"Nie każda ósemka jest do usunięcia" - ze stomatologiem rozprawiamy się z mitami o zębach mądrości

Getty Images/ Peter Dazeley

Na temat ósemek krąży od dawna wiele mitów. Czy każdy ząb mądrości trzeba usunąć? Czy ma on rzeczywiście coś wspólnego z ilorazem inteligencji? I jak naprawdę przebiega zabieg ekstraktacji? Wraz ze stomatologiem - Michałem Kozickim - wzięliśmy ten temat pod lupę i sprawdziliśmy, jak wygląda cała prawda o zębach trzecich.

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe zanikają w procesie ewolucyjnym. Nie oznacza to oczywiście, że nasze dzieci nie będą ich już miały, niemniej w perspektywie dłuższego czasu, mogą one całkowicie zaniknąć u człowieka. Dlaczego więc my sami jesteśmy (choć nie wszystkim muszą wybić się ósemki) ich szczęśliwymi posiadaczami? Z punktu widzenia ewolucyjnego chodzi o pokarm, którym kiedyś żywili się nasi przodkowie. Wówczas zęby trzecie były nam niezbędne. Dziś natomiast możemy gryźć jedzenie bez nich.

Przeczytaj też: W jaki sposób szczotkować zęby?

Usunięcie ósemki – kiedy należy to zrobić?

Nasz ekspert zapewnia, że nie każda ósemka jest do usunięcia. Które zatem nadają się do wyrwania? Przede wszystkim te, które sprawiają dolegliwości bólowe – przeważnie spowodowane próchnicą. Tego rodzaju ubytki pojawiają się często na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej – ósemki położone są najdalej i nierzadko mamy problem z porządnym ich wyczyszczeniem. Problematycznie okażą się też ósemki, pojawiające się częściowo. Chodzi o to, że połowa zęba jest widoczna, a druga schowana w kości pod dziąsłem. W takiej sytuacji tworzy się tak zwana kieszeń dziąsłowa, która gromadzi resztki jedzenia. W miejscu tym często wzrasta ciśnienie i to z kolei powoduje ból zęba. Czy istnieją jeszcze jakieś przesłanki do ekstrakcji ósemek? Zdecydowanie tak. Drugim powodem, dla którego warto jest pozbyć się zębów trzecich jest wskazanie ortodontyczne. Dlaczego? Mogą one przesuwać zęby sąsiednie, czyli powodować nierówności naszego uśmiechu. Dentysta zdecyduje się również usunąć zęby trzecie, gdy ich położenie okaże się patologiczne – będą one nachodziły na zęby siódme.

Kiedy ekstrakcja ósemki nie jest konieczna?

Ósemki mogą nam czasem służyć jako filary do uzupełnień protetycznych. Jeśli nie mamy zębów sąsiadujących, a pacjent nie decyduje się na ich uzupełnienie, to nadal może gryźć pokarm swoją ósemką. Poza tym nie usuwamy ósemek, jeśli konsekwencje mogą być poważne. Za przykład może posłużyć ząb zatrzymany głęboko w kości. Znajduje się on praktycznie na samym dole żuchwy i ingerencja może powodować jej złamanie. Nie ma więc sensu usuwać takiej ósemki, bo zazwyczaj jest ona bezobjawowa – wyjaśnia Michał Kozicki, stomatolog.

Czy wyrywanie ósemki boli?

To zadaje prawdopodobnie każdy, kto staje przed zabiegiem ekstrakcji zębów trzecich. Jak brzmi odpowiedź na nie? Cóż, to prawdopodobnie jeden z największych mitów, krążących wokół tego tematu. Nasz ekspert, który ma na swoim koncie nie jedną wyrwaną ósemkę, zapewnia że usuwanie zębów mądrości odbywa się bez bólu. Zabieg ten przeprowadza się bowiem w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dentysta zaznacza jednak, że dolegliwości bólowe mogą pojawić się po usunięciu zęba – w końcu chodzi o zabieg chirurgiczny, a rana która powstała, musi się wygoić.

Usuwanie ósemek – zalecenia po wykonanym zabiegu

O czym trzeba pamiętać po ekstrakcji ósemek? Z całą pewnością o unikaniu spożywania bardzo gorących i twardych posiłków. Kluczowe okaże się także niewystawianie się na słońce i rezygnacja z wysiłku fizycznego. Tych zasad najlepiej trzymać się przynajmniej przed 3 dni od wykonania zabiegu.

Przeczytaj też: Co jeść, aby mieć mocne i zdrowe zęby?

Jak się przygotować do zabiegu usuwania ósemek? Czy prawdą jest, że zęby trzecie psują się częściej? Czy z posiadania ósemek mogą płynąć jeszcze jakieś korzyści? Zachęcamy do posłuchania całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Czy kobieta w ciąży może mieć usuwaną ósemkę?

Wiele mitów krąży również wokół tematu zabiegów dentystycznych w czasie ciąży. Czy można je wykonywać? Owszem, a wyrywanie ósemek nie jest tutaj wyjątkiem. Naturalnie, jeśli planuje się zostanie mamą, lepiej usiąść na fotelu dentystycznym przed ciążą, niemniej jeśli nagle pojawią się problemy bólowe, stomatolog na pewno nie odmówi pomocy. Gdy to możliwe, najlepiej usunąć jest ósemki w drugim trymestrze.

Przeczytaj też: Kobieta w ciąży u stomatologa. Czy może poprosić o znieczulenie?

Data aktualizacji: 20.08.2020,
Opublikowano: 20.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej