Plavix - co to za lek? Kiedy jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Fot: Sam Edwards / gettyimages.com

Plavix to lek przeciwzakrzepowy. Farmaceutyk stosowany jest m.in. u pacjentów z zakrzepicą, miażdżycą tętnic. Sięga się po niego także w leczeniu zawałów serca. Jak działa lek? Kiedy jeszcze jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Plavix należy do grupy leków przeciwpłytkowych, czyli przeciwzakrzepowych. Farmaceutyk nie dopuszcza do zlepiania się płytek krwi, tym samym chroni przed zakrzepicą. Plavix podawany jest pacjentom z miażdżycą tętnic, zawałem serca, migotaniem przedsionków, a także osobom, które już przeszły zawał serca lub udar mózgu.

Plavix - skład

Lek Plavix ma postać tabletek. Substancją czynna w farmaceutyku jest klopidogrel. Dodatkowo w skład leku wchodzą mannitol (E421), olej rycynowy uwodorniony, celuloza mikrokrystaliczna, makrogol 6000 i hydroksypropyloceluloza niskopodstawiona, laktoza jednowodna (cukier mleczny), hypromeloza (E464), triacetyna (E1518), żelaza tlenek czerwony (E172), tytanu dwutlenek(E171), wosk Carnauba (jako substancja nabłyszczająca).

Plavix - przeciwwskazania

Lek nie może być podawany osobom, które są uczulone na substancję czynną lub inny składnik leku. Farmaceutyk nie może być przyjmowany przez osoby, które mają schorzenia powodujące krwawienia, np. wrzody żołądka lub poważne problemy z wątrobą.

Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów ze schorzeniami, które mogą doprowadzić do krwawienia, w ostatnim czasie doznały ciężkiego urazu, przeszły poważny zabieg chirurgiczny lub gdy pacjent miał uczulenie lub wystąpiła u niego reakcja alergiczna na którykolwiek z leków stosowanych wleczeniu tej choroby.

Lek nie może być podawany dzieciom oraz kobietom w ciąży i tym, które karmią dziecko piersią.

Plavix - dawkowanie

Schemat leczenia oraz częstotliwość z jaką trzeba przyjmować lek powinien ustalić lekarz. Najczęściej chorym zaleca się przyjmowanie 75 mg leku, czyli jednej tabletki. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze niezależnie od posiłków. Taki schemat leczenia dotyczy m.in. pacjentów z migotaniem przedsionków.

W przypadku pacjentów, którzy skarżą się na ból w klatce piersiowej lekarz może zlecić przyjmowanie 300 mg leku na dobę (może to być jedna tabletka, która zawiera 300 mg leku lub 4 tablety po 75 mg). Następnie dawkę leku zmniejsza się do 75 mg.

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku, trzeba natychmiast udać się do szpitala. Osoby, które pominęły dawkę leku powinny zażyć lek jak najszybciej, pod warunkiem, że od planowego przyjęcia leku upłynęło mniej niż 12 godzin. Następną dawkę leku trzeba zażyć o zwykłej porze.

Zobacz film i dowiedz się więcej o zakrzepicy i metodach jej leczenia:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie zakrzepicy? Źródło: 36,6

Plavix - interakcje z innymi lekami

Plavix może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego osoby, które przyjmują jakieś leki na stałe powinny poinformować o tym lekarza. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przyjmują doustne leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w celu hamowania procesu krzepnięciakrwi, niesteroidowe leki przeciwzapalne, heparynę lub inne leki podawane we wstrzyknięciach stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, tyklopidynę i inne leki przeciwpłytkowe, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwdepresyjne, omeprazol lub ezomeprazol, leki stosowane w leczeniu dolegliwości żołądkowych, leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych, przeciwretrowirusowe, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwcukrzycowe oraz opiody. Plavix może także wchodzić w reakcje także z lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów.

Plavix - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Plavix może wywołać szereg działań niepożądanych. W przypadku pojawienia się gorączki, objawów zakażenia, zmęczenia, zaburzeń w pracy wątroby (tj. zażółcenie skóry i (lub) oczu), obrzęku ust, wysypki, świądu lub pęcherzy na skórne należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jednym z częściej występujących działań niepożądanych jest krwawienie. Krew może się pojawić w układzie pokarmowym, mogą także pojawić się siniaki, krwiaki, krew w moczu, krwawienie z nosa. Dodatkowo u części chorych lek wywołuje biegunkę, bóle brzucha, niestrawność lub zgagę.

Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 19.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej