Pieczenie po oddaniu moczu – skąd się bierze i jak leczyć?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Pieczenie po oddaniu moczu zazwyczaj jest konsekwencją zapalenia cewki moczowej, przede wszystkim o etiologii bakteryjnej. Żadnych dolegliwości w infekcji dróg moczowych, takich jak ból czy pieczenie, nie można bagatelizować, bo mogą prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Pieczenie po oddaniu moczu może świadczyć o infekcjach bakteryjnych. Nie oznacza to jednak, że każde przeziębienie czy infekcja kończą się infekcją dróg moczowych. Przyczyny pieczenia cewki moczowej po oddaniu moczu mogą tkwić również w zakażeniu grzybami Candida.

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu

Pieczenie pochwy po oddaniu moczu często przebiega z zaczerwienieniem, swędzeniem, a nawet bólem miejsc intymnych. Jest to dosyć powszechne schorzenie, dotykające 80% kobiet, głównie po 18 roku życia. Przyczyn może być kilka: uczulenie na środki chemiczne, urazy mechaniczne. Pieczenie cewki po oddaniu moczu wymaga leczenia, ponieważ najczęściej ma ono podłoże grzybicze albo bakteryjne.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego i jak skutecznie z nim walczyć?

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6.

Pieczenie w pochwie po oddaniu moczu nie zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem ginekologiem. Jeśli ból i pieczenie są krótkotrwałe, organizm zazwyczaj sam radzi sobie ze stanem zapalnym. Konieczne jest unikanie spożywania cukrów prostych, a zwiększenie ilości pokarmów bogatych w witaminę C, która sprzyja zakwaszeniu moczu i stwarza mniej korzystne warunki dla rozrostu bakterii. Kiedy pieczeniu towarzyszą: bolesność w trakcie stosunku, upławy o nieprzyjemnych zapachu i zielonkawej barwie, bóle brzucha, wysypka miejsc intymnych czy gorączka i nudności, najbezpieczniej będzie udać się do ginekologa. Pieczenie warg sromowych po oddaniu moczu farmakologicznie leczy się maściami, globulkami oraz żelami o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Po zakończeniu leczenia warto stosować specjalne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego. Kluczowe jest bowiem odbudowanie flory bakteryjnej.

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn

Pieczenie po oddaniu moczu u mężczyzn związane jest z zakażeniami układu moczowego. Przyczyny mogą tkwić w przewlekłych chorobach przenoszonych drogą płciową, jak chlamydia oraz rzeżączka. Starsi mężczyźni odczuwają pieczenie w cewce moczowej po oddaniu moczu przy rozroście prostaty i zapaleniu gruczołu krokowego. W literaturze medycznej pieczenie przy oddawaniu moczu to jeden z rodzaju objawów dyzurycznych. Towarzyszą mu ból w podbrzuszu, uczucie silnego parcia na mocz oraz oddawanie moczu przerywanym strumieniem. U panów przyczyn dyzurii może być wiele: stany chorobowe prącia, rozrost gruczołu krokowego, nowotwory pęcherza, kamica moczowa oraz zróżnicowane infekcje dróg moczowych.

Najwięcej przyczyn zakażenia cewki moczowej u mężczyzn upatruje się w chorobach przenoszonych drogą płciową. Pierwotniaki, chlamydie, rzeżączki oraz wirusy opryszczki mogą powodować ponadto wyciek ropny lub śluzowo-ropny z cewki moczowej. Kiedy na narządach intymnych mężczyzny pojawią się małe, bolesne pęcherzyki, może to wskazywać na opryszczkę narządów płciowych. Unikanie wizyty u specjalisty oraz leczenia może nawet grozić powikłaniami w postaci bezpłodności. Aby zapobiec ryzyku zakażeń, zaleca się zabezpieczenie podczas stosunku za pomocą prezerwatywy.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Szczypanie podczas oddawania moczu wskazywać może na stan zapalny napletka i żołędzi. Przyczyną rozwoju takich zakażeń jest niedostateczna higiena miejsc intymnych. Pod napletkiem fizjologicznie gromadzą się złogi złuszczonych komórek oraz pot, co nosi nazwę mastki. Jej nagromadzenie sprzyja rozwojowi i kolonizacji bakterii – gronkowców. Pieczenie i ból przy mikcji jest także jednym z objawów cukrzycy, kiedy to częściej dochodzi do infekcji drożdżakami – grzybami z rodzaju Candida. Chory może odczuwać swędzenie ujścia cewki moczowej oraz obserwować wrzodziejące zmiany na penisie. Regularne mycie delikatnymi płynami do miejsc intymnych i osuszanie napletka pomagają pozbyć się tego dokuczliwego problemu. W zaawansowanych stadiach choroby wykonuje się badania na posiew i wdraża się leczenie antybiotykami.

Opublikowano: 27.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej