jednak coraz więcej bakterii uodparnia się na działanie antybiotyków.

Odporność drobnoustrojów rośnie, a w ostatnich latach zainteresowanie firm farmaceutycznych poszukiwaniem nowych leków przeciwbakteryjnych zmniejsza się. W ciągu ostatnich dwudziestu lat wprowadzono do obrotu jedynie dwa nowe antybiotyki o wąskim zakresie zastosowania.

Zobacz film i dowiedz się czy stosowanie antybiotyków jest niebezpieczne dla zdrowia:

Zobacz film: Czy antybiotyki są bezpieczne? Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 27.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej