Paradontoza – leczenie domowe. Jak zapobiegać rozwijaniu się choroby?

miya227/getty images

Paradontoza to choroba zapalna przyzębia – dziąseł oraz tkanek otaczających zęby. W zaawansowanych stadiach wymaga przeprowadzenia zabiegów. Leczenie domowe paradontozy na samym początku jej trwania może skutecznie zapobiec postępowi choroby, nie zastąpi jednak wizyty u stomatologa.

W leczeniu domowym paradontozy największe znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli przede wszystkim regularne szczotkowanie zębów. Stosowanie płukanek, specjalistycznych past ma jedynie charakter wspomagający terapię dentystyczną.

Leczenie domowe paradontozy – higiena jamy ustnej

Paradontoza to choroba zapalna tkanek przyzębia, występująca najczęściej po 40 roku życia, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, mogąca prowadzić do rozchwiania zębów oraz ich utraty. Domowe sposoby leczenia paradontozy są skuteczne jedynie na pierwszych jej etapach oraz w zapobieganiu, kiedy to jeszcze nie doszło do trwałych uszkodzeń w jamie ustnej. Odpowiednio wczesne wdrożenie postępowania może zapobiec nieprzyjemnym w skutkach powikłaniom, dlatego tak ważne jest, by na co dzień dbać o swoje uzębienie. Dodatkowo uważa się, że zaniechanie leczenia domowego paradontozy na późniejszych stadiach może zniweczyć działania dentystyczne i spowodować nawrót choroby.

Domowe sposoby leczenia paradontozy to przede wszystkim przeprowadzanie zabiegów mających na celu utrzymywanie higieny jamy ustnej na optymalnym poziomie. Przyczyną schorzenia jest kumulowanie się bakterii w kieszonkach i szczelinach dziąseł, które tworzą nalot na zębach i są odpowiedzialne za stan zapalny. Ich regularne usuwanie za pomocą szczoteczki skutecznie zapobiega problemowi na długi czas. Narzędzie do mycia zębów i przyzębia powinno mieć miękkie, niedrażniące włosie. Konieczna jest także prawidłowa technika szczotkowania – szczoteczkę powinno ustawić się pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy wymiatająco-okrężne, unikając agresywnego szorowania. Po zabiegu w warunkach domowych zaleca się masaż dziąseł czystym palcem, naciągając je na zęby.

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie. Należy dobrać odpowiednią pastę do zębów, która będzie chronić dziąsła i wzmacniać szkliwo. Niestety nie istnieje żaden produkt, który sam w sobie hamuje postęp choroby.

Należy zaznaczyć, iż mimo utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej należy dwa razy do roku odwiedzić stomatologa na badanie kontrolne, a raz w roku poddać się zabiegowi usuwania płytki nazębnej.

Domowe sposoby leczenia paradontozy – płukanki

Do domowych sposobów leczenia paradontozy należy również stosowanie płukanek jamy ustnej. Mogą one zostać przygotowane na bazie ziół: rumianku lub szałwii. Rośliny te mają potencjał przeciwbólowy, przeciwzapalny, co doskonale współgra z rutynowo wykonywanym szczotkowaniem. Warto wypróbować również naparów z mięty. W aptekach dostępne są rozmaite mieszanki, roztwory można przygotowywać również samodzielnie.

W dawnych czasach, gdy opieka stomatologiczna nie była jeszcze na rozwiniętym poziomie, do domowego leczenia paradontozy stosowano płukanki z dziurawca. Należy jednak pamiętać, iż może on wchodzić w interakcje z innymi lekami przyjmowanymi na stałe, dlatego rozpoczęcie kuracji powinno się skonsultować z lekarzem. Nalewkę z dziurawca rozcieńcza się według instrukcji na opakowaniu.

Domowe sposoby leczenia paradontozy – zmiana trybu życia

Oprócz prawidłowej higieny jamy ustnej oraz stosowania płukanek zaleca się modyfikację trybu życia. Chory powinien zrezygnować z pokarmów drażniących dziąsła, kawy i mocnej herbaty lub zredukować ich picie. Należy rzucić palenie papierosów, gdyż dym tytoniowy ma tendencję do zaostrzania stanów zapalnych jamy ustnej oraz osłabia reakcje obronne organizmu. Konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety, bogatej w witaminy oraz minerały, a przede wszystkim w wapń. Należy zwiększyć spożycie warzyw oraz owoców i wykluczyć produkty bogate w cukry proste. Zaleca się suplementację witaminą D.

Zobacz film: Paradontoza

źródło:x-news

Co oprócz domowych sposobów leczenia paradontozy?

Paradontoza postępująca, mimo właściwego postępowania domowego oraz prawidłowej higieny jamy ustnej, może wymagać zastosowania innych metod leczenia. Zabiegi, takie jak kiretaż, laser, chirurgiczne zamykanie recesji dziąseł, zakładanie szyn na ruszające się zęby, mogą być konieczne na pewnym etapie terapii, by zapobiec utracie zębów.

Niestety zdarza się, że mimo prawidłowego postępowania leczniczego dochodzi do rozwinięcia się zaawansowanych objawów choroby. Ważne jest regularne podtrzymywanie przyzwyczajeń higienicznych, co pozwala na cieszenie się zdrowym uzębieniem przez długie lata.

Bibliografia:

1. Kowalski J., Wpływ czynników na choroby przyzębia – przegląd literatury, Nowa Stomatol., 2008, 1, 19–23.

Data aktualizacji: 06.08.2020,
Opublikowano: 06.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej