Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Fot: puhhha / fotolia.com

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Skaling zębów to zabieg usuwający kamień nazębny, który gromadzi się w obrębie szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje nad i pod dziąsłami. To doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. W wyniku tego pojawiają się różne choroby dziąseł, m.in. próchnica czy paradontoza.

Są dwie metody przeprowadzania skalingu:

  • naddziąsłowa – kamień nazębny jest usuwany z powierzchni korony. To najczęściej stosowany zabieg;
  • poddziąsłowa – usuwany jest kamień nazębny gromadzący się pod powierzchnią dziąseł.

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu wszelkich osadów oraz przebarwień, a także płytki nazębnej za pomocą piaskarki – specjalnego urządzenia kierującego strumień piasku stomatologicznego na zęby. Jest zabiegiem uzupełniającym skaling.

Kamień nazębny występuje w postaci ciemnego zabarwienia powstałego wskutek zwapniałej powłoki płytki nazębnej. Składa się z bakterii oraz węglowodanów będących głównym powodem pojawiania się chorób dziąseł czy próchnicy. Kamień nazębny osadza się w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach oraz w obrębie szyjek zębowych. W wyniku tego magazynujący się osad może ostatecznie doprowadzić do rozchwiania zębów oraz ich wypadania.

Płytka nazębna ma formę lepkiego, brązowego osadu zalegającego na powierzchni zęba, który tworzy się z resztek pokarmu, drobnoustrojów oraz martwych komórek błony śluzowej. Inwazja bakteryjna może wywoływać choroby dziąseł, paradontozę, a także wytwarzać kwas atakujący szkliwo i przyspieszający pojawianie się ubytków próchnicowych. Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, dlatego potrzebne jest zastosowanie piaskowania. Piasek dentystyczny trafia do najtrudniej dostępnych szczelin, co pozwala na usunięcie osadów, przebarwień, a także zminimalizowanie ryzyka schorzeń uzębienia.

Zastosowanie piaskowania i skalingu

W gabinetach stomatologicznych kamień nazębny jest usuwany dzięki skalingowi z wykorzystaniem różnych metod:

  • tradycyjnej – stosowane są skalery ręczne (np. dłutka, motyczki, sierpy), jednak metoda jest niedokładna ponieważ jest wykonywana ręcznie;
  • mechanicznej – wiertła frezowe odłamują kamień;
  • ultradźwiękowej – wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy;
  • dźwiękowej – osad jest usuwany za pomocą fal dźwiękowych;
  • laserowej – kamień jest eliminowany przez skaler laserowy;
  • chemicznej – osad jest pokrywany roztworem perhydrolu i pozostawiony do czasu jego rozpuszczenia. Następnie złogi są wypłukiwane wodą pod ciśnieniem.

Istnieją 2 rodzaje wykonywanego skalingu. Naddziąsłowy jest zazwyczaj wykonywany za pomocą ultradźwięków. Końcówka skalera jest przykładana do miejsca, w którym znajduje się kamień nazębny. Ultradźwięki razem z wodą uderzają w osad nazębny, który pęka i odrywa się od trzonu. Na koniec zęby są polerowane, czego efektem jest gładka, zabezpieczona przed ponownym pojawieniem się kamienia powierzchnia. Skaling poddziąsłowy również jest przeprowadzany za pomocą ultradźwięków oraz kiretu (specjalistycznego sprzętu z wygięciami, które docierają do każdej szczeliny). Po wykonaniu zabiegu dentysta poleruje zęby. Dodatkowo korzeń może zostać wzmocniony przez fluoryzację.

Zobacz także: Co to jest lapisowane zębów? Lapisowanie zębów mlecznych, lapisowanie bezbarwne

Piaskowanie zębów jest zalecane palaczom, osobom noszącym aparaty ortodontyczne, pijącym dużo herbaty i kawy, decydującym się na wybielanie zębów oraz mającym stłoczone zęby Zabieg powinien być wykonywany regularnie co 6 miesięcy. Zazwyczaj jest stosowany profilaktycznie. Piaskarka znajdująca się pod ciśnieniem rozpyla w jamie ustnej drobny piasek. Następnie zużyty proszek jest odsysany za pomocą ssaka. Zabieg trwa 30 minut. Po jego zakończeniu zęby powinny zostać poddane fluoryzacji, której zadaniem jest wzmocnienie szkliwa. Należy jednak zaznaczyć, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień.

Zalecenia po zastosowaniu zabiegów

Po skalingu odczuwalna jest krótkotrwała nadwrażliwość zębów. Może zostać zlikwidowana przez wykonanie lakierowania.

Po piaskowaniu osoba poddawana zabiegowi powinna przez 3 godziny powstrzymać się od picia herbaty, kawy i wina, a także palenia papierosów. Później może wrócić do codziennych nawyków, jednak powinna znacznie lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Zobacz także: Co to jest kiretaż otwarty i zamknięty? Jakie są wskazania do zabiegu?

Przeciwwskazania do wykonania piaskowania i skalingu

Zarówno skaling, jak i piaskowanie nie powinny być wykonywane u niektórych osób. Ma na to wpływ wiele czynników. Skaling ultradźwiękowy jest odradzany osobom mającym rozrusznik serca czy lub mocno rozwiniętą osteoporozę oraz gdy występują głębokie kieszonki dziąsłowe – wówczas stosuje się jedynie metodę tradycyjną.

Piaskowanie zębów nie powinno być wykonywane przy alergii na składniki stosowane w trakcie zabiegu (w tym sodę), w trakcie ciąży a także wtedy, kiedy występuje ból oraz rany lub owrzodzenia śluzówki a także stan zapalny jamy ustnej i dziąseł. Przeciwwskazane jest, gdy występują zaburzenia czynności płuc (pylica, astma), serca lub wątroby.

Data aktualizacji: 05.09.2022,
Opublikowano: 13.09.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej
Białe dziąsła – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Białe dziąsła to objaw stanu chorobowego, którego nie można lekceważyć. Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy kolor. Niepokój wywołują przede wszystkim różnego typu zaczerwienienia i obrzęki, natomiast biały kolor również powinien być traktowany jak sygnał niepokojących zmian.

Czytaj więcej