Podajesz dziecku parówki? Dowiedz się dlaczego lepiej tego nie robić

Zobacz film: Czy dzieci powinny jeść parówki? Źródło: 36,6

Dzieci bardzo lubią parówki. Rodzice chętnie je im podają, bo są przekonani, że to zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Niestety to nie jest prawdą. Dlaczego lepiej nie podawać dzieciom parówek i czym można je zastąpić?

Każdy kto ma dzieci wie, że przemycenie niektórych pokarmów bywa trudne. Dzieci mają swoje humory i nie zawsze chcą jeść to, co podają im rodzice. A parówki miały sprawiać, że nawet niejadek skusi się na nie. Dzieci bardzo parówki lubią, a zdaniem większości rodziców powstały z dobrej jakości mięsa i nie ma w nich żadnych konserwantów, tym samym są całkowicie bezpieczne. Czy na pewno?

Co znajduje się parówce?

Ogromna większość parówek powstaje z tzw. mięsa oddzielanego mechanicznie. Co to takiego? Pod tym terminem kryją się tak naprawdę wszystkie odpadki lub części, których nie da się do niczego wykorzystać. Bardzo często są to skóry, kuper, podroby czy kurze łapki. Ale to nie koniec!

Wielu rodziców uważa, że parówka jest doskonałym źródłem białka. Tymczasem jeśli parówka faktycznie powstała z prawdziwego mięsa to zazwyczaj ma ona o połowę mniej białka niż produkt z którego powstała. Zawiera za to dwa razy więcej tłuszczu.

Nie znaczy to jednak, że dzieciom nie należy podawać mięsa w ogóle. Specjaliści zgodnie podkreślają, że zamiast niego lepiej podawać dzieciom ryby, których i tak jemy zdecydowanie za mało. Jeśli chcemy podać dziecku mięso wybierajmy to drobiowe i pochodzące ze sprawdzonego miejsca.

Czy podajesz dziecku parówki?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Nadmiar soli

Parówki to nie tylko białko i tłuszcz. Dla lepszego smaku producenci dodają do nich także bardzo dużo soli. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ta przyprawa może być niebezpieczna także dla dzieci. Im więcej będzie jej w codziennej diecie tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko w dorosłym życiu będzie miało problemy z układem krążenia.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej