Olej z baobabu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce na włosy, skórę i paznokcie

Fot: Amy_Lv / gettyimages.com

Olej z baobabu to produkt coraz częściej stosowany w kosmetyce. Wykazuje pozytywne działanie na skórę, włosy i paznokcie. Znany jest z działania regenerującego, nawilżającego, wygładzającego, ujędrniającego. Stanowi naturalną alternatywę dla kremu do twarzy, serum do włosów czy balsamu do ciała.

Olej z baobabu jest z jednej strony bardzo delikatny, a z drugiej mocno odżywczy. Jego korzystne działanie wynika z dużej zawartości witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poleca się go osobom o silnie przesuszonej i wrażliwej skórze. Doskonale sprawdzi się w zabiegach olejowania włosów zniszczonych. Można wzbogacać nim skład gotowych kosmetyków, używać do produkcji własnych lub stosować bezpośrednio na ciało.

Olej z baobabu – wiadomości ogólne

Olej z baobabu to rodzaj niepoddawanego procesom rafinacji oleju roślinnego, który otrzymuje się metodą tłoczenia na zimno z ziaren afrykańskiego baobabu (z łac. Adansonia digitata L.). To gatunek drzewa zaliczanego do rodzaju baobab i rodziny ślazowate. Nazywany bywa także baobabem właściwym lub drzewem życia. Wykazuje zdolność do regulacji bilansu wodnego, dzięki czemu w niesprzyjających warunkach potrafi przetrwać bez wody nawet rok. Rodzimie porasta tereny subtropikalnej i tropikalnej Afryki. Olej z baobabu zawiera wiele cennych składników aktywnych, a zwłaszcza wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, 6 i 9 oraz witamin, takich jak A, E, D, F. Ma jasnożółty kolor i delikatny zapach.

Olejek baobabowy znajduje się w ofercie niektórych aptek, drogerii i sklepów z ziołami. Nabyć go można dzięki sprzedaży internetowej. Dostępny jest najczęściej w opakowaniach po 10 ml i 50 ml, za które zapłaci się odpowiednio około 7 zł i 35 zł.

Olej z baobabu a stosowanie na skórę

Olej z nasion baobabu polecany jest zwłaszcza do skóry normalnej, wrażliwej, suchej, odwodnionej, skłonnej do podrażnień, dojrzałej i zmienionej chorobowo. Stosuje się go przy atopowym zapaleniu skóry, egzemie, łuszczycy, przebarwieniach. Preparat wspomaga procesy regeneracji, gojenia i odnowy komórkowej skóry. Sprawdzi się w zwalczaniu blizn i rozstępów. Szczególnie pozytywne efekty zauważa się przy stosowaniu na świeże zmiany – może doprowadzić do całkowitego ich wygładzenia.

Olej z baobabu koi skórę podrażnioną w wyniku nadmiernej ekspozycji na działanie promieniowania słonecznego i po depilacji. Neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia. Stąd też stanowi częsty składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych (anti aging) i po opalaniu (after sun). Odżywia, reguluje czynność gruczołów łojowych (wytwarzanie sebum), zapewnia głębokie nawilżenie. Poprawia elastyczność skóry i działa ujędrniająco, polecany jest w walce z tzw. pomarańczową skórką, czyli cellulitem. Olej z baobabu odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka, będący naturalną osłoną przed szkodliwym działaniem niektórych preparatów kosmetycznych czy czynników środowiskowych.

Olej baobabowy jest lekki, wnika głęboko w skórę, nie zatyka porów, łatwo się wchłania, nie tworzy na powierzchni skóry tłustej, nieprzyjemnej warstwy. Można go używać bez rozcieńczenia na twarz jak krem, ale i na całe ciało zamiast balsamu. Wykorzystuje się go także do masażu i kąpieli. Do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą dodaje się 10 ml oleju.

Odżywcze oleje do skóry - który wybrać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Odżywcze oleje do skóry. Źródło: 36,6

Olej z baobabu na włosy

Cenne właściwości olejku z baobabu wykorzystuje się na włosy. Wskazany jest zwłaszcza w przypadku włosów zniszczonych, matowych, suchych, łamliwych i z rozdwajającymi się końcówkami. Zwalcza problem łupieżu i swędzenia skóry głowy. Nadaje włosom blask i sprężystość. Tworzy na ich powierzchni warstwę chroniącą przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych czy zabiegów fryzjerskich.

Olej z nasiona baobabu dodany do kosmetyków na włosy, np. szamponu, odżywki, maski czy serum, podnosi efektywność ich działania. Popularnym jego wykorzystaniem jest tzw. kąpiel olejowa. Jak przeprowadzić zabieg olejowania włosów? To dość proste. W pierwszej kolejności należy nałożyć olejek na całą długość nieumytych włosów. Najlepiej rozprowadzić kilka kropel na dłoniach, po czym przeczesywać nimi po kolei pasma włosów. Następnie preparat nanosi się na skalp i opuszkami palców wykonuje masaż skóry głowy. Pobudza on krążenie, dotlenia i odżywia, w wyniku czego intensyfikuje porost włosów i ogranicza ich wypadanie. Po rozprowadzeniu olejku na głowę nakłada się foliowy czepek i owija ją ręcznikiem. Minimalny czas pozostawienia preparatu na głowie to 1 godzina. Na koniec włosy myje się delikatnym szamponem, po czym pozostawia do samoistnego wyschnięcia.

Olej baobabowy – zastosowanie na paznokcie

Olej z nasion baobabu zastosować można w pielęgnacji paznokci i dłoni. Zwalcza problem spierzchniętej i szorstkiej skóry na rękach. Wzmacnia łamliwe, rozdwajające się i przebarwione paznokcie. Używa się go w zabiegu olejowania dłoni. Wystarczy kilka kropel preparatu wmasowywać w skórę i płytkę paznokciową, nałożyć rękawiczki i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 05.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej