Ostra lub przewlekła niewydolność wątroby – jakie są jej objawy?

Fot: yodiyim / fotolia.com

Niewydolność wątroby, przewlekła lub ostra, to schorzenie niebezpieczne, a nawet zagrażające życiu. Wątroba, mimo zdolności regeneracyjnych, nie jest niezniszczalna. Należy zatem obserwować swój organizm, bo ten niezwykle ważny narząd daje nam sygnały, jeśli coś jest nie tak.

Wątroba odgrywa ważną rolę w organizmie. Jej prawidłowe działanie gwarantuje oczyszczenie i odtruwanie ustroju z hormonów, toksycznych metabolitów czy toksyn pokarmowych. W stanie fizjologicznym wątroba jest swego rodzaju „fabryką chemiczną”, ale jeśli zostanie uszkodzona, traci wydolność i spowalnia swoje funkcje fizjologiczne, a jej zdolność do odtruwania organizmu maleje. Zapalenie czy zakażenie wątroby prowadzi do zagrożenia zdrowia lub życia.

Co to jest niewydolność wątroby?

O niewydolności wątroby mówimy wtedy, kiedy jej stan, w wyniku przewlekłych chorób czy zakażenia, nie pozwala na jej prawidłowe (częściowe lub całkowite) funkcjonowanie. Jej podstawowe zadania, takie jak synteza, metabolizm czy filtracja nie są wypełniane, w wyniku czego dochodzi do zmian w ustroju i licznych komplikacji. Niewydolność wątroby dzielimy na dwa rodzaje:

  • przewlekła niewydolność wątroby,
  • ostra niewydolność wątroby.

Przewlekła niewydolność wątroby może być spowodowana zapaleniem wątroby typu B lub C, nadmiernym i długotrwałym spożywaniem alkoholu, marskością wątroby, nadmiernym magazynowaniem i wchłanianiem żelaza (hemochromatozą) oraz niewłaściwym sposobem odżywiania. Z kolei ostra niewydolność wątroby charakteryzuje się tym, że choroba pojawia się nagle i bardzo szybko postępuje. Dochodzi do tego wtedy, kiedy uszkodzenie czynnego miąższu wątroby jest tak silne, że pozostałe, zdrowe komórki wątroby (hepatocyty) nie są w stanie funkcjonować poprawnie. Następstwem może być zaburzenie krzepnięcia, niewydolność nerek czy obrzęk mózgu. Do najbardziej popularnych przyczyn ostrej niewydolności wątroby zaliczamy:

  • zakażenie wirusem HAV, HBV, HDV, HEV, HSV, CMV, EBV, HVZ;
  • niektóre leki spożyte w niewłaściwych ilościach;
  • toksyny roślinne (np. spożycie muchomora sromotnikowego);
  • niewydolność prawokomorową serca;
  • niedokrwienie wątroby (wstrząs);
  • zespół Budd-Chiari;
  • ostre stłuszczenie wątroby;
  • sepsę;
  • autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Niewydolność wątroby – objawy

Wątroba nie jest narządem unerwionym, zatem nawet jeśli jest zakażona lub uszkodzona, nie boli. Jednak zaburzenie jej funkcjonowania wpływa na nieprawidłowe działanie całego organizmu, dlatego można zaobserwować pewne symptomy świadczące o tym, że wątroba jest chora. Przewlekła niewydolność wątroby, która zwykle jest wynikiem innego schorzenia, początkowo może nie dawać żadnych niepokojących sygnałów. 

Dopiero kiedy uszkodzenie jest tak duże, że narząd nie może wykonywać swoich podstawowych funkcji, pojawiają się objawy niewydolności. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy: brak apetytu, spadek wagi, uczucie pełności po jedzeniu, zła tolerancja tłuszczów i alkoholu, ból brzucha (po prawej stronie), wzdęcia, nudności. W dalszych fazach pojawia się żółtaczka, dochodzi do powiększenia wątroby, obrzęków oraz żylaków przełyku i odbytu. O bardzo zaawansowanym stadium niewydolności wątroby świadczy obecność płynu w jamie brzusznej. W najcięższych przypadkach może dojść do śpiączki wątrobowej, a nawet śmierci. Objawy ostrej niewydolności wątroby są bardzo podobne do tych, które występują przy końcowym stadium jej przewlekłej odmiany.

Jak leczyć niewydolność wątroby?

Leczenie niewydolnej wątroby należy w pierwszej kolejności rozpocząć od konsultacji z lekarzem. Czasem wystarczy wyłącznie kuracja farmakologiczna, zmiana diety czy nawyków żywieniowych (przy przewlekłej niewydolności wątroby). W przypadku ostrej niewydolności wątroby konieczna jest przede wszystkim diagnoza przyczyny zatrucia (wirusy, grzyby, leki czy inne toksyny) i wybór odpowiedniego leczenia. 

Na przykład przy zatruciu paracetamolem choremu podaje się n-acetylocysteinę, a przy zatruciu muchomorem sromotnikowym konieczna jest hospitalizacja i dalsze działania jak płukanie żołądka, a nawet postępowanie celem dokonania przeszczepienia nieuszkodzonej wątroby. Leczenie większości przypadków niewydolności wątroby wiąże się z pobytem w szpitalu i stałą kontrolą lekarską, ponieważ choroba może zagrażać zdrowiu i życiu. W w wielu nieodwracalnych, rozległych uszkodzeniach wątroby konieczne jest rozważenie przeszczepu wątroby.

Niewydolność wątroby – profilaktyka

Chociaż wątroba ma silne właściwości regeneracyjne, należy o nią dbać, bo skutki jej chorób mogą być nieodwracalne. Niewydolność wątroby to jedna, ale nie jedyna, choroba tego narządu. Żeby zapobiec tego typu dolegliwościom, warto przestrzegać kilku zasad. Podstawą są: szczepienia, właściwa dieta (zróżnicowana, uboga w tłuszcze i węglowodany), ograniczenie spożycie alkoholu lub jego wyeliminowanie, umiarkowane przyjmowanie leków, właściwa higiena i ostrożność przy wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów upiększających. Należy też pamiętać, że ostra niewydolność wątroby bardzo często spowodowana jest zatruciem muchomorem sromotnikowym. Spożywanie grzybów, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy pewni ich rodzaju, jest bardzo ryzykowne.

Zobacz film: Budowa wątroby. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 28.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej