Olej makowy – właściwości zdrowotne i zastosowanie pozalecznicze

Fot: MarianVejcik / gettyimages.com

Olej makowy to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych, w tym głównie linolowego i oleinowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Świetnie sprawdza się jako składnik kremów i balsamów do pielęgnacji skóry wrażliwej i problemowej oraz odżywek do zniszczonych włosów.

Olej makowy może być wykorzystywany zarówno w lecznictwie, przemyśle kosmetycznym, jak i sztuce kulinarnej. Tłoczony na zimno zawiera nawet do 75% kwasu linolowego. Można go stosować jako naturalny zamiennik olejków do ciała czy w zabiegu olejowania włosów. Znajduje się w składzie produktów antycellulitowych i ujędrniających.

Olej makowy – wiadomości ogólne

Olej makowy (z łac. Oleum Papaveris) to rodzaj oleju roślinnego, który jest otrzymywany w procesie tłoczenia na zimno nasion maku lekarskiego (z łac. Papaver somniferum L.). Nasiona maku ogrodowego (nazwa zwyczajowa) zawierają 40–55% oleju, ale stanowią również źródło śluzów, białka, celulozy, witamin i popiołu bogatego w fosforan wapnia. Olej z maku posiada delikatny, lekko orzechowy smak. Może być bezbarwny lub mieć jasnosłomkową barwę. Bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Powinien być przechowywany w ciemnym i dość chłodnym miejscu.

Olej z maku jest dość trudny do nabycia w sklepach stacjonarnych. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością, dużych sklepach spożywczych i dzięki sprzedaży internetowej. Opakowanie 250 ml może kosztować nawet 45 zł.

Olej makowy – właściwości lecznicze

Olej makowy znalazł liczne zastosowanie w lecznictwie. Ze względu na zawartość kwasów nienasyconych zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy i choroby wieńcowej. Przeciwdziała powstawaniu zakrzepów w naczyniach krwionośnych oraz zmniejsza ich kruchość. Wzmacnia ogólną odporność organizmu i zapobiega powstawaniu infekcji. Pobudza przepływ żółci, zapobiega wytrącaniu się złogów żółciowych, a tym samym powstawaniu kamicy żółciowej. Olej makowy wzmaga proces regeneracji nabłonka w przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym, moczowym i płciowym oraz terapię hipercholesterolemii (nadmierny poziom cholesterolu we krwi), hiperlipidemii (zaburzenie gospodarki lipidowej organizmu) i cukrzycy. Wśród właściwości leczniczych oleju makowego na uwagę zasługują: nefroprotekcyjne (ochronne nerek), kardioprotekcyjne (ochronne serca), hepatoprotekcyjne (ochronne wątroby). Stanowi źródło czynników lipotropowych, które łagodzą problem nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie i usprawniają funkcje wątroby odpowiedzialne za spalanie tłuszczu.

Olej z maku bywa używany do smarowania zmienionej chorobowo skóry. W zestawieniu z tranem i pastą cynkową tworzy preparat skuteczny w leczeniu owrzodzeń i ran. Z kolei z połączenia wodnych wyciągów ziela dziurawca, żywokostu, żółtlicy, pokrzywy, miodunki, kurdybanka powstaje preparat używany w leczeniu oparzeń, wyprysków, trądziku, stanów zapalnych i zmian łuszczycowych.

Zalecane dzienne spożycie oleju makowego wynosi około 2 łyżki przyjęte doustnie lub dodane do potraw przygotowywanych na zimno.

Jakie właściwości zdrowotne ma mak? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść mak? Źródło: Dzień Dobry TVN

 Olej makowy w kosmetyce

Olej makowy jest szeroko stosowany w kosmetyce do wyrobu naturalnych preparatów zarówno na skórę, jak i włosy. Dodatkowo można go użyć samodzielnie w zabiegach pielęgnacyjnych czy własnoręcznie przygotowywanych kosmetykach, gdzie jego stężenie nie powinno przekraczać 10%.

Olej z maku można stosować w codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, lecz w sposób szczególny polecany jest posiadaczom skóry wrażliwej i problematycznej. Wykazuje silne działanie antycellulitowe, odżywcze, regenerujące i ujędrniające. Olej makowy znany jest z właściwości nawilżających, wzmacnia kruche naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu zaskórników. Dodatkowo usprawnia mikrokrążenie i poprawia skład wydzielanego łoju. Dzięki niemu skóra jest gładsza i elastyczniejsza, a ewentualne bruzdy i zmarszczki mniej widoczne. Hamuje nadmierne rogowacenie naskórka. Olej makowy można wykorzystać w pielęgnowaniu skóry małych dzieci, ponieważ skutecznie zastępuje oliwkę.

Olej makowy do olejowania włosów

Olej makowy stosuje się w zabiegu olejowania włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi i pozbawionych blasku. Szczególnie polecany jest na włosy wysokooporowe. Kąpiel olejową włosów wykonuje się następująco: kilka kropli oleju wciera się w skórę głowy, a następnie rozprowadza na całej długości suchych włosów. Po 45 minutach włosy myje się szamponem. Dzięki zabiegowi zostają silnie nawilżone i zyskują połysk. Olejowanie ułatwia rozczesywanie i zwiększa elastyczność kosmyków.

Olej makowy w sztuce kulinarnej

Na oleju makowym nie wolno podgrzewać czy smażyć potraw. Można go dodawać do przyprawiania kasz, past serowych, kanapkowych, surówek czy sałatek. Często stanowi bazę dla dressingów, sosów, majonezów.

Olej makowy – wartości odżywcze

Wartości odżywcze oleju z maku w 100 g produktu przedstawiają się następująco:

  • wartość energetyczna 3700 kJ / 884 kcal,
  • białka 0 g,
  • węglowodany 0 g,
  • tłuszcze 100 g, w tym:
  • kwasy tłuszczowe nasycone 12 g,
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone 14 g i wielonienasycone 74 g.
Data aktualizacji: 06.03.2019,
Opublikowano: 06.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej