Odparzenia u niemowląt, dzieci i dorosłych – leczenie i profilaktyka

Fot: Mladen Zivkovic / gettyimages.com

Odparzenia najczęściej pojawiają się u niemowląt na skórze pod pieluszką. Niekiedy powstają u osób otyłych czy czynnie uprawiających sport ze względu na tarcie o siebie dwóch powierzchni spoconej skóry.

Odparzenia to zmiany skórne pojawiające się na skutek współistnienia kilku czynników drażniących, jak np. pocenia się czy tarcia. Mogą powstawać w miejscach styku dwóch powierzchni skóry, jak również w miejscach kontaktu skóry z czynnikiem drażniącym, np. z jakimś materiałem. Odparzenia często pojawiają się już w okresie niemowlęcym. Mowa wówczas o pieluszkowym zapaleniu skóry.

Odparzenia – przyczyny i lokalizacja zmian

Najbardziej narażone na odparzenia są osoby otyłe oraz aktywne fizycznie. W tych grupach najczęściej dochodzi do zjawiska pocierania o siebie dwóch wilgotnych i ciepłych powierzchni skóry. Odparzenia mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, choć szczególnie często stwierdza się je w okolicach bardziej podatnych na pocenie, czyli w pachwinach, na udach, stopach i pod pachami. Ponadto u osób otyłych do odparzeń często dochodzi pomiędzy fałdami skórnymi. Dotyczy to także kobiet z dużymi piersiami, u których odparzenia często tworzą się pod biustem.

Główne czynniki sprzyjające powstawaniu odparzeń to: niedostateczna higiena osobista, nadmierne pocenie się, reakcja skóry na sztuczne materiały, kosmetyki i środki chemiczne. Nie można zapominać, że u niemowląt najczęstszą przyczyną odparzeń jest noszenie pieluszki.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Objawy odparzeń skóry

W miejscach, w których dochodzi do odparzenia, skóra jest czerwona i obrzęknięta. Niekiedy z odparzonej powierzchni zaczyna się sączyć płyn surowiczy. Należy pamiętać, że tego typu uszkodzenia skóry są doskonałym podłożem do rozwoju i wnikania bakterii oraz grzybów. Dlatego odparzenia wiążą się nie tylko bólem i dyskomfortem, ale również ryzykiem zakażenia i ran.

Profilaktyka i leczenie odparzeń u dorosłych

Najważniejszym krokiem w leczeniu odparzeń jest zapobieganie ich powstaniu. Niestety nie są to zmiany skórne dobrze i szybko gojące się. Przede wszystkim konieczne jest ograniczenie miejsc, w których skóra trze o skórę. U osób otyłych zalecana jest redukcja wagi, a w innych przypadkach kluczową rolę odgrywa po prostu noszenie przewiewnej odzieży. Osoby czynnie uprawiające sport powinny dobierać tak ubranie, by nie tarło ono o spoconą skórę ze skłonnością do powstawania odparzeń. Można zastosować również odpowiednie kremy lub maści o działaniu natłuszczającym, co zmniejsza tarcie i ryzyko powstania odparzenia.

Jeśli nie uda się zapobiec powstaniu odparzenia, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Odparzenie musi mieć dostęp do powietrza. Należy więc je osłonic ubraniem z przewiewnego materiału. Powinno zostać oczyszczone z potu poprzez umycie i osuszenie. Dopiero wtedy nakłada się substancje pielęgnacyjne, jak sole miedzi czy cynku, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę. Przydatna jest również alantoina w preparatach. Należy pamiętać, że istnieje duże ryzyko ponownego pojawienia się odparzenia w miejscu, w którym już raz powstało.

Odparzenia u niemowląt

Odparzeniem spotykanym wśród niemowląt jest pieluszkowe zapalenie skóry, charakterystyczne dla pierwszego roku życia dziecka. Pojawia się w miejscu przylegania pieluszki do skóry. Czynniki, które sprzyjają odparzeniom pieluszkowym u niemowląt, to przede wszystkim wilgoć i zmacerowanie naskórka. Kolejnymi czynnikami ryzyka są:

  • pocieranie skóry przez pieluchę,
  • antybiotykoterapia,
  • niedostateczna higiena skóry,
  • zasadowe pH moczu,
  • alergie.

Podobnie jak u dorosłych, odparzenia u niemowląt charakteryzują się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry. Zdarzają się dodatkowe krostki czy grudki, które świadczą o nadkażeniu drożdżakami bądź bakteriami. Po wystąpieniu odparzenia u noworodka czy niemowlęcia należy szczególną uwagę zwrócić na jego pielęgnację i higienę. Można zastosować maści i kremy typu sudocrem zawierające cynk. Należy zwrócić uwagę, czy odparzenie nie zostało wywołane np. zmianą pieluszek. Warto umożliwić dziecku przez pewien czas spanie bez pieluchy, by zapewnić odparzeniu dostęp powietrza. Konieczne jest porządne mycie pupy, najlepiej wodą z mydłem (odpowiednim dla niemowląt) bądź przemywanie zmian skórnych rumiankiem. Zapobieganie wystąpieniu odparzeń u noworodków obejmuje kilka czynności profilaktycznych:

  • pieluszki powinny mieć wysoką chłonność. Mocz nie powinien mieć bezpośredniej styczności ze skórą dziecka,
  • odpowiednia higiena okolicy pieluszkowej,
  • zastąpienie od czasu do czasu mycia pupy chusteczką jednorazową przez mycie pod bieżącą wodą bądź rumiankiem,
  • stosowanie kremów lub balsamów nawilżających, chroniących skórę przed szkodliwym działaniem pieluch.

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: De Facto.


Data aktualizacji: 19.04.2018,
Opublikowano: 19.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej