Pochodne sulfonylomocznika – mechanizm działania, zastosowanie

Fot. Mladen Zivkovic / Getty Images

Pochodne sulfonylomocznika wykorzystuje się w terapii cukrzycy typu 2, ponieważ oddziałują one na komórki beta trzustki, które mają za zadanie pobudzić trzustkę do wydzielania insuliny. Warunkiem jest częściowo funkcjonująca trzustka.

Pochodne sulfonylomocznika to grupa leków o działaniu hipoglikemizującym. Oznacza to, że obniżają poziom glukozy we krwi. Historia ich odkrycia sięga roku 1955, kiedy to okazało się, że przy leczeniu sulfonamidem zapalenia płuc doszło do pojawienia się objawów hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Stosowane obecnie w cukrzycy pochodne sulfonylomocznika są mniej toksyczne niż sulfonamid. Nie należy ich kojarzyć z terapią zakażeń, gdyż nie mają działania bakteriobójczego czy bakteriostatycznego.

Wskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej i konieczność obniżenia poziomu cukru we krwi są związane z cukrzycą. Jednak nie zawsze pochodne sulfonylomocznika mogą zostać wykorzystane. Fizjologicznie w trzustce dochodzi do produkcji insuliny, czyli hormonu powodującego wnikanie glukozy z krwiobiegu do komórek. Zdarza się jednak, że w przypadku wystąpienia cukrzycy typu 1 wyspy trzustkowe są uszkodzone, w wyniku czego organizm nie produkuje insuliny. Typ 2 cukrzycy najczęściej wynika z otyłości i obwodowego upośledzenia metabolizmu węglowodanów, co ostatecznie doprowadza również do dysfunkcji wysp trzustkowych. Ten drugi typ określa się mianem cukrzycy insulinoniezależnej. Oznacza to, że czynność wydzielnicza komórek beta trzustki została w pewnym stopniu utrzymana. W tej właśnie grupie osób sprawdzi się zastosowanie pochodnych sulfonylomocznika, które działają na zasadzie pobudzenia komórek beta trzustki do produkcji insuliny.

Zobaczcie, w jaki sposób insulina ratuje życie:

Zobacz film:  Insulina konieczna do życia. Źródło: 36,6

Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Nie są to leki, które stosuje się w cukrzycy typu 1, ponieważ w niej wyspy trzustkowe mimo pobudzenia nie podejmą pracy. Nie stosuje się tych leków również w cukrzycy typu 2, kiedy deficyt insuliny jest bardzo istotny. Pochodne sulfonylomocznika nie sprawdzają się w sytuacji, kiedy u chorego można wyregulować poziom glukozy we krwi poprzez właściwą dietę, stosowanie metforminy bądź akarbozy.

Inne przeciwwskazania do przyjmowania pochodnych sulfonylomocznika to:

  • ciąża,
  • nefropatia cukrzycowa (wyjątek: glikwidon, który może być stosowany w niewydolności nerek),
  • reakcje nadwrażliwości na preparaty pochodnych sulfonylomocznika,
  • ostre zakażenia,
  • operacje z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.

Pochodne sulfonylomocznika a terapia cukrzycy

Leki te nie stanowią raczej leków pierwszego rzutu. Wykorzystuje się tu raczej metforminę czy akarbozę. Kiedy one nie przynoszą efektu, można rozważyć zmianę na pochodne sulfonylomocznika bądź dołożenie ich do dotychczasowej terapii. Ze względu jednak na postępowy przebieg cukrzycy, tym bardziej u osób nieprzestrzegających diety, same pochodne sulfonylomocznika mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego też do nich dokłada się niewielkie dawki insuliny.

Pochodne sulfonylomocznika przyjmuje się około 30 min przed posiłkiem, by zwiększyć w porze posiłku ilość insuliny dla metabolizmu węglowodanów. Wśród preparatów wyróżnia się te o krótkim czasie działania, jak i te o wydłużonym działaniu, podawane w dawkach podzielonych.

Powikłania stosowania pochodnych sulfonylomocznika

Nadmierna stymulacja wyrzutu insuliny do krwi może skutkować hipoglikemią, czyli spadkiem poziomu cukru we krwi. Tym bardziej jest to prawdopodobne, jeśli jednocześnie stosuje się inne leki obniżające poziom cukru we krwi.

Należy pamiętać, że niektóre leki przyjmowane równocześnie z powodu innych chorób mogą wchodzić w interakcje z pochodnymi sulfonylomocznika, powodując obniżenie bądź podwyższenie siły ich działania. W rezultacie mogą np. wywołać napad hipoglikemii. Ponadto wskazane jest unikanie alkoholu, ponieważ może on dodatkowo nasilić spadek cukru we krwi, a także objawy nietolerancji w postaci zaczerwienienia twarzy, uczucia kołatania w sercu czy duszności.

Zobacz także, w jaki sposób pies może pomóc cukrzykom:

Zobacz film: Czy wyszkolony pies może zastąpić glukometr? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 07.08.2018,
Opublikowano: 08.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Czy COVID-19 zwiększa ryzyko rozwoju półpaśca i chorób jelitowo- żołądkowych? Naukowcy mają nowe ustalenia

COVID-19 może wywoływać u pacjentów szereg powikłań. U osób, które przechodziły infekcję, pojawiają się problemy z układem krążenia, oddechowych, czy neurologicznym. Najnowsze badania pokazują, że zakażenie koronawirusem może zaburzać pracę układu pokarmowego, a także przyczynić się do rozwoju półpaśca. 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Jak wyglądają wrzody odbytu? Leczenie domowe i specjalistyczne

Wrzody odbytu to rzadka choroba, która dotyczy głównie osób młodych. Objawy mogą początkowo przypominać hemoroidy. Jednak w wielu przypadkach schorzenie przebiega bez żadnych dolegliwości. Wrzody odbytu zawsze wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Czytaj więcej
Operacja przepukliny pępkowej. Na czym polega i jak wygląda rekonwalescencja?

Uwypuklenie się zawartości jamy brzusznej przez naturalny otwór ciała, jakim jest pępek, to przepuklina pępkowa. Operację wykonuje się u dzieci w przypadku dużych zmian, które nie ulegają samoistnemu cofnięciu, oraz u dorosłych.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Przetoka okołoodbytnicza – przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania po operacji

Przetoka okołoodbytnicza to patologiczny, wąski, niegojący się kanał, który łączy powierzchnię skóry w okolicy odbytu ze światłem kanału odbytu lub odbytnicy. Istnieje wiele możliwych przyczyn jej powstawania, a najczęstsza to stan zapalny gruczołów okołoodbytowych.

Czytaj więcej
Konsekwencje obecności zrostów na jelitach – przyczyny i leczenie

Zrosty na jelitach (zrosty pooperacyjne) są nieprawidłowymi wytworami łączącymi tkanki oraz narządy. To jedne z najczęstszych powikłań zabiegów przeprowadzanych na jamie brzusznej oraz miednicy. Szacuje się, że mogą powstawać nawet u 90% pacjentów.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja Hartmanna? Wskazania do zabiegu

Operacja Hartmanna to zabieg polegający na usunięciu zmian chorobowych z częścią jelita grubego oraz na zamknięciu kikuta odbytnicy i wyłonieniu stomii. Wskazania do zabiegu obejmują powikłania raka jelita grubego, a także choroby uchyłkowej esicy.

Czytaj więcej