Operacja bariatryczna u dziecka. Kiedy należy ją wykonać?

Zobacz film: Operacja bariatryczna - nadzieja dla nastolatków z otyłością olbrzymią Źródło: Dzień Dobry TVN

Otyłość to choroba, która coraz częściej dotyka także dzieci. W skrajnych przypadkach, kiedy zmiana diety i aktywność fizyczna nie przynoszą rezultatów, u dzieci wykonuje się operację bariatryczną.

Z otyłością - praktycznie od najmłodszych lat - zmaga się Natalia. Dziewczyna mimo stosowania licznych diet nie mogła trwale zredukować masy ciała. Aby dać jej szansę na normalne życie, a przede wszystkim odzyskać zdrowie, lekarze zdecydowali się wykonać u Natalii operacje bariatryczne. Zabieg wykonali u niej specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. W Polsce tego rodzaju operacje u dzieci wykonuje jeszcze jeden ośrodek - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Po pół roku od zabiegu dziewczyna straciła już 26 kilogramów! Jak Natalia czuje się po operacji? Dowiecie się tego z powyższego filmu!

Operacja bariatryczna -jak to wygląda?

Operacja bariatryczna to zabieg, który polega na zmniejszeniu żołądka, czyli wycięciu jego części. Zabieg wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, które zmagają się tzw. otyłością olbrzymią. O tym rodzaju otyłości mówi się w sytuacji, gdy wskaźnik BMI przekracza 40.

U pacjentów z otyłością olbrzymią najczęściej wykonuje się laparoskopową rękawową resekcję żołądka lub laparoskopowe wyłączenie żołądka. Podczas pierwszego z wymienionych zabiegów wycina się dno i część trzonu żołądka w okolicy krzywizny większej. Dzięki temu objętość żołądka zmniejsza się o 30 proc. i znacząco spada poziom hormonu głodu wydzielanego w żołądku.

W czasie laparoskopowego wyłączenia żołądka narząd dzieli się na dwie części. Bliższa, czyli mniejsza część łączona jest z dalszą częścią jelita cienkiego. Zabieg sprawia, że zmniejsza się objętość żołądka, ale również krótszy odcinek jelita i zmniejsza się możliwość wchłaniania pokarmów. Dodatkowo obniża się poziom hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie głodu. Warto zaznaczyć, że nie są to jedyne metody zmniejszania żołądka. Do rzadziej stosowanych należą innych:

  • opaska bariatryczna;
  • balon żołądkowy;
  • generatory impulsów elektrycznych.

Zobacz także: Operacja bariatryczna – wskazania i rodzaje zabiegu, życie po operacji

Otyłość - to się leczy!

Otyłość to choroba, która występuje coraz częściej. Dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Skąd się bierze? Najczęściej spowodowana jest nieprawidłową dietą, czyli bogatą w żywność wysokoprzetworzoną, a ubogą w warzywa i owoce. Choroba znacznie częściej dotyka te osoby, które unikają aktywności fizycznej.

Leczenie otyłości zależy przede wszystkim od jej skali. Zazwyczaj zmiana diety i wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej pomaga chorym pozbyć się zbędnych kilogramów. Zdarzają się jednak przypadki, gdy zmiana stylu życia to za mało i konieczny jest zabieg operacyjny. Należy sobie zdawać sprawę, że nieleczona otyłość może przyczynić się do rozwoju cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także niektórych nowotworów. 

Data aktualizacji: 13.01.2020,
Opublikowano: 13.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej