Lekarz, do którego uda się osoba z pieczeniem języka, będzie mógł dobrać terapię dopiero wtedy, gdy określi przyczynę występowania tego objawu. Najczęściej źródłem dyskomfortu jest kandydoza, dlatego też podejmowane jest leczenie antybiotykami. Szybka reakcja i niebagatelizowanie objawu pomagają pozbyć się pieczenia języka.
Pieczenie języka – czy to może być nerwica?
Pieczenie języka to objaw nieswoisty i może mieć wiele przyczyn. Może sugerować stan chorobowy, w tym natury psychicznej, m.in. depresję bądź nerwicę. Warto jednak podkreślić, że najczęściej może się pojawić np. po zjedzeniu pikantnych potraw bądź produktów takich jak kiwi czy ananas. Piekący ból języka może wskazywać także na inne choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę, choroby endokrynologiczne bądź stomatologiczne. Ponadto objaw ten może występować w różnych momentach, np. po zjedzeniu konkretnych produktów, po wykonaniu określonych ruchów językiem lub może trwać ciągle, przez całą dobę. Takie pieczenie nie powinno być objawem bagatelizowanym, gdyż może wskazywać zarówno na błahe powody, jak i na bardzo poważne stany chorobowe i dolegliwości, które należy leczyć.
Ból, pieczenie języka, suchość w jamie ustnej, biały nalot i inne objawy
Pieczenie języka to symptom, który może mieć różne nasilenie. U niektórych może przebiegać łagodnie i nie utrudniać funkcjonowania, u innych będzie wywoływało dyskomfort, a jeszcze u innych będzie silne i z łatwością przeobrazi się w ból. W niektórych przypadkach pieczenie języka może nie tylko utrudniać realizację codziennych obowiązków, ale również zaburzać naturalne funkcjonowanie, np. przyjmowanie pokarmów lub płynów. Oprócz pieczenia języka, podniebienia i gardła, mogą wystąpić także inne objawy, m.in.: ból, drobne owrzodzenia, suchość w jamie ustnej, zaczerwienienie, biały nalot itp. Udając się do specjalisty, należy zawsze poinformować go o objawach towarzyszących.
Dlaczego występuje pieczenie języka? Przyczyny
Przyczyną pieczenia języka może być zakażenie. Najczęściej symptom ten jest wynikiem grzybicy (kandydozy) jamy ustnej. Występują wtedy także ból, biały nalot i liczne owrzodzenia jamy ustnej. Pieczenie może się też okazać objawem wirusowego zakażenia, np. u osób chorujących na HIV, opryszczkę lub półpaśca. Nieprzyjemna dolegliwość może być również wynikiem infekcji bakteryjnej, np. gruźlicy. Bardzo często pieczenie języka jest objawem alergii. Najczęściej są to alergie kontaktowe związane np. ze stosowaniem konkretnych materiałów bądź leków stomatologicznych.
Mogą też wystąpić reakcje uczuleniowe na pokarm, np. na konkretny konserwant zawarty w produkcie. Pieczenie języka występuje także w stanach chorobowych, takich jak: refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, awitaminoza, niedokrwistość złośliwa, choroby wynikające z niedoboru żelaza, choroby skóry (rumień wielopostaciowy, liszaj płaski), cukrzyca lub niedoczynność tarczycy. Pieczenie języka ma miejsce podczas stanów zapalnych, takich jak próchnica, zapalenie miazgi zębowej lub w chorobach przyzębia brzeżnego. Może być również związane z neuralgią, czyli nerwobólem językowo-gardłowym lub być wynikiem urazu, np. oparzenia, ataku padaczkowego lub przekłuwania języka. Występuje także, gdy proteza zębowa jest źle dobrana i drażni język, powodując jego pieczenie.
Pieczenie języka – pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej
Pieczenie języka może być też oznaką przewlekłego schorzenia określanego mianem pierwotnego zespołu pieczenia jamy ustnej (ang. burning mouth syndrome – BMS). Ten stan chorobowy trwa minimum 4 miesiące i w jego przebiegu nie ma widocznych zmian w jamie ustnej. Osoby borykające się z BMS najczęściej określają ból jako piekący i występuje on u większości w obrębie języka. Oprócz pieczenia pojawiają się także objawy towarzyszące, takie jak: zaburzenia smaku, suchość w jamie ustnej, nadwrażliwość na pokarmy (kwaśne, słone, gorzkie). Zdarzają się także parestezje, czyli mrowienie języka. Objawy BMS ustępują podczas spożywania pokarmu, jednak zaraz po nim wracają.
Pieczenie języka – jak leczyć?
Co pomaga na pieczenie języka? Warto podkreślić, że ze względu na to, iż objaw ten jest nieswoisty, konieczna jest wizyta u specjalisty. Należy mieć świadomość, że ból nie zniknie sam bądź też poprzez stosowanie domowych sposobów, a co gorsza – można sobie jeszcze zaszkodzić. Przed rozpoczęciem terapii wykonywane jest badanie mykologiczne, które określa, jaki drobnoustrój powoduje pieczenie języka.
Bibliografia:
1. Tomasz Konopka, Leczenie wybranych zespołów bólowych jamy ustnej i twarzy
ano 22.04.2019r.
To prawdopodobnie grzybica. Doradzam płukanie sodą, ale takie dłuższe i picie sody dwa razy dziennie rano i wieczorem. Łyżeczka sody zalana gorącą wodą. Można poczekać aż wystygnie lub dolać zimnej i wypić. Koniecznie na pusty żołądek. Jeść można dopiero po około godzinie. Do tego probiotyki. Można dorzucić witaminę C w wyższych dawkach. Pozdrawiam i powodzenia.
Karina 30.10.2018r.
Witam tez borykam sie z tym problemem jeden antybiotyk drugi i niewielka poprawa. Od kilku dni pije pyłek pszczeli i przyznam ze jest poprawa,,ulge przynosi zucie gumy bez cukru..
lek. Krzysztof Pawlak 27.02.2018r.
Diagnostykę rozpoczyna lekarz rodzinny, to on bada pacjenta, po czym decyduje czy jest konieczne wykonanie dodatkowych badań. Może również samodzielnie podjąć próbę leczenia. W przypadku niepowodzenia skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty - w zależności od tego, co podejrzewa jako przyczynę pieczenia. Specjalistą może być np. dermatolog, gastrolog lub alergolog. Badanie mykologiczne polega na pobraniu wymazu z języka, w celu hodowli ewentualnego grzyba. Badanie służy identyfikacji patogenu.
Kobieta z piekącym językiem 03.02.2018r.
Wlaśnie - najważ niejsze nie napisane - do jakiego specjalisty i co to jest badanie mykologiczne ( nie kazdy jest specjalistą
L. 17.01.2018r.
A do jakiego specjalisty się udać?
ja 17.01.2018r.
witam,kto to leczy