Oncoindex – nowa broń dla pacjentów onkologicznych

Fot: AgFang / gettyimages.com

Fundacja Alivia wyposaża chorych w nową broń do walki z rakiem – wiedzę, jak bardzo leczenie oferowane przez polskie państwo odbiega od gwarantowanej im prawnie terapii zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Czym jest Oncoindex i czy ma szanse zmienić podejście do pacjenta onkologicznego?

Liczba zachorowań na raka w Polsce drastycznie rośnie. Zgodnie z danymi OECD państwo polskie już dziś nie radzi sobie z leczeniem raka. Umieralność z powodu raka w Polsce jest wyższa niż w Rosji, a skuteczność leczenia raka jelita grubego jest niższa niż w Turcji. Raport Fundacji Alivia z marca 2017 roku pokazał, że spośród 19 analizowanych obszarów terapeutycznych, tylko w jednym chorzy byli leczeni zgodne z wiedzą medyczną, a 70 proc. leków było niedostępnych lub dostęp do nich był mocno ograniczony.

Mimo że co roku niepotrzebnie umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków, państwo nie monitoruje i nie robi nic, aby dostęp do nowoczesnych terapii był łatwiejszy.

Postanowiliśmy pomóc chorym w walce o realizację ich praw i o dłuższe życie wyposażając ich w absolutnie niezbędny element – wiedzę. Fundacja Alivia stworzyła Oncoindex – pierwszy portal wskazujący poziom dostępności terapii onkologicznych w Polsce zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Już dwukrotnie publikowaliśmy dane dotyczące dostępności leków w Polsce, teraz stworzyliśmy jeszcze bardziej precyzyjne narzędzie, które będzie stale aktualizowane. Wartość wskaźnika można sprawdzić na stronie www.oncoindex.org – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu Fundacji Alivia.

Jak działa Oncoindex?

Oncoindex to miejsce gdzie można zleźć informacje o lekach, które Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej rekomenduje do stosowania w konkretnych schorzeniach. Pozwala także sprawdzić, czy dana terapia dostępna jest w Polsce. Jeśli chory może skorzystać z konkretnej formy leczenia wskaźnik Oncoindexu wskazywałby zero, jeśli nie – minus 100.

Analiza obejmuje 10 guzów litych oraz 10 chorób hematologicznych, które są najczęstszymi przyczynami zgonów pacjentów onkologicznych w Polsce i odpowiadają łącznie za 70 proc. wszystkich zgonów. Dane dotyczące śmiertelności wykorzystane do obliczeń pochodzą z Krajowego Rejestru Nowotworów. Za wyznacznik wiedzy medycznej przyjęto zalecenia terapeutyczne Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, które są oparte na najbardziej aktualnej wiedzy medycznej oraz badaniach naukowych. Wskaźnik będzie aktualizowany raz na 2-3 miesiące.

Oncoindex w Polsce ma wartość minus 71 punktów. Oznacza to, że brakuje aż 71 punktów wskaźnika, aby pacjenci onkologiczni byli leczeni zgodnie z tym, na co pozwala współczesna medycyna oraz tak, jak gwarantuje to polskie prawo.

Połowa leków nie jest dostępna

Co to oznacza w praktyce? Połowa leków zalecanych przez ESMO jest niedostępna. Niemal 1/3 jest refundowana, ale mogą z niej skorzystać tylko nieliczni pacjenci. Zaledwie 17 proc. jest dostępna dla wszystkich pacjentów onkologicznych.

Wartość Onkoindexu na poziomie minus 71 punktów to wielkość długu publicznego państwa polskiego wobec pacjentów onkologicznych. (…) Chcemy wiedzieć, że wartość wskaźnika zmniejsza się do zera, jest to bowiem jedyny zadowalający poziom Oncoindexu. Zgodnie z prawem zapisanym w ustawie o prawach pacjenta każdemu z nas się to należy. To naprawdę nie jest problem marginalnej grupy, na raka zachoruje co czwarty z nas, dlatego wszyscy powinniśmy być tym zainteresowani – mówi Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

To się musi zmienić!

W dyskusji o braku dostępności terapii dla pacjentów walczących z rakiem powtarza się argument, że na przeszkodzie stoi brak pieniędzy. Jednym z pomysłów może być sfinansowanie leczenia chorych na nowotwory z ponad 30 mld złotych, które co roku wpływają do kasy państwa z podatku od wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Te ostanie odpowiadają za blisko 94 proc. zachorowań na raka płuca.

Czy coś się zmieni i chorzy będą mogli w końcu skorzystać z nowoczesnych metod leczenia nowotworów? Czy dalej będą musieli szukać pomocy poza granicami kraju i samodzielnie zdobywać fundusze na leki, które w Polsce nie są refundowane? Te pytania jeszcze długo pozostaną bez odpowiedzi. 

Data aktualizacji: 28.11.2018,
Opublikowano: 28.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej