Pacjent "zero" wyleczony z COVID-19. Mężczyzna wychodzi ze szpitala
Getty Images
Pierwszy pacjent w Polsce z zdiagnozowanym koronawirusem jest zdrowy. Ostatnie przeprowadzone testy potwierdziły, że mężczyzna z Cybinki może już opuścić zielonogórski szpital.
4. marca tego roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że koronawirus przekroczył granice Polski. Pierwszą osobą, u której zdiagnozowano chorobę COVID-19 był mężczyzna w sile wieku, pochodzący z Cybinki. Pacjent najprawdopodobniej zaraził się podczas karnawału w Niemczech. Do Polski wrócił autobusem i niemal od razu trafił do Uniwersyteckiego Szpitala w Zielonej Górze.
Media już po kilku dniach od stwierdzenia zainfekowania mężczyzny SARS-CoV-2 informowały, że stan chorego jest dobry, a pacjent czuje się coraz lepiej. Niemniej nie można było wypuścić go wówczas z oddziału zakaźnego. Ostatnie przeprowadzone testy wykazały jednak wynik negatywny, a co za tym idzie, dały „pacjentowi zero” przepustkę do opuszczenia szpitala. Po dwóch tygodniach leczenia można zatem stwierdzić, że mężczyzna jest już zdrowy.
„Pacjent zero" to pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. "W naszym szpitalu przebywał ponad 2 tygodnie, bo od 2 marca. Życzymy mu nie tylko dalszego zdrowia, ale również spokoju! Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu, do którego wszyscy wjechaliśmy – informuje Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.
Przypomnijmy, że koronawirus pojawił się pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan. Obecnie rozprzestrzenił się niemal na całym świecie, a WHO uznała, że mamy do czynienia z pandemią. Na ten moment na świecie jest niemal 200 000 zakażeń tym patogenem i ponad 8 000 zgonów. W Polsce aktualnie stwierdzono 246 przypadków zachorowań na COVID-19. W wyniku tej choroby życie w naszym kraju straciło 5 osób.
Zobacz film: Uwaga! TVN: Koronawirus a fake newsy. Jak nie dać się epidemii fałszywych informacji?
Źródło: Uwaga! TVN
Autor:
Joanna Andrzejewska
Data aktualizacji: 19.03.2020,
Opublikowano: 18.03.2020 r.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?