Olej z nasion marchwi – właściwości i zastosowanie

Fot. DiyanaDimitrova / Getty Images

Olej z nasion marchwi znany jest z pozytywnego działania na skórę i włosy. Doskonale je nawilża, pielęgnuje, regeneruje i odżywia. Łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry. Wspomaga rozczesywanie włosów i zapobiega ich rozdwajaniu się.

Olej z nasion marchwi zyskuje coraz więcej zwolenników ze względu na korzystny wpływ na włosy i skórę. Działanie to zawdzięcza zawartości cennych składników odżywczych i witamin – to źródło beta-karotenu, witamin A, C, E, F i tych z grupy B, a także stearynowego, linolowego i palmitynowego kwasu tłuszczowego.

Olej z nasion marchwi – wiadomości ogólne

Olej z nasion marchwi (łac. Daucus carota oil) wytwarzany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion marchwi zwyczajnej (tzw. dzikiej; łac. Daucus carota). Warzywo występuje pospolicie na terenach Północnej Afryki, Europy i Azji. Olej posiada intensywnie pomarańczowy kolor i charakterystyczny drzewno-ziemisty słodki zapach. Opakowanie 30 ml kosztuje ok. 25 zł. Produkt należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej nie wyższej niż 25°C i chronić przed słońcem. Wykazuje dużą wrażliwość na utlenianie, przez co dość szybko traci cenne właściwości.

Czy używałaś kiedyś oleju z marchwi?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Olej z nasion marchwi – działanie na skórę

Olej z nasion marchwi używany może być przez osoby o każdym typie skóry, lecz szczególnie polecany jest ludziom o skórze wrażliwej, suchej, dojrzałej, starzejącej się, skłonnej do podrażnień i z nadmierną produkcją sebum. Preparat wykazuje działanie odżywcze, nawilżające, wygładzające, ujędrniające, przeciwzmarszczkowe i odmładzające skórę. Dodatkowo wyrównuje jej koloryt (niweluje przebarwienia i plamy słoneczne) i rewitalizuje, przywraca także prawidłowe działanie gospodarki wodno-lipidowej.

Olej z nasion marchwi wspomaga leczenie łuszczycy, oparzeń, pęcherzy i łagodzi blizny. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr, mróz, promienie UV. To cenne źródło witamina A i E, będących antyoksydantami. Dzięki temu olej z nasion marchwi posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami intensyfikującymi procesy starzenia się. Związki te dodatkowo zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody i pobudzają produkcję kolagenu.

Gdzie znajdziemy między innymi witaminę A? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Produkty bogate w witaminę D, A i B12. Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Jak stosować olej z nasion marchwi na skórę?

Olej z nasion marchwi może pełnić rolę balsamu do ciała. Aplikuje się go bezpośrednio po kąpieli na wilgotną skórę. Można także przygotować kąpiel z jego dodatkiem – do wanny napełnionej do połowy wodą wlewa się 2 łyżki oleju. Olej z nasion marchwi może zastąpić kremy do twarzy – łatwo rozprowadza się, szybko wchłania, nie pozostawiając uczucia tłustości. Używany jest jako dodatek do kosmetyków pielęgnacyjnych domowej roboty lub kupnych. Kilkoma kroplami oleju wzbogaca się masło shea, krem, balsam do ciała. Można przeciwzmarszczkowe serum do twarzy z dodatkiem oleju z nasion marchwi – wystarczy połączyć:

  • 2 łyżki oleju z orzechów makadamia lub jojoba,
  • 6 kropli oleju z nasion marchwi,
  • 4 krople olejku z szałwii.

Specyfik stosuje się przed snem. Olej wykorzystywany jest także podczas masaży.

Olej z nasion marchwi na opalanie

Olej z nasion marchwi używany przez osoby o jasnej skórze nadaje efektu naturalnej opalenizny, dzięki zawartości beta-karotenu. Przed nałożeniem na skórę najlepiej wymieszać go z innym olejem, zwłaszcza z migdałowym, z pestek winogron lub ryżowym. Dzięki swoim właściwościom ma zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako dodatek do kosmetyków brązujących i utrwalających opaleniznę. Doskonale nadaje się też do pielęgnacji skóry podrażnionej działaniem promieniowania słonecznego.

Polecamy: Marchew – wartości odżywcze, właściwości prozdrowotne

Jak rozsądnie jeść superfood? Zobaczcie:

Zobacz film: Superfoods - jak jeść rozsądnie? Produkty: Pietruszka, buraki, olej rzepakowy, rokitnik, czosnek, marchew, siemię lniane, kasza gryczana. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olej z nasion marchwi – działanie na włosy

Wskazane jest stosowanie tego oleju na włosy cienkie, słabe, suche, łamliwe. Preparat sprawia, że stają się one bardziej miękkie, wygładzone, nawilżone, puszyste i odżywione, łatwiej się je rozczesuje. Zwalcza problem rozdwajających się końcówek. Dogłębnie regeneruje i działa naprawczo na włosy zniszczone w wyniku stylizacji i zabiegów chemicznych. Olej z nasion marchwi nawilża skórę głowy i łagodzi problem nadmiernego przetłuszczania się jej, wspomaga usuwanie łupieżu, pobudza porost włosów. Dodaje blasku i delikatnie ożywia kolor rudych włosów.

Olej z nasion marchwi stosować można jako odżywkę zarówno na całe włosy, jak i same końcówki. W pierwszym przypadku olej nakłada się na nieumyte, suche włosy i pozostawia na głowie na kilkadziesiąt minut, po czym myje głowę szamponem. Stosowany na mokre lub suche końcówki nie wymaga spłukiwania. Innym rozwiązaniem jest wzbogacenie kosmetyków do włosów kilkoma jego kroplami. Olej z nasion marchwi wykorzystać też można jako maskę na skórę głowy. W tym celu trzeba 2 łyżki preparatu wmasować w skórę głowy co najmniej na godzinę przed myciem.

Olej z nasion marchwi – pozostałe właściwości

Olej z nasion marchwi wspaniale sprawdzi się na paznokcie – odżywi i wzmocni płytkę paznokcia oraz nawilży okoliczne skórki, zmniejszy problem rozdwajania i łamania paznokci. Olej z nasion marchwi, oprócz stosowania zewnętrznego, nadaje się też do spożywania. Ma zdolność do detoksykacji organizmu, wspomaga proces oczyszczania go z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Działa przeciwbakteryjnie i antyseptycznie. Skuteczny jest w leczeniu problemów żołądkowych oraz trudno gojących się ran.

Data aktualizacji: 22.01.2019,
Opublikowano: 22.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

anika1105@interia.pl 26.06.2020r.

Nigdzie nie mogę znałeś proporcji do stosowania olejku z marchwi do picia .Byłabym wdzięczna za pomoc w tej kwestii.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej