Owadobójcze mgiełki na komary - czy są bezpieczne i skuteczne? 

Fot: Joao Paulo Burini / gettyimages.com

Komary potrafią skutecznie uprzykrzyć wypoczynek. Na szczęście są sposoby na to, aby się przed nimi bronić i uniknąć pogryzienia. Jednym z nich są owadobójcze mgiełki. Jak działają i czy ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia?

Z komarami można walczyć na różne sposoby. Do wyboru mamy repelenty, świecie zapachowe czy nawet rośliny, które mają skutecznie odstraszać bzyczące owady. Można także sięgnąć po tzw. fumigatory.

Co odstrasza komary?

Fumigacja to jeden ze sposób walki z owadami. Wykorzystuje się do tego różne substancje, które rozpylane w postaci dymu, gazu lub pary zwalczają komary, kleszcze, muchy, meszki, karaluchy, a nawet pluskwy i mole.

Zdaniem specjalistów jedną z najlepszych form fumigacji jest tzw. zamgławianie. Polega ona na rozpyleniu w powietrzu środka owadobójczego w postaci drobnej mgiełki. Jest ona wyrzucana na odległość 18-20 m. Dodatek tzw. nośników olejowy sprawia, że środek owadobójczy lepiej przykleja się do powierzchni, na które jest rozpylany. Dzięki temu środek dłużej się utrzymuje i zapewnia skuteczniejszą ochronę.

Zobacz także: Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Zamgławianie można przeprowadzić samemu kupując odpowiedni preparat lub zatrudnić profesjonalną firmę, która zrobi to za nas. Jeśli zdecydujemy się samodzielnie rozprawić z owadami trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj środki przeznaczone do użytku domowego najlepiej sprawdzają się na powierzchni do 60 m2, jeśli pomieszczenie jest większe należy użyć dwóch lub trzech opakowań. Po całkowitym uwolnieniu mgły do czyszczonego pomieszczenia nie można wchodzić przez ok. 3,5 godziny.

Jeśli środek będzie rozpylany na zewnątrz z wyjściem na dwór należy odczekać około 30 minut. Zamgławianie najlepiej wykonać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Niektóre fumigatory zaczynają działać dopiero po włożeniu do kontaktu. Po umieszczeniu w nim specjalnego wkładu lub zbiornika ze środkiem owadobójczym, urządzenie chroni przed komarami przez ok. 30 nocy.

Czy fumigatory są bezpieczne?

Dostępne na rynku fumigatory są bezpieczne dla zdrowia. Stosowany niegdyś bromek metylu został zastąpiony fosforowodorem. Związek ten jest całkowicie bezpieczny zarówno dla człowieka, zwierząt oraz środowiska.

Jak skutecznie walczyć z komarami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Sposób na komary. Jak walczyć z komarami? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to są repelenty i jak je stosować?

Podczas wakacji najlepszą ochroną przed komarami będę repelenty. Środki te mogą mieć postać aerozolu, kremu lub spray. Mimo że są powszechnie dostępne i stosunkowo bezpieczne, to podczas ich stosowania trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Spray czy aerozol rozpyla się na ubranie, nie na skórę;
  • Nie można przekraczać dwóch aplikacji dziennie;
  • Przed zastosowaniem repelentów nie można nakładać na skórę innych kosmetyków;
  • Repelenty nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 12 roku życia oraz kobiet w ciąży;
  • Jeśli ochrona nie jest już potrzebna, preparat trzeba zmyć ze skóry;
  • Najlepiej wybierać te środki, w których stężenie DEET (to najczęściej stosowana substancja owadobójcza) wynosi ok. 3,5 proc.

Jak działa lampa owadobójcza?

Z owadami poradzi sobie także lampa owadobójcza. Umieszczona w urządzeniu świetlówka UV przyciąga owada i następnie go zabija. Tego rodzaju lampy sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Są też całkowicie bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych.

Domowe sposoby na komary

Z komarami można walczyć także bardziej naturalnymi metodami. Wystarczy sięgnąć np. po olejki eteryczne. Zapach trawy cytrynowej, goździków, paczuli, eukaliptusa, rozmarynu, cedru, lawendy czy bazylii skutecznie odstraszy komary.

Komary odstrasza również zapach kocimiętki, mięty i pelargonii. Owady nie lubią także zapachu cebuli, czosnku, wanilii czy selera. Wystarczy rozłożyć je przy oknie, aby zapewnić sobie spokojny sen.

Data aktualizacji: 21.07.2020,
Opublikowano: 17.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej