Podpaski poporodowe – jakie podpaski wybrać i czy są konieczne?

Fot. zoranm / Getty Images

Podpaski poporodowe określane są jako podkłady poporodowe. Są większe, grubsze, miększe i bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Na rynku jest dość szeroki wybór podpasek poporodowych, różniących się jakością, a tym samym ceną.

Podpaski poporodowe to jeden z niezbędnych elementów wyprawki do szpitala przyszłej mamy. W pierwszych dniach po porodzie wydzielina z pochwy jest bardzo obfita. Wynika to z oczyszczania i obkurczania się macicy po porodzie. Dlatego też, dla pełnego komfortu i higieny, powinno się stosować odpowiednie podpaski poporodowe, podobnie jak ma to miejsce w czasie krwawień miesięcznych. Krwawienie w pierwszych dniach połogu jest jednak bardzo intensywne. Zwykłe podpaski są niewystarczające i powinny być stosowane dopiero po pewnym czasie.

Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Tuż po porodzie, bez względu na to, czy było to cesarskie cięcie, czy poród naturalny, kobieta bardzo intensywnie krwawi z dróg rodnych. Jednocześnie nie ma sił na wymianę podpaski poporodowej co godzinę. W związku z tym pierwszą cechą podpasek poporodowych musi być ich ogromna chłonność. Oczywiście podpaskę poporodową również trzeba wymieniać, jednak co 2, maksymalnie co 3 godziny. Zbyt długie utrzymywanie jednej podpaski poporodowej grozi zwiększeniem ryzyka infekcji dróg rodnych. Absolutnie nie wolno stosować tamponów w okresie połogu.

Podpaski poporodowe są koniecznym elementem wyprawki do szpitala. Ze względu na swoją grubość nie są komfortowe w codziennym użytku po wyjściu ze szpitala, lecz w pierwszych dobach po porodzie najważniejsze są miękkość, zapobieganie otarciom, wyjątkowa chłonność i higiena. W związku z tym podpaski poporodowe to doskonały wybór na pierwszy okres połogu. Kiedy krwawienie się zmniejszy, można zastosować zwykłe podpaski.

Polecamy: Połóg po porodzie naturalnym i po cesarce - kiedy dojdziesz do siebie?

Zobaczcie, jak wygląda połóg na filmie:

Zobacz film: Połóg co to jest? Źródło: 36,6

Podpaski poporodowe – jak wyglądają?

Podpaski poporodowe są zdecydowanie większe niż standardowe podpaski. Może dlatego na półce sklepowej czy w aptekach widnieją nie jako „podpaska”, lecz jako „podkład poporodowy”. Są specjalnie dostosowane dla kobiet w połogu, by zagwarantować im jak największy komfort i swobodę. W zależności od producenta, jak również od ceny, różnią się między sobą, szczególnie kształtem, rodzajem materiału, powierzchni i komfortem dopasowania do stosowanej bielizny. Podpaski poporodowe są dostosowane do stanu, jakim jest połóg, wobec czego nie mają tendencji do przywierania do ciała i np. w sytuacji rany krocza nie powodują dodatkowych podrażnień. Od strony bielizny mogą dodatkowo posiadać samoprzylepne paski, co pomaga w ich przymocowaniu. Podpaski poporodowe są szczególnie polecane w komplecie z majtkami poporodowymi siatkowymi, które podtrzymują podpaskę poporodową, ułatwiając kobiecie ruch, a dodatkowo gwarantując odpowiednią przewiewność.

Polecamy: Pas poporodowy – czym jest i do czego służy?

Jak zbudowana jest podpaska poporodowa?

Każda miesiączkująca kobieta wie, jak wygląda podpaska. Podpaski poporodowe są nieco większe. Zewnętrzna warstwa podpaski poporodowej jest wyjątkowo miękka, by jak najmniej podrażnić okolicę krocza, nie przywierać do skóry i przepuszczać powietrze, by skóra nie była od niego odizolowana i nie pociła się. Pod spodem podpaska poporodowa ma podwójną warstwę materiału o doskonałych właściwościach absorbujących poporodowe, obfite upławy. Dodatkowo związuje tę treść, zapobiegając jej wyciekaniu na zewnątrz. Ostatnia warstwa zbudowana jest z nieprzepuszczalnego materiału, który dodatkowo można przykleić do bielizny. Podpaska poporodowa w porównaniu ze zwykłą podpaską jest większa i o wiele grubsza.

Polecamy: Czym jest poduszka poporodowa i kiedy warto ją stosować?

Jakie właściwości mają podpaski poporodowe?

Wśród właściwości podpasek poporodowych wymienia się przede wszystkim:

  • wyjątkowo miękka powierzchnia niepowodująca podrażnień,
  • chłonność sięgająca nawet 300 ml,
  • materiał absorbujący wilgoć i zapobiegający przeciekaniu materiału,
  • możliwość przyklejenia podpaski do bielizny,
  • warstwa ochronna zapobiegająca zabrudzeniu bielizny,
  • powierzchnia równomiernie rozprowadzająca upławy wewnątrz podpaski,
  • kształt zapewniający komfort,
  • przepuszczalność powietrza,
  • umożliwienie swobodnego odpływu upławów z dróg rodnych.
Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej