Pasożyty - co trzeba o nich wiedzieć?

Fot. science photo library / Getty Images

Pasożytami możemy zarazić się w wyniku spożycia jedzenia lub wody oraz poprzez brak higieny. Właśnie dlatego problem ten dotyczy najczęściej dzieci, które nie zdają sobie jeszcze sprawy z np. konieczności częstego mycia rąk.

Pasożyty w układzie pokarmowym człowieka mogą dawać różne objawy. Począwszy od lekkiego bólu brzucha przez nudności, a także biegunki, problemy skórne, częste migreny, zaburzenia układu nerwowego i immunologicznego. Wszystko zależy od rodzaju pasożyta, który zasiedli nasz organizm. Zacznijmy po kolei.

Owsiki

Do najczęstszych objawów owsicy należy uczucie świądu w okolicy odbytu. Do innych objawów owsików należą m.in. rozdrażnienie, problemy z koncentracją, bóle brzucha i głowy. Może zdarzyć się także zgrzytanie zębami. Świąd odczuwany przez żywiciela wynika z przemieszczania się samic, które w godzinach nocnych ruszają w kierunku odbytu, aby złożyć jajeczka poza ciałem człowieka. W wyniku drapania okolic odbytu dochodzi do przeniesienia jajeczek z larwami na dłonie, pościel, a także do ust, gdzie dochodzi do ponownego zakażenia.

Leczenie owsików polega na stosowaniu farmakoterapii. Bardzo ważna jest także higiena osobista i częste pranie pościeli w wysokich temperaturach. Kompendium wiedzy o owsikach będziecie mogli poznać także w najnowszym sezonie programu 36,6°C.

Polecamy: Pasożyty i choroby pasożytnicze układu pokarmowego

Glista ludzka

Wbrew pozorom ciężko zarazić się glistą ludzką. Dlaczego? Otóż jedynym źródłem zakażenia są ludzie, nie ma możliwości przeniesienia glisty ludzkiej na zwierzęta. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez spożycie żywności, gdzie uprzednio osoba chora oddała stolec i jajeczka glisty ludzkiej znajdują się na pożywieniu. 

Objawem glistnicy jest kaszel, zwykle nocny, który mija po około 10-14 dniach. W nowym sezonie programu 36,6 dowiecie się m. in. czy dietą można wyleczyć pasożyty oraz w jaki sposób je wykryć! Zobaczcie, co dr n. med. Jolanta Popielska, specjalista chorób zakaźnych, mówi o glistnicy:

Zobacz film: Jak pozbyć się pasożytów? Źródło: 36,6.

W programie dowiecie się także, ile racji mają ci, którzy twierdzą że w czarnej końcówce banana są pasożyty. Sprawdzono także, czy warto płacić kilkaset złotych za diagnozę i leczenie pasożytów za pomocą biorezonansu. Dodatkowo zobaczymy jak student medycyny poddał się takiemu badaniu i co z niego wynikło. Całość eksperymentu zarejestrowała ukryta kamera. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zdrowie oglądaj nowy sezon programu 36,6°C. Emisja premierowego odcinka odbędzie się 2 marca, w sobotę, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN.

Tasiemiec

Tasiemiec to bardzo groźny pasożyt, którym można się zarazić m. in. poprzez spożywanie surowego mięsa. Tasiemcem nieuzbrojonym można zarazić się poprzez mięso wołowe, natomiast tasiemcem uzbrojonym - jedząc mięso wieprzowe lub rybie. Objawy zarażenia tasiemcem to ból brzucha, nudności, wymioty, spadek masy ciała, biegunka, niedokrwistość. Tasiemiec nieuzbrojony może rozwijać się bardzo długo nie dając żadnych objawów. Badaniem, które pozwala na wykrycie pasożyta to badanie kału.  

Bardzo poważną chorobą wywoływaną przez tasiemca uzbrojonego jest wągrzyca - powoduje ją zlokalizowanie się pasożyta poza układem pokarmowym, np. w mózgu, oku, mięśniach lub w innych narządach wewnętrznych. Tasiemiec w tych miejscach tworzy wągry, mogące przetrwać tkankach wiele lat, a następnie ulec zwapnieniu i obumarciu.

Polecamy: Czym są pasożyty ludzkie? Objawy pasożytów, oczyszczanie organizmu

Tasiemiec bąblowcowy

Tasiemiec bąblowcowy to zupełnie inna odmiana tasiemca. W przypadku tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego to człowiek jest żywicielem ostatecznym. Natomiast w przypadku bąblowcowego  człowiek jest tak naprawdę tylko przypadkowym żywicielem pośrednim. 

Głównym źródłem zakażenia są zwierzęta, także te domowe. Bąblowiec może zlokalizować się w każdym narządzie (np. w wątrobie), prowadząc do jego niewydolności.  Aby mu zapobiec należy dbać o higienę, nie jeść niemytych owoców i warzyw, zwłaszcza leśnych.

Polecamy: Bąblowica – czym jest ta choroba? Objawy zakażenia tasiemcem, leczenie bąblowicy

Data aktualizacji: 28.05.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej