Opryszczka wargowa – skąd się bierze i jak skutecznie z nią walczyć?

Zobacz film: Opryszczka wargowa - objawy i skąd się bierze? Źródło: 36,6

Opryszczka wargowa, popularnie zwana zimnem, wywoływana jest przez wirusa HSV1. Typowa dla przypadłości zmiana skórna tworzy się w obrębie ust, ale nie tylko. Opryszczka może pojawić się także w nosie czy na brodzie. Jak sobie z nią poradzić i czy można się jej pozbyć raz na zawsze?

Opryszczka to choroba wirusowa. Każdy kto raz złapał HSV1 musi się liczyć z tym, że zimno będzie wracało. Dopóki układ odpornościowy działa jak należy wirus pozostaje uśpiony. Niestety nawet niewielkie osłabienie może sprawić, że problem powróci. Zdaniem badaczy aż 80 proc. z nas nosi w sobie wirusa HSV1.

Do najbardziej charakterystycznych objawów opryszczki należą swędzenie oraz pieczenie. Bardzo często skóra w miejscu, w którym tworzy się opryszczka jest napięta i zaczerwieniona. Po kilku dniach pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Po upływie tygodnia pękają i tworzą bolesne nadżerki.

Wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Tym samym rozdrapanie pęcherza może sprawić, że przeniesie się na inną część ciała. Czasem zdarza się, że wirus trafia do oczu czy jamy ustnej. Tym samy jeśli mamy zaplanowaną wizytę u dentysty czy kosmetyczki, a na skórze rozwija się opryszczka należy ją odwołać.

Wirusem można się zakazić poprzez pocałunek czy używanie kubka, z którego korzystała osoba zakażona. Uważać trzeba także na testery szminek czy pomadek.

Opryszczka wargowa – jak ją leczyć?

Mimo że wirus odpowiedzialny za rozwój opryszczki znany jest medycynie od dawna, to nie ma na niego skutecznego leku. Dlatego jedyne co można zrobić to stosować leczenie objawowe. Po co sięgnąć? Dobrym pomysłem będzie użycie pasty do zębów. Choć nie przyspiesza gojenia to działa ściągająco i wysuszająco. Można także sięgnąć po miód, który działa przeciwzapalnie. Dobry rozwiązaniem będą także okłady z herbaty. Zawarta w niej teina pomaga zwalczyć wirusa.

Zdarzają się jednak sytuacje, że domowe sposoby okazują się nieskuteczne. Wtedy konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Mimo że opryszczka sama w sobie nie jest groźną dolegliwością to w przypadku małych dzieci i osób starszych może wywołać bardzo groźne powikłania. Tym samym nigdy nie należy jej ignorować.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o leczeniu opryszczka? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Opryszczka wargowa - jak z nią walczyć, leczenie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 08.01.2020,
Opublikowano: 19.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej