Pląsawica Huntingtona – choroba genetyczna: patogeneza, objawy

Fot: Сергей Лабутин / fotolia.com

Pląsawica Huntingtona jest chorobą genetyczną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Charakteryzuje się przebiegiem progresywnym o różnym stopniu natężenia symptomów. Zwykle towarzyszą jej silne zaburzenia psychofizyczne, w tym otępienie, apatia i halucynacje. Częstym objawem są problemy w zakresie poruszania się i koordynacji ruchowej. W największej grupie ryzyka zachorowalności na tę chorobę znajdują się osoby pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. 

Etymologia tego zaburzenia psychicznego pochodzi od nazwiska amerykańskiego lekarza – George’a Huntingtona. Pierwszy przypadek choroby odnotowano już w drugiej połowie XIX stulecia. Chociaż od czasu prowadzono intensywne badania, do tej pory nie wynaleziono skutecznej metody leczenia pląsawicy Huntingtona.

Przyczyny pląsawicy Huntingtona

Pląsawica Huntingtona, zwana również chorobą Huntingtona jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Jej bezpośrednią przyczyną jest mutacja genu, kodującego białka strukturalne. Położony jest on w obrębie chromosomu 4. Pląsawica Huntingtona dziedziczona jest w sposób tzw. autosomalny dominujący, polegający na tym, że jeśli dziecko od rodziców dziedziczy gen prawidłowy i wadliwy, to silniejszy zawsze okazuje się ten zmutowany. Choroba Huntingtona najczęściej dotyka osoby pomiędzy 35. a 50 rokiem życia. Natomiast osoby poniżej 20. lat zwykle chorują na młodzieńczą postać tego schorzenia, tzw. postać Westphala.

Pląsawica Huntingtona: pierwsze objawy, jak rozpoznać chorobę?

Pląsawica Huntingtona jest schorzeniem o przebiegu powolnym i progresywnym, o różnym stopniu nasilenia objawów. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej choroby są tzw. ruchy mimowolne (pląsawiczne), które bardzo często obejmują wszystkie mięśnie. Te szybkie i nieskoordynowane ruchy zwykle, nie mają typowej postaci i pojawiają się w różnych sytuacjach życiowych. Na początku objaw ten dotyka przede wszystkim mięśni tułowia i kończyn dolnych, z czasem obejmuje również mięśnie twarzy, powodując problemy z przełykaniem pokarmów. Wśród innych objawów choroby Huntingtona można wymienić:

  • znaczne upośledzenie chodu,
  • drżenie i mrowienie kończyn górnych i dolnych,
  • zmniejszenie napięcia mięśni,
  • zaburzenia psychiczne: apatia, pobudzenie, stany depresyjne i maniakalne, urojenia, halucynacje, psychoza oraz w zaawansowanym stadium choroby zmiany osobowości.

Początkowym objawem pląsawicy Huntingtona jest znaczne spowolnienie myślowe oraz stopniowe wycofanie się z życia społecznego.

Nieco inny zespół objawów towarzyszy postaci młodzieńczej choroby Huntingtona. Charakteryzuje się ona dużo cięższym i szybszym rozwojem. Jej typowym objawem jest sztywność pozapiramidowa, niekiedy mogą pojawić się również napady padaczkowe.

Diagnostyka pląsawicy Huntingtona

Rozpoznania choroby Huntingtona dokonuje się na podstawie analizy objawów klinicznych. W celu poszerzenia diagnostyki wykorzystuje się również badanie angiografii tomografii komputerowego oraz rezonansu magnetycznego. W obrazie tych badań uwidacznia się powiększenie układu komorowego mózgowia oraz charakterystyczny kształt skrzydeł bocznych, który przypomina skrzydła motyla. Przy rozpoznaniu pląsawicy Huntingtona stosuje się również diagnostykę różnicującą. Wśród chorób, o podobnych objawach co pląsawica Huntingtona można wymienić: toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie mózgu oraz udar niedokrwienny.

Obecny rozwój medycyny pozwala również ocenić, czy nienarodzone dziecko jest lub będzie nosicielem wadliwego genu. Można to zrobić jeszcze przed planowanym zapłodnieniem. W tym celu wykorzystuje się diagnostykę preimplantacyjną (PGD), która umożliwia analizę komórek jajowych. Metoda ta wykorzystywana jest zazwyczaj przy zapłodnieniu in vitro.

Choroba Huntingtona – sposoby leczenia

Mimo dawnego zidentyfikowania i rozpoznania objawów pląsawicy Huntingtona, wciąż nie wynaleziono lekarstwa, które skutecznie zatrzymywałby rozwój tej choroby oraz cofało jej postęp. Przy leczeniu pląsawicy Huntingtona wykorzystuje się przede wszystkim środki, które łagodzą objawy tej choroby oraz poprawiają jakość życia pacjenta. Warto tu wymienić przede wszystkim rehabilitację, która może poprawić koordynacje ruchową osób, zmagających się z pląsawicą Huntingtona. Nieoceniona w zakresie ćwiczenia mowy jest także pomoc logopedyczna. W zwalczaniu objawów tej choroby wykorzystywana jest również farmakoterapia. W głównej mierze pacjentowi podawane są leki, stosowane w psychiatrii, w tym przede wszystkim leki przeciwdepresyjne. Niekiedy chorzy korzystają także z pomocy psychologa.

Na Polsce funkcjonuje Stowarzyszenie Choroby Huntingtona, które zrzesza osoby zmagające się z tym schorzeniem, a także ich bliskich oraz lekarzy i personel medycznym. Celem tego stowarzyszenia jest integracja zarówno chorych, jak i opieńków, a także pomoc finansowa i organizacyjna w zakresie: zakupu leków, sprzętu ortopedycznego, rehabilitacji oraz pomocy medycznej i psychologicznej. 

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej