Pęknięty ząb – objawy i postępowanie. Czy ząb może się zrosnąć?

Fot. fotojog / Getty Images

Pęknięty ząb to problem, którego nie sposób nie zauważyć. Pęknięty ząb pionowo powoduje bowiem silny ból, odczuwalny zwłaszcza podczas przeżuwania pokarmu i w kontakcie z niską lub wysoką temperaturą. Ból jest pulsujący i co jakiś czas ustępuje, po czym nawraca.

Pęknięty korzeń zęba – przyczyny

Szkliwo pokrywające zęby należy do najtwardszych i najbardziej zmineralizowanych tkanek w organizmie człowieka. W określonych okolicznościach może jednak ulec pęknięciu, zwłaszcza gdy ząb jest osłabiony od środka próchnicą.

Na ogół do uszkodzenia zęba dochodzi podczas jedzenia orzechów, landrynek lub innych twardych produktów spożywczych. Pęknięcie zęba bywa też skutkiem nerwowego zaciskania szczęki albo użycia zębów do otworzenia butelki z kapslem lub przegryzienia nici. Czasem do urazu dochodzi w wyniku niefortunnego upadku lub uderzenia.

Zakres pęknięcia różni się u poszczególnych osób. Gdy jednak doszło do znacznego uszkodzenia korzenia zęba, który był dodatkowo zaatakowany próchnicą, kwestia leczenia staje się bardziej złożona (np. założenie korony protetycznej najprawdopodobniej nie sprawdzi się, ponieważ ząb jest zbyt osłabiony).

Pęknięty ząb po leczeniu kanałowym

Zęby, które zostały poddane leczeniu kanałowemu, rzadko zachowują pierwotną wytrzymałość. Oznacza to, że mogą ulec pęknięciu tak jak zęby żywe. Jeśli uszkodzeniu uległa tylko korona zęba, a nie jej korzeń, zwykle można „odbudować” ząb bez większych trudności. Jeżeli jednak pęknięcie sięga kanału zębowego, dentysta musi ocenić, czy uratowanie zęba jest możliwe.

Pęknięty ząb – co robić?

Pęknięcie zęba to poważna sprawa, dlatego koniecznie trzeba udać się do lekarza stomatologa. Zanim jednak to nastąpi, warto zadbać o to, by uszkodzenie nie pogłębiło się. W tym celu należy odstawić twarde pokarmy i unikać gryzienia w miejscu, w którym doszło do pęknięcia. Jeśli przy dziąśle pojawiła się ostra krawędź na zębie, można osłonić ją bezcukrową gumą do żucia lub odrobiną parafiny, aby nie doszło do skaleczenia policzka ani języka.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych zaleca się skorzystanie z leku przeciwbólowego. Należy też pamiętać o wyjątkowo starannej higienie jamy ustnej, ponadto można przepłukiwać jamę ustną mieszanką wody z solą.

Pęknięty korzeń zęba – objawy

Pęknięcie zęba, które sięga aż do korzenia, wywołuje silny, pulsujący ból. Dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe podczas przeżuwania, nasilają się też w styczności z bardzo zimnymi lub gorącymi potrawami. Jeśli pęknięcia na zębach nie są odpowiednio szybko leczone, w ich miejscu gromadzą się resztki jedzenia i namnażają bakterie, co w stosunkowo krótkim czasie może spowodować potencjalnie groźną infekcję.

Polecamy: Co to jest miazga zęba? Łagodzenie bólu przy zapaleniu miazgi zęba

Pęknięty ząb – leczenie

Sposób leczenia pękniętego zęba zależy od stopnia doznanych uszkodzeń. Gdy dentysta ma do czynienia z niewielkim odpryśnięciem szkliwa, może mu zaradzić już podczas pierwszej wizyty. W przypadku mocno uszkodzonych zębów, zwłaszcza gdy pękł też korzeń, leczenie jest bardziej inwazyjne, dłuższe i stosunkowo kosztowne.

  • założenie plomby w miejscu pęknięcia szkliwa – wypełnienie odprysku pozwala na odzyskanie pierwotnego wyglądu zęba i chroni go przed zakażeniem bakteriami;
  • zamocowanie korony protetycznej – jeśli w wyniku pęknięcia zęba odłamał się duży jego fragment, dentysta piłuje pozostałą część zęba i umieszcza na niej tzw. koronę – nakładkę w kształcie zęba, która chroni go i poprawia jego wygląd; korona jest mocowana na stałe i może być metalowa, porcelanowa na podbudowie stalowej, pełnoceramiczna lub wykonana z żywicy; decyzja o zastosowaniu korony protetycznej może być uzasadniona też obecnością zaawansowanej próchnicy;
  • licówki dentystyczne – cienkie nakładki na ząb stosuje się w przypadku pękniecie lub odpryśnięcia szkliwa na przednich zębach; licówki są wykonane z porcelany lub materiału kompozytowego;
  • leczenie kanałowe – zdarza się, że pęknięcie zęba jest tak duże i głębokie, że odsłania miazgę zęba, czyli środkową jego część, zawierającą naczynia krwionośne i nerwy – istnieje wówczas ryzyko przedostania się bakterii z jamy ustnej do miazgi i zainfekowania jej (typowe objawy zakażenia miazgi to zmiana koloru zęba, ból oraz nadwrażliwość na gorąco); zakażona bakteriami miazga zaczyna obumierać i musi zostać usunięta, w przeciwnym razie dojdzie do zakażenia zęba i jedyną drogą leczenia będzie jego wyrwanie; leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi, oczyszczeniu kanału zęba i zaplombowaniu go.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe? Źródło: Klinika urody.

Polecamy: Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów

Wiele osób zastanawia się, czy pęknięty ząb może się zrosnąć. Odpowiedź na to pytanie jest niestety negatywna – ząb nie ma zdolności regeneracyjnych i nigdy nie zrośnie się samoistnie. Jedynym rozsądnym wyjściem w przypadku pęknięcia zęba jest jak najszybsze podjęcie leczenia u dentysty.

Bibliografia:

https://www.webmd.com/oral-health/guide/repairing-a-chipped-or-broken-tooth#1

https://www.acfdga.com/5-dental-procedures-to-repair-your-cracked-or-broken-tooth/

https://www.animated-teeth.com/root_canal/t10_root_canal_problems.htm

Data aktualizacji: 03.12.2018,
Opublikowano: 03.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej