Płukanie gardła wodą utlenioną – stary sposób na złagodzenie bólu. Jak się przygotowuje płukanki z wody utlenionej?

Fot. khosrork / Getty Images

Woda utleniona jest nieorganicznym związkiem chemicznym należącym do grupy nadtlenków. Stosuje się ją głównie do odkażania ran, choć jej właściwości można wykorzystać także na wiele innych sposobów, np. do łagodzenia objawów infekcji. Płukanie gardła wodą utlenioną to stary, sprawdzony sposób na ból towarzyszący anginie.

Płukanki z wody utlenionej to jeden z najtańszych produktów leczniczych i alternatywa dla droższych środków bakteriobójczych. Do ich sporządzenia wystarczy trzyprocentowy nadtlenek wodoru i woda. W jakich proporcjach należy je zmieszać, żeby były skuteczne i bezpieczne?

Woda utleniona – co to za związek?

Woda utleniona to nieorganiczny związek chemiczny. Fachowo nazywa się ją nadtlenkiem wodoru lub perhydrolem. Została odkryta w 1818 roku przez francuskiego chemika Louisa Thénarda w wyniku reakcji nadtlenku baru z kwasem azotowym. Ma silne właściwości utleniające, a w dużych stężeniach działa drażniąco, dlatego jest sprzedawana w postaci roztworu 3% i 30% (używanego wyłącznie w recepturze aptecznej). Większe stężenia nadtlenku nie są dostępne ze względów bezpieczeństwa.

Wodę utlenioną od wielu lat wykorzystuje się jako środek bakteriobójczy do odkażania ran i skażonej wody pitnej, a także w wielu innych dziedzinach medycyny. Jej walory docenia się również w kosmetyce i przemyśle paliwowym (jest utleniaczem do paliwa rakietowego i okrętów podwodnych) oraz przy produkcji barwników.

Dlaczego woda utleniona na gardło jest skuteczna?

Płukanie jamy ustnej wodą utlenioną było popularne dawno temu, gdy odkryto bakteriobójcze i przeciwgrzybicze właściwości nadtlenku wodoru. Był on jednym z łatwo dostępnych i jednocześnie tanich produktów leczniczych, gdy na rynku brakowało innych skutecznych środków antyseptycznych. Hamował rozwój stanów zapalnych i wspomagał ziarninowanie oraz gojenie się ran.

Z biegiem czasu, gdy na rynek zawitały nowe produkty, właściwości nadtlenku przestały być doceniane. Mimo że jest podstawowym preparatem w domowych apteczkach, to wykorzystuje się go wyłącznie do przemywania ran, choć niesłusznie. Woda utleniona na ból gardła jest skutecznym preparatem antyseptycznym, ponieważ hamuje procesy zapalne i zapobiega rozsiewaniu zarazków. Niweluje również nacieki ropne powstałe przy anginie, co łagodzi dolegliwości bólowe.

Jak skutecznie walczyć z bólem gardła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Płukanie gardła wodą utlenioną – proporcje do przygotowania roztworu

Płukankę na gardło z wody utlenionej uznaje się za najtańszy płyn odkażający, ponieważ do sporządzenia roztworu wystarczy trzyprocentowy nadtlenek wodoru i woda. Należy 1 łyżkę wody utlenionej rozpuścić w 50 mililitrach wody. Płukankę można stosować kilka razy dziennie, ale tylko w czasie trwania choroby. Długotrwałe płukanie wodą utlenioną może podrażnić śluzówkę.

Woda utleniona na kaszel i inne dolegliwości

Woda utleniona oprócz typowego działania bakteriobójczego ma szereg innych dobroczynnych właściwości. Nie jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Roztwory nadtlenku wodoru można pić i aplikować wewnętrznie, np.:

  • 1 kropla trzyprocentowej wody utlenionej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody wypijana na 30 minut przed posiłkiem pomaga w wydalaniu żółci z pęcherzyka żółciowego;
  • 2–3 krople wody utlenionej wymieszane z 1 ampułką soli fizjologicznej stanowią skuteczny roztwór do inhalacji pomocny w oczyszczaniu zatok i udrożnieniu nosa (także w nawilżeniu śluzówki). Inhalacje z wody utlenionej ułatwiają odkrztuszanie zalegającej wydzieliny w oskrzelach;
  • wodę utlenioną można zakraplać bezpośrednio do ucha (nie więcej niż 3–4 krople do jednego otworu). W ten sposób łagodzi się uczucie zatkanego ucha;
  • smarowanie zmian skórnych trzyprocentowym nadtlenkiem wodoru pomoże uporać się z grzybicą i trądzikiem;
  • kilka łyżek wody utlenionej dodanej do kąpieli jest dobrym sposobem na złagodzenie atopowego zapalenia skóry lub egzemy.

Wody utlenionej do jamy ustnej nie wolno stosować osobom po przeszczepach narządów. Jest to kategorycznie zabronione ze względu na jej właściwości stymulujące układ odpornościowy, które mogą się przyczynić do odrzucenia przeszczepu.

Stężonego nadtlenku wodoru nie wolno spożywać bez uprzedniego rozcieńczenia. Grozi to poparzeniem dróg oddechowych i wieloma powikłaniami, takimi jak: udar mózgu, zator tętnicy płucnej, zawał serca, drgawki oraz zaburzenia psychiczne. Spożycie nierozcieńczonej wody utlenionej u kilku osób skończyło się śmiercią.

Czy płukałeś kiedyś gardło wodą utlenioną?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Data aktualizacji: 25.02.2019,
Opublikowano: 21.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej