Operacja zmniejszenia żołądka obniża ryzyko raka trzustki – wynika z najnowszych badań

Peter Dazeley/getty images

Otyłość i cukrzyca to dwa znaczące czynniki ryzyka raka trzustki, ponieważ przyczyniają się do przewlekłego stanu zapalnego. Naukowcy wykazali, że chirurgiczne leczenie otyłości to realny sposób na zmniejszenie ryzyka raka trzustki u osób otyłych i chorych na cukrzycę.

Lekarze powinni rozważyć operację bariatryczną u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i otyłość, tak by zmniejszyć ryzyko i obciążenie rakiem trzustki – zwracają uwagę autorzy badań, które zostały zaprezentowane podczas światowego, trwającego tydzień multidyscyplinarnego kongresu gastroenterologicznego w Wiedniu (UEG Week 2020 Virtual).

Cukrzyca i otyłość a rak trzustki

Blisko 20-letnia analiza wykazała, że otyli pacjenci zmagający się dodatkowo z cukrzycą byli znacznie mniej narażeni na raka trzustki, jeżeli przeszli operację bariatryczną.

Przypomnijmy, że do chirurgii bariatrycznej kwalifikują się osoby, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 40, czyli tzw. otyłość olbrzymią, lub powyżej 35. Dodatkowo cierpią na schorzenia będące powikłaniem otyłości w tym na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, zmiany zwyrodnieniowe stawów.

Otyłość i cukrzyca to dwa znaczące czynniki ryzyka raka trzustki. Tkanka tłuszczowa uwalnia nadmiar hormonów i przyczynia się do przewlekłego stanu zapalnego. We wcześniejszych badaniach wykazano, że operacja bariatryczna pomaga kontrolować poziom cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Natomiast nasze badania pokazują, że ta operacja jest realnym sposobem na zmniejszenie ryzyka raka trzustki w tej rosnącej grupie ryzyka

– powiedział główny autor badań, dr Aslam Syed z Allegheny Health Network, Division of Gastroenterology w Pittsburghu w USA.

Odkrycie to jest szczególnie aktualne i ważne, ponieważ coraz więcej osób cierpi na cukrzycę, otyłość i raka trzustki.

Rak trzustki - jak często występuje?

W przypadku raka trzustki liczba zachorowań w UE w latach między 1990-2016 r na wzrosła aż o 5 proc. Co więcej szacuje się, że w najbliższej przyszłości nowotwór trzustki stanie się drugą najczęstszą przyczyną zgonów.

Według prognoz, w 2020 r. w całej Europie z powodu tej choroby umrze łącznie 46 200 osób. Dla porównania w 2015 roku na raka trzustki zmarło 42 200 osób. Co powoduje częstsze zachorowania na raka trzustki? Uważa się, że przyczyna jest coraz większa liczba osób otyłych cukrzycę typu 2. Szacuje się, że ponad połowa (52 proc.) dorosłej populacji UE ma nadwagę lub otyłość, przy czym coraz częściej występuje ona u dzieci.

Rak trzustki – cichy zabójca

Rak trzustki bywa bardzo często nazywany „cichym zabójcą”. Dlaczego? Choroba daje niejasne objawy, które obejmują ból pleców, żołądka, żółtaczkę czy niewyjaśnioną utratę wagi. Są to objawy trudne do szybkiego zidentyfikowania, co utrudnia wczesne diagnozowanie nowotworu trzustki.

Średni czas przeżycia od postawienia diagnozy jest krótki, trwa zaledwie 4,6 miesiąca. Tylko 3 proc.  pacjentów przeżywa dłużej niż pięć lat

– mówi autor badań dr Syed.

Według naukowca lekarze powinni rozważyć operację bariatryczną u pacjentów z zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak cukrzyca i otyłość, aby zmniejszyć ryzyko i obciążenie rakiem trzustki.

Zobacz film: Na czym polega operacja bariatryczna?

źródło: x-news

źródło: www.eurekalert.org/

Data aktualizacji: 13.10.2020,
Opublikowano: 13.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej