Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

kazmulka/getty images

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Olejek rycynowy – co to jest?

Olejek rycynowy to produkt roślinny pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Zawierają one rycynę i rycyninę. Są to substancje trujące, które ulegają rozkładowi i są neutralizowane dopiero po wytłoczeniu na zimno i wygotowaniu w wodzie. Olejek rycynowy o jasno-żółtym kolorze charakteryzuje się delikatnym i przyjemnym zapachem.

Olejek rycynowy – zastosowanie zdrowotne

Olejek rycynowy jest przede wszystkim znany ze swoich silnych właściwości przeczyszczających. Jest najbardziej powszechnym, domowym sposobem na zaparcia. Dlaczego?

Po spożyciu olejku rycynowego w wyniku działania enzymów trawiennych uwalniany jest kwas rycynolowy. W jelitach wchodzi on w reakcję z jonami sodu i drażniąc błony śluzowe, pobudza perystaltykę jelit. Olejek rycynowy wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego okłady z olejku zaleca się przy bólach głowy lub stawów.

Olejek rycynowy - zastosowanie pielęgnacyjne

Olejek rycynowy ma również swoje zastosowanie w kosmetyce. Można go stosować na twarz, paznokcie i brwi.

Olejek rycynowy jest doskonałą substancją nawilżającą, odżywiającą i ochronną. Dzięki zawartości witamin A, E i kwasów tłuszczowych omega-6 wzmacnia włókna kolagenowe.

Olejek rycynowy jest zalecany dla osób ze skórą problematyczną, które borykają się z trądzikiem. Olejek zapewni zrównoważoną produkcję sebum i oczyści pory skóry. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Co ważne, przyspiesza proces gojenia się skóry, dlatego jest zalecany na blizny potrądzikowe.

Z olejku rycynowego będą zadowoleni również ci, którzy walczą z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.

Jak używać olejku rycynowego na skórę?

Przed zastosowaniem olejku rycynowego na skórę warto przeprowadzić próbę uczuleniową, tak by sprawdzić reakcję skóry. Jeżeli po chwili nie pojawią się zmiany, np pieczenie, świąd czy rumień, olejek można aplikować na twarz. Po dokładnym oczyszczeniu cery, przemyciu jej płynem micelarnym dla zrównoważenia pH skóry, można aplikować olejek. Około 2 kropli olejku wystarczy, by wmasować substancję w skórę twarzy.

Olejek rycynowy na włosy - jak go używać?

Olejek rycynowy wzmocni słabe i zniszczone paznokcie oraz włosy. Jak go stosować? Olejkiem rycynowym można smarować same końcówki rozdwajających włosów. Jeżeli włosy są nadmiernie przesuszone i wymagają intensywnego nawilżenia, olejek rycynowy poleca się także  do olejowania włosów. Zabieg, który z łatwością możemy wykonać w domu, polega na rozprowadzeniu na całej długości włosów olejku. Po jego nałożeniu na włosy, wykonuje się delikatny masaż skóry głowy, a następnie zakłada się czepek foliowy, a głowę owija ręcznikiem przynajmniej na godzinę.

Najlepsze efekty osiągniemy jednak, kiedy taką maskę pozostawimy na całą noc. Zabieg olejowania z wykorzystaniem olejku rycynowego sprawi, że włosy staną się gęstsze, silniejsze, będą szybciej rosły i przestaną wypadać. Dzieje się tak, ponieważ olejek rycynowy pobudza krążenie krwi, która intensywniej dopływa do mieszków włosowych i przyspiesza wzrost włosów.

Zobacz film: Jak chronić skórę przed poparzeniem?

Źródło: x-news

Olej rycynowy na opalanie

Wystawiając skórę na słońce, trzeba ją zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem promieni UV. Idealnym naturalnym produktem do opalania będzie olejek rycynowy. Dlaczego? Zimnotłoczony olej rycynowy zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny o mocy SPF 8. Olejek szybko wchłania się w skórę, dogłębnie ją odżywia. Nadaje również skórze niepowtarzalny połysk. Co więcej, olejek rycynowy może stanowić remedium na poparzoną słońcem skórę.

Zobacz film: Olej z awokado nie tylko w kuchni. Jakie właściwości zdrowotne w sobie kryje?

źródło: cover Video

Na opalanie nie tylko olejek rycynowy. Co jeszcze?

Nie tylko olejek rycynowy odznacza się naturalnym filtrem.

  • Alternatywą jest także olejek marchewkowy, który posiada filtr SPF 30. Olejek marchewkowy to przede wszystkim właściwości nawilżające, regenerujące i wygładzające skórę (idealny jako produkt przeciwzmarszczkowy). Ponadto, nadaje on skórze nieco ciemniejszego koloru.
  • Olejek makadamia jest źródłem cennych dla zdrowia naszej skóry witamin, między innymi z grupy B, witaminy A oraz E (nazywanej witaminą młodości). Olejek posiada naturalny filtr przeciwsłoneczny o wartości SPF 6. Olejek nadaje się zwłaszcza po opalaniu – pięknie podkreśli opaleniznę o odżywi skórę.
  • Olejek z awokado zawiera dużą dawkę witamin z grupy B oraz witaminy A, E, H i F. Produkt dogłębnie odżywi i nawilży naszą skórę, uchroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed szkodliwym działem promieni UV. Olejek z awokado posiada filtr przeciwsłoneczny 15 SPF.

Wszystkie naturalne olejki kupimy w popularnych drogeriach, aptekach lub sklepach zielarskich.

Data aktualizacji: 31.07.2020,
Opublikowano: 31.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej