Płyn i żel do higieny intymnej – dla kobiet, mężczyzn i dla dzieci

Fot. Eziutka / Getty Images

Płyny i żele do higieny intymnej powinny być używane nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn. Dzieci i kobiety w ciąży oraz po porodzie powinny używać środków do higieny intymnej przeznaczonych do tych poszczególnych grup.

Odpowiednia higiena intymna to warunek, by uniknąć kolonizowania się chorobotwórczych drobnoustrojów w obrębie narządów płciowych. Ze względu na budowę anatomiczną, zdecydowanie bardziej zwraca się uwagę na dobór właściwych płynów czy żeli do higieny intymnej dla kobiet niż dla mężczyzn. U kobiet naturalna mikroflora w okolicach intymnych składa się przede wszystkim z pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus spp., czyli pałeczki kwasu mlekowego. Warunkują one odpowiednio kwaśne środowisko w pochwie i zapobiegają namnażaniu się patologicznej flory bakteryjnej. Nie wolno jednak zapominać również o odpowiedniej higienie intymnej dla mężczyzn.

Higiena intymna u kobiet

Bardzo częstym problemem ginekologicznym u kobiet są zakażenia pochwy, spowodowane zaburzoną równowagą pomiędzy florą naturalną, czyli poziomem bakterii Lactobacillus spp. a drobnoustrojami występujących w niewielkich ilościach w pochwie bądź wcale. Czynnikami, które predysponują do infekcji pochwy, są:

  • obcisła, nieprzewiewna bielizna,
  • gromadzenie się potu, moczu i martwych komórek naskórka w okolicach pochwy,
  • spadek odporności,
  • choroby przewlekłe jak cukrzyca,
  • zaburzenia hormonalne,
  • środki antykoncepcyjne,
  • antybiotyki,
  • irygacje pochwy,
  • częste korzystanie z basenów, saun, jacuzzi.

Bardzo często bakterie u kobiet przenoszą się z okolic odbytu na okolice cewki moczowej i przedsionek pochwy, czemu sprzyja budowa anatomiczna kobiet. Dlatego mówiąc o higienie intymnej, należy w pierwszej kolejności wspomnieć, że mycie, jak i wycieranie miejsc intymnych powinno odbywać się w kierunku od pochwy do odbytu. Zdecydowanie lepiej do mycia użyć po prostu ręki. Myjki i gąbki stanowią doskonałe środowisko do namnażania się bakterii i ułatwiają ich przenoszenie. Tradycyjne żele pod prysznic i mydła mogą zaburzać naturalne pH pochwy, wobec czego zdecydowanie lepszym wyborem są płyny i żele do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet.

Płyn do higieny intymnej dla kobiet

Odpowiedni płyn do higieny intymnej powinien być dostosowany do naturalnego pH kobiety i jej fizjologicznej flory bakteryjnej. Powinien usuwać patologiczną florę bakteryjną, a sprzyjać rozwojowi pałeczek kwasu mlekowego. W sprzedaży dostępne są specjalne płyny i żele do higieny intymnej w ciąży i po porodzie. W ciąży bowiem zmienia się pH pochwy, istnieje większa tendencja do powstawania infekcji, dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich środków higienicznych. Po porodzie, w okresie połogu, wydzieliny stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, bardzo ważna jest więc w tym czasie higiena osobista, by uniknąć powikłań. Odpowiednia higiena intymna po porodzie sprzyja również prawidłowemu gojeniu się krocza.

Żele i płyny do higieny intymnej dla mężczyzn

Wielu mężczyzn nie zwraca uwagi na to, że ich okolice intymne są szczególnie narażone na gromadzenie się bakterii. Mało który mężczyzna pamięta o tym, aby umyć ręce przed skorzystaniem z toalety, a ręce są – jak wiadomo – największym siedliskiem bakterii. Gromadzą się na nich wszystkie patogeny, z którymi człowiek ma styczność, witając się czy dotykając różnych przedmiotów. Właśnie te patogeny później przedostają się na okolice intymne podczas oddawania moczu i dotykania ręką prącia.

W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni rzadko depilują miejsca intymne. Owłosiona, spocona skóra, czyli ciepło i wilgoć, to doskonałe warunki dla rozwoju bakterii. Najwięcej mas gromadzi się pod napletkiem. Większość mężczyzn myje dane okolice preparatami używanymi do całego ciała. Jeśli nie ma objawów podrażnienia, nie ma do tego przeciwwskazań. Powinno się obmyć penisa i okolice worka mosznowego dokładnie, odsuwając również delikatnie napletek, by usunąć gromadzące się pod nim masy. Jeśli pojawiają się jednak podrażnienie, swędzenie czy zaczerwienienie, warto sięgnąć po środki bardziej dostosowane do tych okolic.

Żele i płyny do higieny intymnej są dostępne również dla mężczyzn. Mają działanie nawilżające i łagodzące. Zawierają: allantoinę (łagodzi podrażnienia), D-panthenol (ma właściwości nawilżające), kwas mlekowy (pomaga utrzymać odpowiednie pH skóry okolic intymnych).

Płyn do higieny intymnej dla dzieci

U dzieci, szczególnie jeszcze przed okresem pokwitania, pH w okolicach narządu rodnego jest obojętne. Wobec tego nie mogą one stosować tych samych środków, co dorośli. Dostępne są preparaty w postaci np. płynów dla dzieci do higieny intymnej.

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć nawrotów infekcji intymnych? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 19.05.2018,
Opublikowano: 19.05.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Lena 24.05.2018r.

Ja kupiłam kiedyś w biedronce, nie wiem czy połowę zużyłam aż się data ważności skończyła i wyrzuciłam. Na co dzień po skorzystaniu z toalety używam deski biobidet, nie mam żadnych problemów, pieczenia także przestałam te drogeryjne specyfiki kupować.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej