Opuchnięte oczy i inne objawy alergii – jak rozpoznać i leczyć?

Fot: LeslieLauren / gettyimages.com

Opuchnięte oczy mogą być objawem różnych chorób oczu, jednak pewne objawy alergii pozwalają odróżnić alergiczne zapalenie spojówek od innych schorzeń. Główną metodą leczenia są leki przeciwhistaminowe podawane w formie kropli do oczu.

Alergia oczu to bardzo częsty rodzaj alergii. Opuchnięte oczy, zaczerwienienie, swędzenie, to główne objawy alergicznego zapalenia spojówek, czyli stanu zapalnego cienkich błon stanowiących zewnętrzną powierzchnię gałki ocznej w efekcie kontaktu z alergenem.

Przyczyny opuchniętych oczu w alergicznym zapaleniu spojówek

Na skutek kontaktu z alergenem organizm człowieka może zacząć wytwarzać przeciwciała grupy IgE przez wyspecjalizowane komórki zapalne. W oczach obecne są komórki tuczne, które pod wpływem tych przeciwciał wydzielają duże ilości histaminy. Poza komórkami tucznymi również inne komórki zapalne w organizmie zaczynają wydzielać substancje odpowiedzialne za zaczerwienienie i opuchnięcie oczu, a także pieczenie, swędzenie czy łzawienie.

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Alergiczne zapalenie spojówek dzieli się na:

  • ostre – nagle dochodzi do pojawienia się objawów alergii i opuchnięcia oczu, np. po kontakcie ze zwierzęciem, na którego sierść jest dana osoba uczulona. Reakcja jest natychmiastowa, ale podobnie szybko ustępuje. Objawy alergii znikają maksymalnie do 48 godzin,
  • sezonowe – objawy alergii związane są z okresem pylenia roślin, czyli pojawiają się sezonowo, w konkretnych miesiącach w roku,
  • przewlekłe (przetrwałe) – jest to alergia na czynniki zewnętrzne oddziałujące na daną osobę cały czas. Zazwyczaj nie ma tak wyraźnej opuchlizny oczu czy mocno nasilonych objawów towarzyszących. Zaostrzenia mogą zostać wywołane bezpośrednim, bliższym kontaktem z alergenem czy innymi czynnikami drażniącymi, jak np. dym papierosowy czy monitor komputera.

Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje u dzieci i młodych dorosłych.

Objawy alergii oczu

Opuchnięcie oczu, zaczerwienienie spojówek to objawy wielu schorzeń oczu. Aby odróżnić alergiczne zapalenie spojówek od innych schorzeń, czasami wystarczy wywiad i podanie przez chorego objawów towarzyszących, typowych bardziej dla alergii niż dla innych chorób oczu. Jednym z takich objawów jest swędzenie. Rzadko kiedy alergiczne zapalenie spojówek oczu przebiega bez świądu. Inne objawy, jak uczucie piasku w oku, zaczerwienienie, pieczenie bądź ból, mogą wskazywać raczej na etiologię zapalną niż alergiczną. Bardzo często w przypadku alergii opuchlizna oczu jest w miarę symetryczna.

Rzadko objawy alergii występują tylko w jednym oku. Częściej może się zdarzyć, że w jednym oku są one po prostu bardziej nasilone, jeśli np. osoba przetarła je dodatkowo zabrudzoną ręką. W przypadku alergii oczu pojawiają się bardzo często również łzawienie i światłowstręt, czyli nadwrażliwość na światło.

Zobacz film: Typy alergii. Źródło: 36,6.

Opuchnięte oczy i objawy alergii – co robić?

Jeśli znany jest czynnik wywołujący objawy alergii, należy koniecznie go wyeliminować. Jeśli np. idziemy z dzieckiem do kogoś, kto ma w domu kota, a dziecko do tej pory nie miało z tym zwierzęciem kontaktu, obserwujemy, że zaczynają mu puchnąć oczy, dziecko zaczyna je pocierać na skutek swędzenia, oznacza to, że ma alergię. Wtedy konieczne jest odizolowanie go od czynnika alergizującego. Dużo trudniejsze jest to w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego czy pyłki. Czasem czynnik alergiczny przez dłuższy czas nie zostaje zidentyfikowany. Kiedy dojdzie do zaczerwienienia i opuchnięcia oczu bądź innych objawów alergii, koniecznie należy przemyć oczy chłodną wodą. Najlepiej byłoby w tym celu użyć także preparatów sztucznych łez czy soli fizjologicznej. Dużą ulgę w świądzie bądź pieczeniu oczu przynoszą chłodne okłady.

Rozpoznanie alergicznego zapalenia spojówek

Najczęściej sam wywiad pozwala na określenie, jaki alergen wywołał objawy ze strony oczu. Jednak, jak wcześniej wspomniano, niekiedy przetrwałe zapalenie spojówek o łagodnym przebiegu może stanowić problem w określeniu przyczyny objawów alergii. Kieruje się wtedy osobę z objawami alergii do alergologa, który poprzez wykonanie testów skórnych określa czynnik wywołujący alergiczne zapalenie spojówek oka.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek oka konieczne jest przede wszystkim unikanie alergenów wywołujących objawy alergii. Choć oczywiście czasami jest to niemożliwe (alergia na pyłki czy roztocza kurzu domowego). Doraźna pomoc polega na przemywaniu oczu solą fizjologiczną i preparatami sztucznych łez. Dostępne są także specjalne maści do oczu.

Lekarz przepisuje zazwyczaj krople do oczu mające na celu obkurczyć naczynia krwionośne spojówek, a także zawierające leki przeciwhistaminowe. Te pierwsze powinny być jednak stosowane wyłącznie doraźnie i nie dłużej niż przez 2 tygodnie. Są osoby, dla których krople do oczu nie są pożądaną metodą leczenia, tym bardziej jeśli objawy wymagają częstego wkraplania leku. Alternatywę stanowią środki doustne, choć ich wadami są zdecydowanie późniejsze działanie niż w przypadku preparatów podawanych miejscowo, większe efekty ogólnoustrojowe i działania uboczne. Możliwe jest również rozpoczęcie leczenia odczulającego, szczególnie w przypadku alergii przetrwałych na alergeny, których nie da się wyeliminować.

zobacz film: Jak powinniśmy dbać o nasze oczy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 22.10.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Z Sarzyna 12.09.2021r.

U mnie puchnie oko raz na trzy lata. W tej chwili mnie piecze czuje ze rano jak się obudzę to będzie opuchnięte. Raz na trzy lata pojawia się na ciele wysypka Komarowa. Nasila się w nocy. Potem znika

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej