Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego

Fot: selvanegra / gettyimages.com

Pasożyty w przewodzie pokarmowym człowieka mogą dawać lekkie objawy w postaci np. nudności czy bólu brzucha. Mogą jednak mieć również znaczne nasilenie, a poważne inwazje pasożytnicze mogą wywołać niebezpieczne dla zdrowia powikłania.

Pasożyty układu pokarmowego to dość częsty problem, szczególnie w pediatrii. Każdemu znane jest pojęcie owsika, glisty ludzkiej czy tasiemca. Nie są to jednak jedyne pasożyty mogące zasiedlać ludzki przewód pokarmowy. Pasożyty przewodu pokarmowego są rozpowszechnione w środowisku, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Do najczęstszych chorób zalicza się glistnicę, owsicę, tasiemczycę, giardiozę i pełzakowicę.

Skąd biorą się pasożyty układu pokarmowego?

Jednym z najczęstszych pasożytów przewodu pokarmowego u człowieka jest owsik ludzki. Przenoszony jest przede wszystkim przez skażone ręce, a także poprzez używanie skażonych zabawek, pościeli, ręczników czy ubrań. Możliwa jest inhalacyjna droga zakażenia. Owsica rozpowszechniona jest na całym świecie, szczególnie często diagnozuje się ją u dzieci w wieku przedszkolnym. Sprzyjają jej złe warunki sanitarno-higieniczne oraz uczęszczanie do żłobka czy przedszkola.

Zobacz film: Bąblowica - objawy, diagnoza, leczenie. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kolejnym pasożytem układu pokarmowego jest glista ludzka. Zakażenie szerzy się głównie przez pożywienie (niemyte warzywa i owoce) bądź brudne ręce (zabrudzone ziemią z jajami glisty ludzkiej). Sam chory nie jest bezpośrednim źródłem zakażenia dla innych.

Tasiemce to pasożyty przewodu pokarmowego, którymi człowiek zaraża się przez spożycie surowego mięsa wołowego (tasiemiec nieuzbrojony), wieprzowego (tasiemiec uzbrojony) bądź rybiego (bruzdogłowiec szeroki). Jaja tasiemca wydalane są ze stolcem, który trafia przez przypadek do żywiciela pośredniego (bydła czy świń), tworząc w ich mięśniach wągry. Do przyczyn zakażenia należy również zaliczyć jedzenie brudnymi rękami czy picie skażonej wody.

Jak się pozbyć pasożyta z organizmu? Odpowiedź znajdziesz w w naszym filmie

Zobacz film: Pasożyty - skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Źródło: 36,6.

Giardioza, wywołana przez Giardia lamblia, to pasożyt którego rezerwuarem są ludzie, ale też różne gatunki ssaków domowych, jak psy czy koty, oraz dzikie zwierzęta. Tu również do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, przez bezpośredni kontakt czy skażoną wodę. Giardioza występuje sporadycznie w krajach rozwiniętych, częściej w rozwijających się.

Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego – objawy

Owsica powoduje świąd okolicy odbytu, nasilający się przede wszystkim w nocy. Generuje to narastające zmęczenie z powodu nieprzespanych nocy, drażliwość, nadkażenia bakteryjne skóry. W przypadku zakażenia glistnicą częste są bezobjawowe zakażenia bądź jedynym objawem jest ból brzucha. Masywna inwazja glisty wywołuje objawy glistnicy płucnej (kaszel, duszność, gorączka, zapalenie płuc), glistnicy jelitowej (kolka, nudności, utrata masy ciała) bądź glistnicy wątrobowo-żółciowej (objawy zapalenia dróg żółciowych i trzustki).

Zobacz film: Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Natężenie objawów glistnicy zależy od ilości pasożytów w przewodzie pokarmowym. Objawy zakażenia tasiemcem nie są zazwyczaj bardzo nasilone. Są to głównie: nudności, biegunka, ból brzucha, utrata masy ciała. Bruzdogłowiec szeroki jest pasożytem wchłaniającym witaminę B12, wobec czego może doprowadzić do niedokrwistości. Tasiemiec uzbrojony może wywołać wągrzycę, czyli chorobę polegającą na lokalizowaniu się wągrów w układzie nerwowym, narządzie wzroku czy w mięśniach szkieletowych, co wywołuje adekwatne objawy. Giardia wysyła lekkie objawy żołądkowe, ale może też spowodować ciężki nieżyt żołądkowo-jelitowy. Jej objawy często ustępują samoistnie.

Rozpoznanie obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym

Rozpoznanie jaj owsika polega na wykryciu ich na skórze w okolicy odbytu poprzez wykonanie wymazu i badanie mikroskopowe. Można też zaobserwować obecność dorosłych samic na skórze okolicy odbytu czy na powierzchni stolca. Celem rozpoznania glisty ludzkiej konieczne jest wykonanie rozmazu bezpośredniego świeżego stolca trzykrotnie w odstępach 3–5 dni. Rozpoznanie tasiemczycy i giardiozy również opiera się na badaniu mikroskopowym stolca.

Pasożyty układu pokarmowego – leczenie

Lekiem z wyboru w leczeniu owsicy jest pyrantel. Ewentualnie można zastosować mebendazol lub albendazol. Leki te podaje się w dawce jednorazowej i po 2 tygodniach należy powtórzyć leczenie. Jeśli podejrzewa się glistnicę, konieczne jest leczenie najpierw glistnicy, a dopiero potem innych robaczyc. W leczeniu wykorzystuje się również powyższe leki. Leczenie tasiemca polega na przyjmowaniu prazykwartelu, albendazolu lub niklozamidu. Z kolei leczeniem z wyboru giardiozy jest metronidazol.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 06.09.2018,
Opublikowano: 20.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej