Orzechy tygrysie były znane i uprawiane już w czasach starożytnego Egiptu. Należą do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Zawierają duże ilości błonnika pokarmowego usprawniającego pracę przewodu pokarmowego. Stanowią również skarbnicę witamin i minerałów, w tym związków o działaniu przeciwutleniającym.
Orzech tygrysi - co to takiego?
Orzechy tygrysie znane są pod różnymi nazwami: chufa, migdały ziemne, trawa orzechowa. Stanowią one owoce trawiastej rośliny - cibory jadalnej. W rzeczywistości orzechy tygrysie nie są orzechami a bulwami. Mają owalny kształt i brązową, pomarszczoną skórkę, która skrywa biały miąższ. Są niewielkie i charakteryzują się słodkawym, migdałowo-kokosowym smakiem. Orzechy tygrysie występują w rejonach o ciepłym klimacie. Można je spotkać m.in. w południowej Europie oraz w Afryce. Migdały ziemne znane są człowiekowi od tysięcy lat. Uprawiane były już w starożytnym Egipcie, gdzie spożywano je w formie pieczonej, obtoczone w miodzie lub gotowane w piwie.
Orzechy tygrysie - jaką mają wartość odżywczą?
Orzechy tygrysie posiadają wysokie wartości odżywcze. Podstawowym składnikiem odżywczym występującym w migdałach ziemnych są węglowodany, a dokładnie skrobia (28%). Orzechy tygrysie w 20% złożone są z tłuszczu i 7-8% z białka. Są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6, a także licznych witamin i minerałów. Migdały ziemne dostarczają m.in. witaminy C, E, które należą do związków o właściwościach przeciwutleniających. Zawierają również magnez, potas, żelazo, mangan, cynk i miedź. Cennym składnikiem występującym w składzie orzechów tygrysich jest błonnik pokarmowy. W 100 g orzechów znajduje się ponad 21 g tego związku. Owoce cibory jadalnej posiadają wysoką wartość energetyczną, podobnie jak inne rodzaje orzechów. W świeżych migdałach ziemnych znajduje się około 273 kcal na 100 g, natomiast w suszonych - 429 kcal/100 g.
Polecamy: Różne rodzaje orzechów - czy znasz je wszystkie? Właściwości odżywcze
Orzechy tygrysie - właściwości zdrowotne
Orzechy tygrysie są cenione nie tylko za unikalny smak i wysokie wartości odżywcze, ale również za liczne właściwości zdrowotne i lecznicze. Stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego, który działa prozdrowotnie na pracę przewodu pokarmowego. Migdały ziemne przyczyniają się głównie do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Błonnik pokarmowy pobudza procesy trawienne, przyspiesza przemianę materii oraz reguluje rytm wypróżnień. Wspomaga profilaktykę zaburzeń gospodarki węglowodanowej oraz nadwagi i otyłości. Orzechy tygrysie przynoszą szybkie uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu między posiłkami. W składzie migdałów ziemnych znajdują się związki przeciwutleniające, które wspomagają pracę układu immunologicznego i wzmacniają odporność. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C i E, hamują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych.
Dzięki temu opóźniają procesy starzenia się komórek organizmu oraz chronią przed różnymi chorobami, m.in. układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, nowotworami, cukrzycą i wieloma innymi. Związki obecne w orzechach tygrysich regulują poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu przeciwdziałają miażdżycy i chorobom serca (m.in. chorobie niedokrwiennej mięśnia sercowego, zawałom serca). Przyczyniają się także do utrzymania prawidłowej wartości ciśnienia tętniczego krwi. Orzechy tygrysie, podobnie jak oliwa z oliwek, dostarczają jednonienasyconych kwasów tłuszczowych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdziałających powstawaniu komórek nowotworowych. Migdały ziemne obniżają poziom glukozy we krwi zapobiegając jej gwałtownym skokom, co jest ważne szczególnie u osób z cukrzycą. Orzechy tygrysie posiadają właściwości hamujące działanie bakterii chorobotwórczych, np. Salmonelli. W medycynie naturalnej krajów Afryki i Ameryki Południowej są wykorzystywane jako środek na gorączkę i ospę. Horchata de chufa, czyli napój przygotowywany z orzechów tygrysich stosowany jest w leczeniu biegunek. Przynosi również orzeźwienie i dodaje energii, dlatego często spożywany jest w letnie dni.
Orzechy tygrysie - jak jeść?
Orzechy tygrysie mogą być jedzone w postaci surowej lub po obróbce termicznej. Poddawane są m.in. gotowaniu, pieczeniu i prażeniu z cukrem. Przed jedzeniem surowych migdałów ziemnych najlepiej jest je namoczyć przez kilka godzin w wodzie. Na bazie orzechów tygrysich przygotowuje się mleko roślinne oraz bezglutenową mąkę, którą można wykorzystać do wyrobu ciasteczek, babeczek, pieczywa, placków czy naleśników. Ziarno orzechów tygrysich znajduje zastosowanie jako przynęta m.in. na karpie. Przygotowanie orzechów tygrysich w formie przynęty nie jest trudne. Migdały chufa należy wymoczyć w wodzie, najlepiej przez 24-48 h. Następnie dodaje się do nich cukru i gotuje przez co najmniej 1h. Tak przyrządzone mają intensywny słodko-orzechowy smak.
Czy znacie polskie superfood? Zobaczcie, jakie rośliny dostępne w Polsce bez problemu mają niesamowite właściwości zdrowotne: