Paciorkowiec w gardle – jak można się zarazić? Jak leczyć?

Fot: Bet_Noire / gettyimages.com

Leczenie paciorkowca w gardle jest konieczne i powinno trwać co najmniej 10 dni.Przetrwałe zakażenie paciorkowcem beta-hemolizującym grozi powikłaniami w postaci gorączki reumatycznej. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii.

Paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A, czyli Streptococcus pyogenes, to najczęstszy patogen bakteryjny wywołujący zapalenie gardła. Oczywiście większość zapaleń gardła u człowieka powodują wirusy. Jednak spośród bakterii wywołujących tę chorobę paciorkowiec stanowi 90% przyczyn. Zdarza się bezobjawowe nosicielstwo paciorkowca beta-hemolizującego, jednak jest to rzadkość. Należy też pamiętać, że niektóre rodzaje paciorkowców, jak np. paciorkowiec zieleniejący, stanowią naturalną florę fizjologiczną jamy ustnej.

Paciorkowiec w gardle – jak można się zarazić?

Zakazić można się przez bezpośredni kontakt z chorą osobą bądź drogą kropelkową. Rzadko zdarza się zakażenie od bezobjawowego nosiciela, np. rodzica dziecka w wieku szkolnym czy osób będących w środowisku dzieci. Okres wylęgania się paciorkowca wynosi od kilkunastu godzin do 4 dni. By uniknąć zakażenia, należy izolować chorą osobę przez 24 godziny od momentu rozpoczęcia antybiotykoterapii. Jeśli nie stosowano antybiotyku, okres zakaźności trwa jeszcze 7 dni od ustąpienia objawów.

Jak szybko złagodzić ból gardła? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film:Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Objawy paciorkowcowego zapalenia gardła

Paciorkowiec w gardle, jeśli wywołuje stan zapalny, daje następujące, nagłe objawy:

  • przekrwienie błony śluzowej gardła i migdałków,
  • ból podczas połykania,
  • ból gardła,
  • obrzęk gardła,
  • wysięk na migdałkach,
  • obłożony język,
  • powiększone węzły chłonne,
  • brak nieżytu nosa i kaszlu.

Jeśli paciorkowcowe zapalenie gardła nie jest leczone, wiąże się z ryzykiem powikłań ropnych, a także gorączki reumatycznej.

Rozpoznanie paciorkowca w gardle

Dostępne są szybkie testy na obecność antygenu paciorkowca beta-hemolizującego grupy A. Polegają na pobraniu wymazu z gardła. Dodatni wynik wskazuje na zakażenie, natomiast ujemny u dorosłych je wyklucza, a u dzieci wymaga potwierdzenia poprzez wykonanie posiewu. Drugim badaniem jest posiew na podstawie wymazu z gardła i migdałków. Jest to badanie pozwalające rozpoznać inną etiologię bakteryjną, konieczne, jeśli nie jest dostępny szybki test. Aby badanie było wiarygodne, osoba pobierająca wymaz musi przestrzegać kilku zasad.

Wymazu dokonuje się z obu migdałków i tylnej ściany gardła. Nie wolno podczas pobierania wymazu dotykać języka ani policzków, ponieważ w ślinie obecne są czynniki hamujące wzrost paciorkowca. Uzyskany materiał należy przechowywać w temperaturze pokojowej, dostarczyć jak najszybciej do pracowni mikrobiologicznej. Nie da się w stu procentach potwierdzić zakażenia paciorkowcem na podstawie samego badania przedmiotowego i wywiadu.

Leczenie paciorkowca w gardle

Jeśli zapalenie gardła wywołane jest przez paciorkowiec beta-hemolizujący grupy A, należy zastosować antybiotyki. Na pierwszym miejscu zażywa się penicylinę fenoksymetylowaną.

Jeżeli lekarz podejrzewa, że chory nie będzie przyjmował antybiotyku i stosował się do zaleceń, może zastosować benzatynową penicylinę domięśniowo w jednorazowym wstrzyknięciu. Dla osób z nadwrażliwością na penicyliny alternatywę stanowią erytromycyna, klarytromycyna lub azytromycyna. Ważne, by antybiotykoterapia trwała 10 dni, ponieważ po tym czasie dopiero dochodzi do eradykacji, czyli usunięcia paciorkowca z gardła.

Infekcja bakteryjna czy wirusa? Jak je rozpoznać? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - jak je odróżnić? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 30.07.2018,
Opublikowano: 30.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej