Odsłonięte szyjki zębowe – objawy, przyczyny i leczenie

Fot. ultramarinfoto / Getty Images

Odsłonięte szyjki zębowe to skutek obniżania się (recesji) błony śluzowej dziąseł pod wpływem procesów zapalnych, kamienia nazębnego albo zmian zanikowych związanych z awitaminozą. Konsekwencją są nieprzyjemne dolegliwości i utrata stabilności zębów. 

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych to przede wszystkim zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej i powstrzymanie się przed szkodliwymi nawykami. Niezbędna jest również zbilansowana, bogata w witaminy dieta.

Odsłonięte szyjki zębowe – objawy

Do odsłaniania szyjek zębowych dochodzi zwykle stopniowo. Pierwszym objawem jest nadwrażliwość zębów na zimne lub gorące potrawy albo napoje, a także na kwaśne, słodkie lub bardzo słone substancje. Ból ma ostry, impulsowy charakter, przemija po krótkiej chwili. Przy myciu zębów często dochodzi do drobnych, ustających samoistnie krwawień. Przyczyną ich jest podrażnienie dziąseł szczoteczką do zębów – nawet gdy korzysta się z właściwej pasty i zachowuje się prawidłową technikę szczotkowania.

Stopniowo pojawiają się objawy zapalenia dziąseł – obrzęki i bolesność, nieprzyjemny zapach z ust. Ból może się utrzymywać przez dłuższy czas. Nasila się przy gryzieniu, ponieważ w przebiegu choroby może dochodzić do osłabienia wiązań pomiędzy zębem a zębodołem. Zęby zaczynają się ruszać. Dziąsła nie pokrywają prawidłowo podstawy zębów – większa niż normalnie część jest odsłonięta, szczeliny w przestrzeniach międzyzębowych pogłębiają się.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn

Przyczyny odsłaniania się szyjek zębowych

Przyczyną odsłaniania się szyjek zębowych jest przemieszczanie się granicy dziąsła w dół zęba (recesja). W warunkach prawidłowych krawędź tej błony śluzowej przyrośnięta jest do obwodowej części szkliwa pokrywającego koronę zęba. Jednak pod wpływem różnych czynników miejsce przyczepu przesuwa się stopniowo w stronę korzeni, odsłaniając obszar, w którym kończy się szkliwo, czyli tzw. szyjkę zęba. W odkrytej zębinie (tkance łącznej, z której zbudowane są zęby) znajdują się kanaliki, przez które (wraz z drobnymi naczyniami krwionośnymi) przechodzą zakończenia nerwowe. Bodźce zewnętrzne mogą powodować ich drażnienie i ból.

Powyżej opisane zjawisko wywołuje przede wszystkim paradontoza. Choroba ta jest najczęściej skutkiem braku odpowiedniej higieny zębów. Odkładanie się płytki nazębnej (które zaczyna się od razu po umyciu zębów) jest procesem naturalnym, lecz szkodliwym. Gromadzenie się na granicy dziąsła i korony zęba resztek pokarmu powoduje powstawanie tam ogniska zapalnego. Zapobiega temu – radykalnie zmniejszając ryzyko choroby – regularne, prawidłowe mycie zębów i okresowe usuwanie kamienia nazębnego. Budująca się przez dłuższy czas płytka nazębna drażni dziąsło i spycha błonę śluzową w dół zęba, ku korzeniowi. Odsłonięte miejsce jest jeszcze bardziej podatne na gromadzenie się kamienia, stany zapalne i oczywiście na ból. Postępujące z czasem zmiany mogą nawet spowodować rozchwianie zębów, a w krańcowych przypadkach również ich utratę. Proces ten znacząco przyspiesza obniżona odporność chorego.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Charakterystycznym przykładem schorzenia jest, będąca niegdyś poważnym problemem, choroba żeglarzy – szkorbut. Wynika on z krańcowego, długotrwałego niedoboru witaminy C, który powoduje całkowitą utratę zębów.

Odsłonięcie szyjek zębowych może nastąpić nagle – uszkodzenia dziąseł powstają niekiedy wskutek urazu twarzy, oparzenia termicznego lub chemicznego albo ostrego zapalenia, przebiegającego z powstawaniem licznych nadżerek.

Jak leczyć odsłonięte szyjki zębowe?

Leczenie chorego z odsłoniętymi szyjkami zębowymi musi być procesem kompleksowym. Podstawowym warunkiem jest usunięcie wszystkich czynników, które mogą nasilać zmiany. Pacjent musi zrezygnować z palenia papierosów – wdychany dym powoduje intensywne odkładanie kamienia nazębnego. Należy usunąć znajdujące się na zębach złogi kamienia, tak by odbudowująca się błona śluzowa dziąsła nie była spychana w dół i mogła rozrastać się w kierunku korony.

Chory musi w odpowiedni sposób dbać na co dzień o higienę jamy ustnej. Bezwzględnie powinien myć zęby dwa razy dziennie (oraz – dodatkowo – po pozostawiających dużo resztek posiłkach). Czas mycia nie może być krótszy niż dwie minuty. Należy stosować właściwą technikę szczotkowania: nie można szorować zębów poziomo, wzdłuż linii uzębienia, gdyż powoduje to nasilenie zmian. Mycie trzeba wykonywać ruchami okrężnymi lub wymiatającymi (od dziąseł, ku koronie zęba). Nie wolno nadmiernie dociskać szczoteczki. Aby nie spowodować zdzierania delikatnego, odrastającego dziąsła oraz by zapobiegać krwawieniom, należy korzystać z miękkich szczoteczek.

Odsłonięte szyjki zębowe – jaka pasta jest najwłaściwsza?

Bardzo ważnym elementem leczenia w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych jest właściwy dobór pasty do zębów. Powinna być ona delikatna – nie może zawierać dużych grudek lub grubego proszku o działaniu ściernym. Należy wybierać produkty o wartości wskaźnika RDA nieprzekraczającej 30. Po roztarciu w palcach pasta taka nie pozostawia widocznych grudek. Najlepszym wyborem są produkty przewidziane do leczenia paradontozy. Zawierają substancje działające na dziąsło przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i odżywczo.

Domowe sposoby na odsłonięte szyjki zębowe

Podstawowym warunkiem odtwarzania się dziąsła na szyjkach zębowych jest odpowiednia dieta i wczesne reagowanie na objawy miejscowego zapalenia. Jadłospis powinien składać się głównie z pokarmów miękkich, niewymagających intensywnego rozgryzania. Pożywienie musi dostarczać odpowiednich dawek różnych witamin, a w szczególności kwasu askorbinowego (witaminy C).

Prostym i skutecznym sposobem zwalczania pierwszych objawów podrażnienia czy zapalenia dziąseł jest stosowanie do płukania jamy ustnej łagodnych naparów ziołowych (np. na bazie szałwii, rumianku). Preparaty takie działają ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Data aktualizacji: 01.05.2018,
Opublikowano: 01.05.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

kasia zahorodna 15.08.2018r.

Dzięki za pomoc.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej