Paralizator – broń elektryczna do samoobrony. Jak używać paralizatora?

Fot. Arijuhani / Getty Images

Paralizator to niewielkie urządzenie służące do samoobrony, które wytwarza napięcie elektryczne zdolne do tymczasowego porażenia układu nerwowego napastnika. Natężenie prądu jest bardzo małe, dzięki czemu paralizator obezwładnia, nie powodując przy tym żadnych obrażeń ciała.

Paralizator w wersji tradycyjnej to prostokątne urządzenie wielkości kalkulatora lub pilota do telewizora, ale dostępne są także paralizatory wyglądające jak długopis, telefon komórkowy lub parasolka. Bez względu na formę ta popularna broń elektryczna musi spełnić swoją funkcję, czyli zatrzymać atak i umożliwić ucieczkę osobie zaatakowanej.

Kto może kupić paralizator?

Teoretycznie, przedmioty służące do obezwładniania osób z użyciem energii elektrycznej o niskim natężeniu mogą posiadać wyłącznie osoby, które uzyskały oficjalne pozwolenie. W praktyce, paralizator może nabyć każdy, ponieważ pozwolenie na paralizator nie jest potrzebne, jeśli urządzenie wytwarza prąd o średniej wartości natężenia nie przekraczającej 10 miliamperów, a takie właśnie sprzęty są dostępne w sklepach z bronią. Z reguły nie dopuszcza się większych wartości natężenia prądu w paralizatorach, ponieważ już 25 miliamperów może spowodować natychmiastową śmierć, a urządzenie to z założenia ma obezwładniać, a nie zabijać napastnika.

Jak działa paralizator?

Na końcu paralizatora znajdują się dwie wystające, przeciwległe krawędzie zakończone małymi bolcami (jednym lub dwoma po obu stronach). Po odblokowaniu urządzenia i naciśnięciu odpowiedniego przycisku przez elektrody znajdujące się na końcach zaczyna przepływać prąd o napięciu rzędu 20 000 – 500 000 V. Choć wartości te są imponujące, należy pamiętać, że jest to jednocześnie prąd o bardzo niskim natężeniu, nie stanowiący zagrożenia dla zdrowia i życia napastnika.

Po dotknięciu paralizatorem ciała agresora (nawet przez ubranie) dochodzi do porażenia jego układu nerwowego, dzięki czemu osoba zaatakowana może oddalić się bezpiecznie i wezwać policję. Efekt obezwładnienia po zastosowaniu paralizatora utrzymuje się przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.

Jak się bronić przed super bakteriami? To możliwe, zobaczcie:

Zobacz film: Superbakterie - jak się przed nimi bronić? Źródło: Co nas truje

Rodzaje paralizatorów – jakie urządzenie wybrać?

Tradycyjne paralizatory mają prostą, niezawodną konstrukcję, są lekkie i działają skutecznie, a przy tym nie są drogie (kosztują od 150 do 300 złotych). Obezwładniają napastnika po przytknięciu urządzenia do jego ciała.

Paralizator, który miota elektrody na odległość, to tak zwany taser. Zasięg wystrzeliwanych elektrod wynosi na ogół około pięciu metrów, czyli można unieruchomić agresora, zachowując bezpieczny dystans. Skuteczność urządzenia jest podobna jak w przypadku ręcznych paralizatorów, ale cena taserów jest zwykle znacznie wyższa – zaczyna się od kilkuset złotych i może sięgać nawet kilku tysięcy złotych).

W sprzedaży dostępne są również paralizatory wmontowane na przykład w obudowę latarki – ich wielką zaletą jest element zaskoczenia po stronie napastnika. Warto jednak uświadomić sobie, że w niektórych modelach powierzchnia styku jest zbyt mała, aby urządzenie skutecznie poraziło układ nerwowy atakującego. Na wszelki wypadek lepiej wybrać klasyczny typ paralizatora lub zaopatrzyć się w gaz pieprzowy do samoobrony, który jest tani, skuteczny i nie wymaga kontaktu fizycznego z agresorem. Ewentualnie można rozważyć kupno urządzenia typu "dwa w jednym", łączącego zalety paralizatora i miotacza gazu pieprzowego.

Polecamy: Złość – czym jest, skąd się bierze, czemu służy i jak sobie z nią radzić?

Paralizator a zdrowie

Prąd użyty do obezwładnienia napastnika ma wprawdzie bardzo niskie natężenie, ale jeśli napastnik ma elektryczny rozrusznik serca, choruje na padaczkę lub zmaga się ze schorzeniami w obrębie serca, po zastosowaniu paralizatora może nawet umrzeć. Ryzyko zgonu jest większe, jeśli posiadacz urządzenia przytknął je do ciała agresora na pięć lub więcej sekund (zgodnie z zaleceniami, paralizator należy używać krócej, przez maksymalnie trzy sekundy – najlepiej kilkakrotnie).

Wśród osób szczególnie podatnych na działanie paralizatora wymienia się również dzieci, osoby starsze, bardzo szczupłe, chore na nadciśnienie lub schorzenia układu oddechowego, oraz osoby znajdujące się pod wpływem niektórych leków, alkoholu lub narkotyków.

Zaatakowana osoba nie może wiedzieć, że napastnik choruje na serce lub ma padaczkę. W chwili ataku musi się bronić, a posiadanie paralizatora i prawidłowe jego użycie stwarza jej realną szansę na uniknięcie pobicia, gwałtu, okaleczenia lub nawet śmierci. Właśnie dlatego ewentualne zagrożenia wynikające z zastosowania prądu do obrony koniecznej nie są problemem potencjalnej ofiary – to agresor jest osobą, która doprowadziła do danej sytuacji, i to on musi ponieść jej konsekwencje.

Polecamy: Niewydolność serca – jak rozpoznać chorobę?

Niewydolność serca – jak rozpoznać chorobę?

Jednocześnie należy podkreślić, że ze względu na ryzyko, jakie niesie za sobą użycie paralizatora, nie można traktować go jako zabawki i w żadnym wypadku nie powinien znaleźć się w zasięgu dzieci. Mimo iż natężenie prądu w paralizatorze jest niskie, a urządzenie to można nabyć legalnie i bez pozwolenia (przy natężeniu prądu nie większym niż 10 miliamperów), jest to nadal broń i musi być używana w sposób odpowiedzialny.

Każdy z nas może stać się ofiarą napadu. Nawet będąc blisko domu, możemy zostać zaatakowani fizycznie, dlatego podczas wieczornych spacerów warto mieć ze sobą paralizator – napastnikowi nie zrobi krzywdy, a nam pozwoli uciec bez uszczerbku na zdrowiu.

Warto wiedzieć: Porażenie prądem elektrycznym – objawy, skutki i pierwsza pomoc

Data aktualizacji: 04.02.2019,
Opublikowano: 04.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej