Ortoptysta – czym się zajmuje? Na czym polega badanie?

ER Productions Limited/getty images

Ortoptysta to osoba, której specjalnością jest diagnozowanie i rehabilitacja zaburzeń widzenia obuocznego i prawidłowego postrzegania. Do poradni najczęściej zgłaszają się pacjenci z zezem lub niedowidzeniem. Leczenie wad odbywa się przy pomocy indywidualnie dobranych ćwiczeń ortoptycznych.

Ortoptysta ściśle współpracuje z lekarzem okulistą przy diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji dorosłych i dzieci z problemami takimi, jak niedowidzenie, uciekanie oka, zez, zaburzenia akomodacji, nieprawidłowa zbieżność oczu i zaburzenia widzenia stereoskopowego. Do specjalisty mogą zgłaszać się również pacjenci, którzy mają problemy z czytaniem lub wymagają rehabilitacji po zabiegu chirurgicznym w obrębie gałki ocznej. Ortoptysta pracuje w poradni leczenia zeza i niedowidzenia, przychodni okulistycznej oraz gabinecie ortoptycznym. Badanie odbywa się bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub prywatnie.

Czym jest ortoptyka?

Ortoptyka to dziedzina okulistyki, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń widzenia obuocznego oraz widzenia przestrzennego (stereoskopowego). Terapia polega na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń ortoptycznych, które powinny stanowić integralną część specjalistycznego leczenia okulistycznego rozpoznanych wad.

Kim jest i czym zajmuje się ortoptysta?

Ortoptysta to specjalista zajmujący się ortoptyką. Do jego zadań należy badanie, diagnozowanie, rehabilitowanie i usprawnianie narządu wzroku u osób, u których występują trudności w prawidłowym widzeniu, współpracy obu gałek ocznych lub zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej. Ortoptysta prowadzi terapię u dzieci i dorosłych w następujących przypadłościach:

  • zez i uciekanie oka,
  • niedowidzenie,
  • osłabione widzenie obuoczne,
  • nieprawidłowa akomodacja (problemy z uzyskiwaniem ostrości przedmiotów, które znajdują się daleko lub blisko),
  • zaburzenia fiksacji,
  • zaburzenia widzenia stereoskopowego.

Ortoptystą może zostać każda osoba, która ma wykształcenie minimum średnie i ukończyła szkołę policealną (publiczną lub prywatną) w zawodzie ortoptysta. Nauka kończy się egzaminem państwowym potwierdzającym zdobyte w ciągu 2 lat umiejętności teoretyczne i praktyczne. Absolwent jest przygotowany do takich zadań, jak:

  • wykonywanie badań ortoptycznych i okulistycznych,
  • dobieranie pomocniczego sprzętu optycznego,
  • prowadzenie indywidualnie dobranych ćwiczeń ortoptycznych,
  • podejmowanie działań profilaktycznych,
  • współpraca z okulistą i innymi członkami zespołu medycznego,
  • komunikacja i praca z pacjentem w każdym wieku.

W Polsce zawód ortoptysta powstał w 1979 roku.

Badanie ortoptyczne

Badanie ortoptyczne jest przeprowadzane u każdego pacjenta, który zgłasza się do poradni leczenia zeza i niedowidzenia lub gabinetu ortoptycznego. W ramach diagnostyki wykonuje się następujące badania:

  • ostrości wzroku,
  • akomodacji i konwergencji,
  • ruchomości gałek ocznych,
  • koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • widzenia stereoskopowego,
  • korespondencji siatkówkowej,
  • poszczególnych stopni widzenia obuocznego,
  • rozstawu źrenic,
  • określenie kąta zeza.

W ramach badania ortoptycznego można wykonać również ocenę dna oka, pola widzenia, ruchów oczopląsowych oraz ciśnienia śródgałkowego. Wszystkie te testy są przydatne w postawieniu prawidłowej diagnozy, ustaleniu planu leczenia oraz monitorowaniu skuteczności terapii.

Kiedy zgłosić się do ortoptysty?

Do ortoptysty może zgłosić się każda osoba dorosła, u której wystąpiły jakiekolwiek zaburzenia związane z widzeniem obuocznym (m.in. dwojenie obrazu, brak ostrości, trudności z określeniem odległości, częste łzawienie oczu). Badaniu ortoptystycznemu powinny zostać poddane także dzieci, u których rodzice zaobserwowali:

  • mrużenie oczu lub przymykanie jednego oka podczas patrzenia na konkretny przedmiot,
  • zezowanie jednego oka,
  • opadanie górnej powieki,
  • przechylanie głowy na bok,
  • trudności w czytaniu i pisaniu,
  • podchodzenie blisko telewizora lub przybliżanie przedmiotów do oczu.

Do poradni ortoptycznej kierowane są również osoby, które przeszły zabieg chirurgiczny w na gałce ocznej i wymagają rehabilitacji lub usprawnienia narządu wzroku.

Ćwiczenia ortoptyczne

Ćwiczenia ortoptyczne są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Odbywają się w gabinecie pod okiem specjalisty oraz w domu. Ich celem jest usprawnienie narządu wzroku, wzmocnienie mięśni oka, poprawa widzenia, a także rozwój i rehabilitacja nieprawidłowych funkcji wzrokowych. Systematycznie wykonywane ćwiczenia ortoptyczne pozwalają osiągnąć bardzo dobre efekty terapeutyczne.

Ćwiczenia ortoptyczne to bezinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna metoda leczenia. Podczas terapii wykorzystuje się specjalne tablice okulistyczne, przedmioty wymagające skupienia wzroku, a także gry i karty edukacyjne, które ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i koncentrację. Stopień trudności ćwiczeń jest dostosowany do możliwości i wieku pacjenta.

Zobacz film: Jak utrzymać wzrok w dobrej formie?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120000184/O/D20120184.pdf, [dostęp: 20.08.2019].

2. Standard badań ortoptycznych Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego im. prof. K. Krzystkowej, http://pto-ipkk.pl/standard-badan/, [dostęp: 20.08.2019].

Data aktualizacji: 22.10.2020,
Opublikowano: 22.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej