Opony mózgowe – budowa, funkcja, przyczyny i objawy schorzeń

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Opony mózgowe (a w zasadzie mózgowo-rdzeniowe) to struktury otaczające mózgowie i rdzeń kręgowy. Chronią delikatne tkanki ośrodkowego układu nerwowego przed urazami i izolują przed wpływem środowiska zewnętrznego. Ich schorzenia mogą być niebezpieczne dla życia.

Opony mózgowo-rdzeniowe to trzy warstwy błon łącznotkankowych, które stanowią zewnętrzne otoczenie mózgowia. Płyn mózgowo-rdzeniowy nie tylko zapewnia tkance nerwowej ochronę mechaniczną, ale również transportuje tlen, substancje odżywcze i produkty przemiany materii. Zapalne choroby opon to najczęstsza i zarazem bardzo niebezpieczna grupa schorzeń.

Opony mózgowe – budowa

Opony mózgowo-rdzeniowe to trzy warstwy tkanki łącznej włóknistej, które tworzą osłonę dla tkanki nerwowej w obrębie czaszki i kanału kręgowego. W jej wnętrzu znajdują się mózgowie, rdzeń kręgowy i początkowe odcinki nerwów, które z niego wychodzą. Najbardziej wewnętrzną część stanowi opona miękka, bezpośrednio przylegająca do mózgowia. W jej obrębie znajdują się liczne naczynia krwionośne. Jest ona pewnego rodzaju zrębem kształtującym i podtrzymującym struktury ośrodkowego układu nerwowego. Druga warstwa to nieunaczyniona pajęczynówka. Zewnętrzna opona to opona twarda. W warunkach normalnych przylega z jednej strony do wewnętrznej powierzchni kości czaszki i kanału kręgowego, a z drugiej – do zewnętrznej powierzchni pajęczynówki.

Przestrzeń pomiędzy oponami miękką i pajęczą jest wypełniona płynem mózgowo- rdzeniowym. Tworzy się on w komorach bocznych mózgu jako przesącz osocza, wypełnia przestrzeń podpajęczynówkową i wchłania się głównie w ziarnistościach opony pajęczej. Jego znaczenie dla mózgu i rdzenia kręgowego to:

  • ochrona mechaniczna przed wstrząsami i urazami,
  • izolowanie mózgu od wpływów środowiska zewnętrznego i niepożądanych czynników przenoszonych z krwią (np. bakterie, wirusy, niektóre substancje chemiczne, toksyny, część leków),
  • przenoszenie substancji odżywczych i tlenu,
  • kompensowanie niewielkich zmian objętości mózgowia w zamkniętej przestrzeni mózgoczaszki.

Tzw. worek oponowy wypełniony płynem mózgowo-rdzeniowym sięga w kanale kręgowym od podstawy czaszki aż do poziomu najniższych kręgów lędźwiowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak zbudowany jest mózg

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6,

Choroby opon mózgowo-rdzeniowych – przyczyny i rodzaje

Najczęstsze i najbardziej istotne z punktu widzenia klinicznego choroby opon mózgowo-rdzeniowych to procesy zapalne. Mogą być one wywołane przez wiele czynników etiologicznych:

  • zakażenia bakteryjne (meningokoki, gonokoki, bakterie boreliozy, gruźlicy),
  • zmiany związane z osiedleniem się pasożytów i ich larw w mózgu,
  • reakcje autoimmunologiczne.

Inną grupę schorzeń stanowią nowotwory. Z tkanki łącznej opon mogą wywodzić się (zwykle łagodne) oponiaki. Nacieki innych nowotworów pojawiają się w okolicach opon głównie jako przerzuty, choć mogą również być skutkiem guzów pierwotnych pochodzenia nerwowego lub naczyniowego.

Choroby opon mózgowo-rdzeniowych – objawy

Początkowy przebieg chorób zapalnych opon mózgowo-rdzeniowych jest niespecyficzny. Oprócz symptomów paragrypowych (gorączka, bóle mięśni, osłabienie) składają się na nie bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty. W cięższych stanach pojawiają się zaburzenia świadomości i oddychania oraz typowe objawy oponowe, takie jak sztywność karku (niemożność dotknięcia brodą mostka), wymuszona pozycja leżąca z odchyloną ku tyłowi głową oraz towarzyszące zginaniu szyi podciąganie kończyn dolnych w kolanach. Objęcie przez proces chorobowy okolicznej tkanki mózgowej może powodować neurologiczne objawy ogniskowe, niedowłady lub porażenia połowicze, napady padaczki.

Objawy oponowe pojawiają się (choć z kilkugodzinnym opóźnieniem) również w przebiegu krwawienia podpajęczynówkowego (wynikającego najczęściej z pęknięcia tętniaka jednego z naczyń podstawy mózgu). W przypadku tego schorzenia pierwszym i dominującym symptomem jest niezwykle silny, nagły ból głowy, obok którego rozwijają się zaburzenia świadomości i opisane już wcześniej objawy ciasnoty śródczaszkowej i obrzęku mózgu.

Oponiak może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo. Dopiero gdy osiągnie pewną wielkość i uciska na pobliską tkankę mózgową, wywołuje zależne od lokalizacji problemy neurologiczne lub napady padaczki.

Co wiesz o mózgu?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Opony mózgowo-rdzeniowe – badanie

Ocena anatomii opon mózgowo-rdzeniowych i przestrzeni podpajęczynówkowej to przede wszystkim domena badań obrazowych (tomografii komputerowej – CT oraz rezonansu magnetycznego – NMR). U niemowląt wstępnej oceny ośrodkowego układu nerwowego można dokonać również w trakcie ultrasonografii przezciemiączkowej. Rozpoznaniu stanów zapalnych, krwawień podpajęczynówkowych i nowotworów służy również badanie płynu mózgowo-rdzeniowego pozyskanego z nakłucia lędźwiowego (punkcji). Wyniki badań są rozpatrywane przez specjalistów po ocenie wywiadu i stanu klinicznego chorego (uwzględniającej konsultację neurologiczną i okulistyczną).

Choroby opon mózgowo-rdzeniowych – leczenie

Stany zapalne opon mózgowo-rdzeniowych oraz krwawienia podpajęczynówkowe wymagają intensywnego leczenia w warunkach szpitalnych. Mimo złożonego, specjalistycznego postępowania pewna część zachorowań kończy się śmiercią, a u osób wyleczonych często obserwuje się, przemijające lub pozostające na stałe, ubytkowe objawy neurologiczne.

W przypadku oponiaka (będącego najczęściej guzem łagodnym) o sposobie postępowania decyduje stan neurologiczny chorego. Przypadki bezobjawowe kwalifikuje się często do obserwacji, choć jeśli wzrost jest szybki lub guz nacieka okoliczne struktury kostne, postępowaniem z wyboru jest operacyjne usunięcie zmiany chorobowej.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 27.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Stwardnienie rozsiane (SM): przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie i sposoby leczenia

Stwardnienie rozsiane jest zapalną chorobą ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Charakteryzuje się ona przebiegiem wielofazowym o różnym natężeniu objawów chorobowych. Wśród najczęstszych symptomów stwardnienia rozsianego można wymienić: ogólne osłabienie organizmu, problemy z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia czucia w kończynach dolnych i górnych.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej