Podwójna owulacja – czy jest możliwa w jednym cyklu?

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Podwójna owulacja jest możliwa i nie stanowi zjawiska patologicznego. Cykl miesięczny wiąże się najczęściej z jednym procesem jajeczkowania. Kiedy jednak gospodarka hormonalna organizmu jest zaburzona, może dojść do wielokrotnej owulacji w ciągu jednego cyklu.

Owulacja (inaczej jajeczkowanie) to fizjologiczne zjawisko związane z cyklem miesięcznym kobiety. Jest to proces uwolnienia z jajnika komórki jajowej, która od tego momentu przemieszcza się jajowodem w stronę światła macicy i przez ok. 18–24 godziny jest gotowa do zapłodnienia.

Na czym polega owulacja i jak przebiega?

Czynnikiem, który stymuluje jajeczkowanie, jest produkcja hormonów przez oś podwzgórze-przysadka. Podwzgórzowy hormon – gonadoliberyna (GnRH) – powoduje wydzielanie przez przysadkę dwóch kolejnych substancji: folikulotropiny (FSH) i lutropiny (FH, zwanej też hormonem luteinizującym). Substancje te są wydzielane do krwi i krążąc z nią docierają do jajników, stymulując wraz z estrogenami dojrzewanie pęcherzyków Graafa – miejsc, w których zlokalizowane są komórki jajowe.

Przy standardowym przebiegu owulacji komórki jajowe uwalniają się pod wpływem działania FH i FSH pojedynczo, zwykle naprzemiennie – raz z prawego, raz z lewego jajnika. Wynika to z faktu, że dojrzewający i uwalniający komórkę jajową w danym cyklu pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte, które wydziela progesteron. Hamuje on na krótki czas dojrzewanie kolejnych komórek jajowych.

Progesteron powoduje również zmiany w błonie śluzowej wyściełającej macicę, która przygotowuje się na ewentualne przyjęcie zarodka. Jeśli w danym cyklu do nie dojdzie do zapłodnienia lub do zagnieżdżenia się powstałego już zarodka, mniej więcej 14 dni po owulacji rozpoczyna się krwawienie miesięczne, które związane jest ze spadkiem aktywności ciałka żółtego. Rozpulchniona błona śluzowa macicy złuszcza się, powracając do stanu sprzed owulacji. Rozpoczynają się zmiany hormonalne, których efektem jest kolejna owulacja.

Czym jest podwójna owulacja?

Podwójna owulacja jest odstępstwem od standardowego przebiegu cyklu miesięcznego. Nie jest to jednak zjawisko chorobowe, patologiczne. U niektórych kobiet jego prawdopodobieństwo jest zwiększone na skutek pewnych cech genetycznych. W większości przypadków proces ten jest jednak wywołany przez działanie czynników hormonalnych lub środowiskowych, które mogą wpływać na przebieg cyklu miesięcznego. Najbardziej oczywistą przyczyną podwójnego jajeczkowania jest podawanie pacjentce hormonów, które pobudzają dojrzewanie pęcherzyków Graafa. Dzieje się tak np. u osób, które bezskutecznie starają się o dziecko i są pod opieką poradni leczenia niepłodności. Wywołana intensywna owulacja może ułatwiać zajście w ciążę w sposób naturalny albo pozwolić na pobranie komórek jajowych do zapłodnienia pozaustrojowego.

Działające na kobietę czynniki zewnętrzne także wpływają na wydzielanie hormonów i mogą zaburzać ich dynamiczną, opierającą się na sprzężeniu zwrotnym równowagę. Obniżony poziom substancji wywołujących jajeczkowanie w jednym cyklu może wpływać na regulację w kolejnych miesiącach i spowodować czasowy wzrost ich stężenia ponad normę. Pod wpływem niedożywienia, przemęczenia, stresu mogą wystąpić cykle bezowulacyjne. Do podwójnej owulacji dochodzi wtedy, gdy kobieta wróci do pełnego dobrostanu. Do pewnego stopnia na poziomy hormonów płciowych może też mieć wpływ określony typ diety (bogatej w tzw. fitoestrogeny) albo sytuacja, w której kobieta w sposób nieprawidłowy zażywa doustne preparaty antykoncepcyjne (zwłaszcza tzw. dwufazowe).

Zobaczcie, jak niepłodność wpływa na życie kobiety:

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN

Objawy podwójnej owulacji

Podwójna owulacja pojawia się przeważnie jednocześnie. Odstęp między uwolnieniem kolejnych jajeczek nie przekracza zwykle jednego, maksymalnie dwóch dni. Jajeczkowanie nie powoduje widocznych, charakterystycznych objawów. O tym, że do niego doszło, można wnioskować jedynie na podstawie dyskretnych, obserwowanych przez kobietę symptomów pośrednich. Ich zmienność jest bardzo duża i brak jakichkolwiek oznak nie wyklucza faktu, że doszło do owulacji. Najczęstszymi objawami związanymi z jajeczkowaniem są:

  • podwyższenie temperatury ciała pod wpływem działania hormonu luteinizującego,
  • zmiana konsystencji śluzu szyjkowego (staje się on rzadszy, ale bardziej lepki),
  • krótkotrwałe bóle w podbrzuszu,
  • niewielkie plamienia z dróg rodnych,
  • wzrost popędu płciowego (libido).

Jajeczkowanie może być z dużą dozą pewności potwierdzone dzięki badaniom ultrasonograficznym.

Podwójna owulacja a ciąża bliźniacza

Owulacja obejmująca kilka jajeczek naraz może być przyczyną ciąży mnogiej. Każde z uwolnionych jajeczek może zostać zapłodnione przez inny plemnik, a zarodki zagnieżdżają się w ścianie macicy i rozwijają jednocześnie. W ten sposób podwójna owulacja może doprowadzić do powstania ciąży bliźniaczej. Bliźniaki będą rodzeństwem dwujajowym, ponieważ każde z nich ma inny materiał genetyczny (inaczej niż w przypadku ciąży mnogiej jednojajowej, kiedy dochodzi do podziału zarodka, rozwoju z niego kilku płodów, a wszystkie dzieci mają ten sam zestaw genów).

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej