Pasta skutecznie wybielająca zęby – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Fot. artisteer / Getty Images

Każda kobieta pragnie mieć piękny uśmiech i śnieżnobiałe zęby. Istnieje tani i szybki sposób, aby to osiągnąć. Wybielająca pasta do zębów jest łatwo dostępna. Trzeba jednak wiedzieć, jaką wybrać, ponieważ nie każda przynosi oczekiwane efekty?

Pasty do zębów nie tylko je wybielają, ale również wzmacniają szkliwo, likwidują przebarwienia, leczą nadwrażliwość i inne schorzenia. Dzięki enzymom i aktywnym mikrogranulkom ścierają też osad nazębny. Ważne jest, aby pasta do zębów była dostosowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli wymaga tego kondycja zębów, można stosować kilka rodzajów past o różnym działaniu. Jaka jest natomiast najlepsza pasta wybielająca zęby?

Najlepsza pasta wybielająca – mechanizm działania

Podjęcie decyzji o rodzaju pasty do zębów powinno być poprzedzone dokładną analizą stanu uzębienia. Należy również dokonać wyboru pomiędzy dwoma procesami – rozjaśnianiem i wybielaniem zębów.

  • Rozjaśnianie zębów – proces ten polega na starciu osadu nazębnego oraz usunięciu przebarwień, co w efekcie daje zmianę polegającą na rozjaśnieniu koloru.
  • Wybielanie zębów – najskuteczniejszy efekt dają delikatne zabiegi stomatologiczne, podczas których używane są pasty bądź żele, które zawierają nadtlenek karbamidu i/lub nadtlenek wodoru.

Chcesz wybielić zęby? Obejrzyj film i zobacz, jak zrobić to bezpiecznie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie wybielić zęby? Źródło: Klinika urody.

Pasty do zębów – rodzaje

  • Naturalna pasta do zębów wybielająca – kupując tego rodzaju pasty, należy być bardzo ostrożnym. Są to kosmetyki, których zadaniem jest usunięcie przebarwień oraz kamienia nazębnego. Jednak należy uważać na substancje, które usuwają kamień nazębny, gdyż często jest on ścierany, a przez to uszkadza się szkliwo i osłabia zęby. Do takich składników należą krzemionka oraz pirofosforany. Zabieg ten nazywany jest usuwaniem mechanicznym. Aby wybielanie było bezpieczne, zobowiązani jesteśmy do dokonania dobrego wyboru. Wystarczy zapoznać się ze składem pasty, którą zamierzamy wykorzystać do zabiegu. Niektóre pasty ponadto nasilają nadwrażliwość zębów.
  • Czarna pasta do zębów wybielająca – ta nietradycyjna metoda wybielania zębów polega na wykorzystaniu pasty, w której składzie znajduje się duża ilość węgla (stąd jej kolor) i pozostawieniu jej na zębach przez minutę. Oczekiwany efekt to śnieżnobiałe zęby. Zaletą tego środka jest dodatkowa ochrona przed mikrourazami szkliwa. Opinii na temat tej pasty jest niewiele, ponieważ nie jest jeszcze popularna.
  • Pasty ścierające osad, równocześnie nie szkodzące szkliwu – istnieją pasty, zawierające substancje abrazyjne, które skutecznie usuwają osad oraz powierzchnię bakteryjną, nie uszkadzając szkliwa. To środki bezpieczne i nieinwazyjne.
  • Pasty do zębów odświeżające oddech – dzięki mięcie oraz olejkom aromatycznym oddech jest świeży na długo. Pozostałe składniki pochłaniają lotne związki siarki oraz patologiczną florę bakteryjną znajdującą się na języku i zębach, dzięki czemu ograniczają przykry zapach z ust.

Dwa ostatnie typy środków wykorzystuje się również jako pasty wybielające dla palaczy, ponieważ dym papierosowy powoduje wzmożone odkładanie się osadu na zębach i jest źródłem nieprzyjemnego zapachu z ust.

  • Pasta chroniąca dziąsła – jeśli podczas szczotkowania zębów pojawi się krew, jest to sygnał, iż należy zdecydować się na pastę chroniącą dziąsła. Takie kosmetyki zawierają wyciąg z rumianku, arniki, czasem tymianku. Mają działanie odkażające oraz przeciwbakteryjne, niektóre również delikatnie wybielają zęby.
  • Pasta do zębów nadwrażliwych – zdarza się, że kieszonki zębowe są odsłonięte, przez co zimne lub gorące płyny podrażniają miazgę i nerwy, dając uczucie silnego bólu. Podobnie dzieje się, gdy do tych kieszonek dostają się kawałki pożywienia. Kanaliki znajdujące się w zębinie, czyli warstwie zęba położonej dokładnie pod szkliwem, powodują ból pod wpływem bodźców zimna, ciepła lub kwasowości w przypadku, gdy szkliwo jest uszkodzone lub cienkie. Należy wybierać w tym przypadku pasty zawierające aminofluorek oraz hydroksyapatyt, które wzmacniają szkliwo oraz zatykają kieszonki. Oprócz wyboru odpowiedniej pasty ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku.
  • Pasta do zębów zapobiegająca próchnicy – aby zapobiec pojawieniu się próchnicy, należy wybierać pasty zawierające fluor oraz fluorki. Fluor wbudowuje się w szkliwo, tworząc dodatkową warstwę ochronną zębów. Dzięki zastosowaniu tego kosmetyku odporne są również na działanie kwasów. Ważne, żeby wartość związków fluoru wynosiła nie mniej niż 1500 ppm (parts per milion – części milionowych).

Polecamy: Przebarwienia na zębach – przyczyny powstawania, metody usuwania 

Można skutecznie wybielać zęby bez używania pasty do zębów. Wystarczy wykorzystać do tego niewielką ilość sody oczyszczonej lub węgla leczniczego. W przypadku zastosowania pasty, czas szczotkowania powinien wynosić 2–3 minuty. Warto również zainwestować w dobrą szczoteczkę do zębów – elektryczną lub soniczną.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej