Odra zabija w Europie. Czy Polsce grozi epidemia?

Fot. lolostock / Getty Images

Rośnie liczba chorych na odrę i to w rekordowym tempie. Choroby praktycznie już nie było, ale z powodu rezygnacji ze szczepień ochronnych możemy mieć do czynienia z epidemią. Co to za choroba? Jak można ustrzec się zarażenia odrą?

Według danych WHO w 2016 roku w Europie na odrę zachorowało 5 tysięcy osób. Statystki rosną z każdym rokiem - w 2017 chorych było już 24 tysiące, a w pierwszej połowie 2018 roku - zarejestrowano ponad 41 tysięcy przypadków zachorowań, z czego 37 osób zmarło. Odra powraca, a dzięki szczepieniom ochronnym udało się niemal całkowicie ją wyeliminować. 

Odra jest chorobą bardzo szybko rozprzestrzeniającą się. Jedna osoba może zarazić nawet 20 innych. W Polsce, jak do tej pory, nie można mówić o rodzimej odrze - przypadki zachorowań mają zwykle związek z wizytą poza granicami kraju. A tam - np. w Niemczech, na Ukrainie, czy w Rumunii można mówić już o epidemii odry. Oznacza to, że i nam grozi powrót choroby - według raportu WHO w 2010 w Polsce było 13 zachorowań, w 2016 już 140 przypadków.

Więcej przeczytacie na TVN24.pl: Rekordowy przyrost chorych na odrę. Polska otoczona "niebezpiecznymi ogniskami"

Zobaczcie, jakie są prawne konsekwencje nieszczepienia dzieci: 

Zobacz film: Prawne konsekwencje nieszczepienia dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Odra w Polsce

W czerwcu 2018 roku zamknięto Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - 27 pracowników placówki otrzymało pisemną decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o konieczności natychmiastowego wstrzymania się od wykonywania pracy i poddania się izolacji domowej. Wszystko przez to, że personel miał kontakt z pacjentami (dokładnie były to cztery osoby: dwie dorosłe i dwoje dzieci) zarażonymi wirusem odry, przez co istniało podejrzenie, że mogą zarażać dalej. 

Jeszcze wcześniej, w styczniu tego roku do zarażenia odrą doszło wśród pracowników zakładów mięsnych Morliny w Ostródzie. Wtedy na oddział zakaźny do szpitala trafili obywatele Ukrainy, którzy to byli zarażeni wirusem.

Pozostałe przypadki zarażenia odrą są pojedyncze. Jednak problem jest ogromny - osoby, które odmówiły szczepień mogą przyczynić się do wybuchu epidemii. Warto pamiętać, że pierwszą dawkę szczepionki przyjmuje się po ukończeniu roku, kolejna w wieku 10 lat. Jednak z upływem czasu odporność słabnie, co oznacza, że warto skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego powtórzenia szczepienia.

Odra - co to za choroba?

Wirus odry przenoszony jest tylko przez ludzi. Po wniknięciu do komórek nabłonkowych górnych dróg oddechowych i spojówek trafia do okolicznych węzłów chłonnych, gdzie się namnaża. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 10 dniach od zarażenia. Z węzłów chłonnych wirus przenika do krwi i zajmuje komórki układu limfatycznego organizmu, a także nabłonek dróg oddechowych chorego.

Objawy odry dzieli się na zwiastujące i właściwe. Do zwiastujących zaliczane są: wysoka gorączka, suchy kaszel, nieżyt nosa oraz plamki Koplika, które pojawiają się dzień przed wystąpieniem osutki. 

Właściwym objawem odry jest wysypka plamisto-grudkowa, najczęściej pojawiająca się stopniowo, zaczynając od głowy, przez tułów do kończyn. Wysypka utrzymuje się średnio 3–7 dni. Leczenie odry jest wyłącznie objawowe, polega na zbijaniu gorączki. 

Choroba jest bardzo niebezpieczna szczególnie dla niemowląt, szacuje się, że może doprowadzić do zgonu nawet u 20–30 proc. maluszków. Do najczęstszych powikłań odry (także u osób dorosłych) należą zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, mózgu i mięśnia sercowego. 

Jedynym skutecznym sposobem walki z odrą są szczepienia ochronne. Więcej o szczepieniu skojarzonym przeciwko odrze, śwince i różyczce znajdziecie tutaj: Szczepienie MMR - co należy wiedzieć?

Czy szczepienia są wiarygodne? Jak to ocenić? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Ocena wiarygodności informacji o szczepieniach. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 22.08.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ttteis77 04.11.2018r.

opłacacie podatki, prawda?. Państwo zapewnia ochronę i dba o bezpieczeństwo obywatela, prawda?.Jeśli po zaszczepieniu wystąpią powikłania i zostaje uszczerbek na zdrowiu na całe życie i dojdzie do sytuacji kiedy państwo umywa ręce od tego zostawiając poszkodowaną rodzinę na łasce takiego prawa?. gdzie tu jest bezpieczeństwo i ochrona?, chyba w niewymownych podatkach jakie płacicie. Jeśli dojdzie do powikłań z jakiejkolwiek szczepionki, państwo powinno zapewnić ochronę i bezpieczeństwo obywatelowi a nie zostawiać z problemem do końca życia wywołanym z nie jego winy. Jest uszczerbek na zdrowiu do końca życia wywołany szczepionką, państwo ma zapłacić za szkody aż do śmierci. Gdyby śmierć była by przed wczesna, wypłacić z góry za przeciętną żywotność obywatela. MY, PŁACIMY PODATKI. A WY NAM ZAPEWNIACIE BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONĘ ŻYCIA?

Marca 23.08.2018r.

Jezu, jak możne nie zaszczepić dziecka? Przecież te dzieci są chodzącą bombą! A jakie to zagrożenie dla niemowląt, starszych, chorych. Ja nie wiem w jakich czasach my żyjemy, że ludzie cofają się do średniowiecza i jeszcze dadzą pokroić za to!

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej