Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać i jak leczyć?

Fot: alvarez / gettyimages.com

Ostre zapalenie krtani często współistnieje z zapaleniem gardła. Wywołują je wirusy, np. grypy bądź paragrypy. Leczenie ostrego zapalenia krtani zależy od przyczyny choroby. Wirusowe zapalenia leczy się objawowo.

Ostre zapalenie krtani definiuje się jako zapalenie fałdów głosowych i otaczających je tkanek, trwające mniej niż 3 tygodnie. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia krtani są infekcje wirusowe (bardzo rzadko inne patogeny), a także nadużycie głosu czy ostra reakcja na czynniki drażniące, np. dym tytoniowy. Do wystąpienia ostrego zapalenia krtani predysponują przewlekłe palenie papierosów i inne czynniki drażniące (w tym zawodowe), zanieczyszczenie powietrza, oddychanie przez usta. Ponadto zapaleniu krtani sprzyja np. stosowanie wziewnych glikokortykosteroidów.

Przyczyny ostrego zapalenia krtani

Do głównych przyczyn ostrego zapalenia krtani zalicza się infekcje wirusowe, nadwyrężanie głosu i narażenie na czynniki drażniące. Zdarza się, że dochodzi do nieżytowego ostrego zapalenia krtani w przebiegu stanu zapalnego jamy nosowej i gardła. Wśród wirusów najczęściej wywołujących ostre zapalenie krtani są wirusy paragrypy, adenowirusy, rynowirusy i wirusy grypy. Ostre zapalenie krtani może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U dzieci często może dojść do rozwoju krupu, czyli podgłośniowego zapalenia krtani. Jest to niebezpieczny stan nawet dla życia dziecka. Wywołuje bowiem obrzęk tkanek w obrębie krtani i zwężenie dróg oddechowych.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy ostrego zapalenia krtani

Ostre zapalenie krtani charakteryzuje się przede wszystkim znacznym dyskomfortem przy mówieniu i przełykaniu, kaszlem, chrypką, czasami upośledzeniem drożności tego odcinka dróg oddechowych. Często pojawiają się również ból i pieczenie, a także zmiana barwy głosu. Rzadziej dochodzi duszność. Jeśli przyczyną ostrego zapalenia krtani jest infekcja, mogą towarzyszyć mu również złe samopoczucie i gorączka.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci charakteryzuje się dodatkowo występowaniem szczekającego kaszlu, chrypki, duszności w czasie wdechu, a także świstu krtaniowego, czyli wysokiego dźwięku wynikającego z przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe. Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci najczęściej pojawiają się nagle, głównie w nocy i nad ranem. Z reguły poprzedzone są objawami infekcji dróg oddechowych w postaci kataru i kaszlu.

Leczenie ostrego zapalenia krtani

Podstawą leczenia ostrego zapalenia krtani jest wyeliminowanie czynników drażniących, nawilżanie powietrza i oszczędzanie głosu, ponieważ przedłużająca się ekspozycja, np. na dym tytoniowy, suche powietrze i nadwyrężanie strun głosowych, predysponują do przejścia zapalenia krtani w stan przewlekły. Rzadko zdarza się, by konieczne było zastosowanie antybiotyków, ponieważ nieczęsto dochodzi do bakteryjnego zapalenia krtani. Wirusowe zapalenie leczy się natomiast objawowo. W tym celu stosuje się leki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe, a także środki rozrzedzające wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiające jej wykrztuszanie. W sytuacji zwężenia dróg oddechowych i wystąpienia znacznej duszności, konieczne bywa zastosowanie glikokortykosteroidów. Bardzo rzadko dochodzi do powikłań po ostrym zapaleniu krtani i trwałego uszkodzenia fałdów głosowych.

W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci konieczne jest zachowanie spokoju. Uspokajanie dziecka zapobiega narastaniu u niego duszności. W domowych warunkach sprawdza się oddychanie gorącą parą wodną. Najlepiej więc odkręcić gorącą wodę, doprowadzić do „zaparowania” łazienki i dać dziecku oddychać gorącym, wilgotnym powietrzem. Można też wypróbować odmiennej metody, czyli wykorzystania suchego i zimnego powietrza. Wystarczy wtedy wyjść z odpowiednio ubranym dzieckiem np. na balkon. Obie te metody mogą doraźnie złagodzić obrzęk krtani, co zmniejsza duszność i również wpływa na uspokojenie się dziecka, a tym samym na polepszenie jego stanu. W razie narastania objawów konieczne jest zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza. Otrzyma ono dawkę glikokortykosteroidów. Objawy choroby ustępują szybko, maksymalnie po 48 godzinach.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 19.04.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej