Operacja żylaków – wskazania, przebieg i rekonwalescencja 

Fot. Fertnig / Getty Images

Operacja żylaków pozwala na uzyskanie znaczącej poprawy wyglądu kończyn dolnych, a przede wszystkim na skorygowanie nieprawidłowości krążenia żylnego w ich obrębie oraz zlikwidowanie dolegliwości. Celem uzyskania pełnego efektu leczniczego należy wdrożyć właściwe postępowanie pooperacyjne.

Operacja żylaków może być przeprowadzona różnymi technikami. Niezależnie od zastosowanej metody, chory musi uzyskać informację, jak dbać o nogę po operacji żylaków, i stosować się do tych zaleceń.

Żylaki kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych powstają, gdy dochodzi do zastoju żylnego. Dzieje się tak najczęściej w obrębie naczyń goleni (zwanej również podudziem), w dole podkolanowym oraz (rzadziej) na powierzchni uda. Najczęstsze objawy to obrzęki i uczucie ciężkości nóg oraz bóle i skurcze pojawiające się przede wszystkim po dłuższym staniu lub siedzeniu w niewygodnej pozycji. Na kończynach dolnych stwierdza się nieprawidłowe, miejscowe, wężowate rozszerzenia oraz zmiany w przebiegu żył podskórnych. W trakcie badania chorego w pozycji stojącej wypełniają się one znaczą ilością krwi, tworząc dodatkowo defekt kosmetyczny. Bezpośrednią przyczyną jest niewydolność zastawek żylnych i wsteczny przepływ krwi (tzw. refluks).

Żylaki relatywnie często ulegają stanom zapalnym (z silną bolesnością, zaczerwienieniem i obrzękiem) oraz urazom, które mogą doprowadzić do krwawienia. Ponieważ żylakowate naczynie słabo się obkurcza, krwotok nie ma zwykle tendencji do samoistnego, szybkiego ustania.

Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Zachowawcze metody leczenia żylaków nóg

Żylaki nóg w pierwszej fazie choroby leczy się zachowawczo. Zalecenia dla pacjentów obejmują:

  • zakaz chodzenia w obcisłej odzieży, upośledzającej krążenie w okolicach kolan i pachwin,
  • unikanie długotrwałego stania,
  • ograniczanie czasu siedzenia z podkurczonymi lub zwisającymi z krzesła bez podparcia kończynami,
  • zalecenie wykonywania regularnych spacerów i ćwiczeń mięśni kończyn dolnych,
  • odpoczynek w pozycji siedzącej lub leżącej z uniesionymi lekko nogami,
  • stosowanie odpowiednio dobranych pończoch uciskowych, które zapobiegają wypełnianiu się i rozszerzaniu się naczyń żylnych,
  • zmniejszenie ewentualnej nadwagi.

PolecamyDiagnostyka żylaków

Operacja żylaków

Operacja żylaków ma na celu usunięcie zmian chorobowych. Najczęściej wykonywane zabiegi to flebektomia (lub mikroflebektomia), stripping żył powierzchownych kończyn dolnych (varicektomia) oraz zabiegi laserowe.

Flebektomia to zabieg miejscowego wycięcia poszczególnych żylaków. Stosuje się go w sytuacji, gdy widoczne zmiany są nieliczne i nie widać dużej progresji choroby w innych miejscach. Operację wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dbając o to, by wykonywane na skórze cięcia były jak najmniejsze i nie pozostawiały widocznych blizn.

Varicektomia to usunięcie zmienionych żylakowato żył powierzchownych na dłuższym odcinku. Może on w przypadku żyły odpiszczelowej obejmować nawet całą długość – od kostki przyśrodkowej do pachwiny. Do żyły wprowadza się specjalny cewnik (tzw. stripper), który pozwala na „wyciągnięcie” całej żyły przez niewielkie nacięcie w pobliżu jej końca (przypomina to przewlekanie ręką rękawa na drugą stronę). W trakcie zabiegu oddziela się miejscowo i podwiązuje większe boczne naczynia żylne.

Laserowa operacja żylaków (EVLT) to metoda, której efekt jest podobny do varicektomii, jednak sam zabieg jest mniej obciążający. Za pomocą sondy wprowadzonej do żyły dokonuje się miejscowego uszkodzenia (oparzenia) ściany naczynia termicznym promieniowaniem laserowym. Powoduje to zapalenie żyły, zmiany zarostowe, ustanie przepływu i nawet całkowity zanik naczynia. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym.

Polecamy: Klejenie żylaków. Na czym polega metoda leczenia żylaków?

Postępowanie i zalecenia po operacji żylaków

To, jak wygląda noga po operacji żylaków, jak długo boli i jakie są zalecenia, zależy od zastosowanej metody leczenia. Typowym zjawiskiem jest występowanie obrzęku, niewielkiego stanu zapalnego, na nodze mogą pojawiać się siniaki – szczególnie po operacji żylaków metodą strippingu. Aby nie dopuścić do wynaczynienia się większej ilości krwi i powiększenia obrzęków, tuż po zabiegu stosuje się pończochy uciskowe lub bandażowanie nóg.

Po operacji żylaków ważne jest unoszenie kończyn dolnych, gdy chory znajduje się w pozycji leżącej lub siedzącej. Jednocześnie pacjenta jak najwcześniej uruchamia się, gdyż praca mięśni kończyn dolnych ułatwia przepompowywanie krwi w głębokich naczyniach żylnych i zapobiega zastojowi. Należy również prowadzić w tym czasie profilaktykę przeciwzakrzepową. Działania te pozwalają na uniknięcie powikłań po operacji żylaków.

Operacja żylaków – rekonwalescencja

Podstawowa rekonwalescencja i zwolnienie lekarskie po operacji żylaków mogą trwać od kilku dni (przy zabiegach laserowych) do kilku tygodni. Całkowita przebudowa tkanek trwa 6–12 miesięcy, jednak ograniczenia w chodzeniu czy nawet bieganiu mogą być przez lekarza zniesione o wiele szybciej. Chory powinien stosować dobrane przez specjalistę sprężyste pończochy uciskowe. Są one o wiele lepszym rozwiązaniem niż bandażowanie nóg. Zastosowanie odpowiedniego modelu pończoch pozwala na dobór siły ucisku tak, by nie wypełniały się przestrzenie i naczynia podskórne, a jednocześnie by krew mogła odpływać naczyniami głębokimi. Siła, z jaką wykonuje się bandażowanie, jest za każdym razem inna i warunki krążenia krwi w kończynach dolnych mogą się niekorzystnie zmienić. Chorego obowiązuje też przestrzeganie do zaleceń stosowanych w przypadku zachowawczego leczenia żylaków.

Data aktualizacji: 15.01.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej